fbpx
בחרו עמוד

מניות

הדרך להרוויח כסף בשוק המניות היא לקנות נמוך ולמכור גבוה. כמובן שתמיד קיימת האפשרות לרכוש גבוה ולמכור נמוך ולגרום להפסד. ניתן להגביל את הסיכון תוך שמירה על רווחים פוטנציאליים בלתי מוגבלים על ידי השקעה באופציות במקום במניות. זה לא אומר שהאופציות הן השקעה טובה יותר ממניות או להיפך. זה פשוט אומר שיש אפשרות נוספת. על מנת להבין את ההבדל בין אופציות למניות נבחון אפשרות של קניית 100 מניות של חברת XYZ (אין חברה כזו) במחיר 50 דולר למנייה המייצגת בעלות בחברה לפי החלק היחסי של 100 המניות מכלל המניות ואפשרות לקבלת הכנסה אם החברה מחלקת דיבידנדים. ההשקעה היא 5,000 $ ($50X100) שתיצור רווח אם החברה צומחת ומחיר המנייה עולה והפסד אם מחיר המנייה יורד. בתרחיש שהחברה פושטת את הרגל ולא נותרו לה נכסים, הסיכון הוא הפסד כל סכום ההשקעה.

אופציות

מנגד, ניתן לקנות אופציה אחת הרשומה למסחר בבורסה (Listed Option) מסוג קול (CALL) על 100 מניות של אותה חברה אשר נותנת את הזכות לרכוש 100 מניות של XYZ במחיר קבוע, הנקרא מחיר המימוש (Strike Price) , לפרק זמן מוגדר שהוא תאריך פקיעת האופציה (Expiration Date) תמורת תשלום מסויים הנקרה פרמייה (Premium). אופציות כאלו נסחרות בבורסות כמו הבורסה לאופציות אמריקאיות של שיקגו CBOE (Chicago Board Options Exchange) והן מפוקחות רגולטורית על ידי ה-SEC (Securities and Exchange Commission). יחידת המסחר היא כאמור 100 מניות  ומעבר לאופציית הקול לקניית מניות, קיימת אופציית פוט (Put) למכירת מניות. לכל קונה אופצייה יש צד שכנגד של מוכר או כותב האופצייה כנגד קבלת את אותה הפרמייה שהקונה משלם ולקיחת הסיכון של שינויים במחיר האופצייה על עצמו.  הבורסה משמשת כמסלקה בין קונים ומוכרים. זו החלטה של הבורסה איזה אופציות לרשום למסחר, באיזה מחירי מימוש ומה יהיו תאריכי הפקיעה. מאחר שההשוואה כאן היא של קניית מניות לעומת אופציות, בהמשך נבחן רק אפשרות של קניית אופציית קול ולא אסטרטגיות אחרות.

דוגמאות מספריות

מחיר האופצייה משתנה כמו כל מוצר בורסאי לפי הביקושים וההיצעים במוצר. אם נפתח את מערכת המסחר או אתרים פיננסיים מסויימים, ניתן לראות שבתאריך מסויים ל-XYZ יש אופציות לתאריכי פקיעה שונים, מחירי מימוש שונים ולכל אחד מהם יש את המחיר שלו. לדוגמא, אופציה לעוד שנה במחיר מימוש שבו נסחרת המנייה, דהיינו 50, נסחרת ב-4 $. התשלום ליחידה של 100 אופציות הוא 400 $. אופציה זו היא סחירה וניתן לקנות או למכור אותה בכל עת עד למועד הפקיעה בעוד שנה. נציין שהאופציה היא מסוג "אמריקאית" שניתן גם לממש אותה לפני מועד הפקיעה אך לא נדון בזה כאן. אם בעוד שנה מחיר המנייה יירד ל-30, קונה המניות הפסיד 2,000 $ =(50-30)X 100 מניות ואילו קונה האופצייה הפסיד רק את השקעתו של 400 $. אם מחיר המנייה בפקיעה יהיה 70, זה שקנה את המנייה ירוויח 2,000 $ =(70-50)X 100 מניות. קונה האופצייה יקבל את אותו סכום ובקיזוז ההשקעה שלו של 400 $, יישאר לו 1,600 $. ניתן לראות במערכת המידע שככל שמחירי המימוש גבוהים ממחיר המנייה, או בשפת המסחר הם מחוץ לכסף (Out Of The Money) המחירים שלהם יהיו נמוכים יותר והסיבה היא שיש פחות סיכויים למימוש האפציה ואז מחירה יורד. באופן דומה, ככל שהזמן לפקיעה קטן יותר, מחיר האופציה יהיה נמוך יותר כי יש פחות סיכויים שהיא תתממש.

קונה האופציה יכול גם למנף את השקעתו ולקנות 10 אופציות ב-4,000 $ ואז אם מחיר המנייה יגיע ל-70, הרווח שלו יהיה 16,000 $ אם המנייה עולה ל-70, או הפסד של 4,000 $ אם המנייה יורדת מ-50.

איזו השקעה עדיפה?

ההשקעה העדיפה בין מניות או אופציות תלויה ביעדי ההשקעה ואופי ההשקעה של המשקיע. אם המטרה היא השקעה לזמן ארוך וליצור זרם הכנסה קבוע אם המנייה משלמת דיבידנד ונכונות לקחת סיכון, אזי ההשקעה במניות עדיפה. אם ההשקעה היא לזמן קצר, ההשקעה באופציות עשוייה לתת יתרונות. ראשית, סכום ההשקעה היא יחסית קטנה בהשוואה להשקעה ישירה במניות. שנית, קניית מניות לזמן קצר יכולה לגרום גם להפסד בטווח הקצר אם מחירה יורד לאחר הקנייה. זו סיבה עיקרית שהבורסה בדרך כלל לא יוצרת אופציות סחירות לתקופות של יותר משנתיים. האפשרות למנף את ההשקעה לתקופה קצרה יוצרת הזדמנויות מעניינות. לשם המחשה, נניח שמשקיע חושב שמניית XYZ תעלה בעקבות פרסום דוחות טובים בעוד שבועיים. אופציה על XYZ לפקיעה בעוד חודש מחיר מימוש 50 נסחרת ב-0.5 $. בגלל שהתקופה קצרה דהיינו רק חודש, האופצייה נסחרת במחיר נמוך בהרבה מאותה אופצייה לשנה שמחירה 4 $. ניתן לקנות 100 אופציות ולשלם עבורן 5,000 $. אם הדוחות היו באמת טובים והמנייה זנקה אחרי חודש ל-60, הרווח יהיה 100,000 $ =(60-50) X 100 אופציות  X 100 מניות לכל יחידה ובקיזוז ההשקעה יישאר רווח של 95,000 $. אם הדוחות היו גרועים ומחיר המנייה ירד, ההפסד יהיה מוגבל לסכום ההשקעה של 5,000 $. אם משקיע היה מעוניין לקנות ישירות את המנייה באותה כמות של 10,000 מניות, אזי ראשית הוא היה צריך להשקיע סכום גדול של 500,000 $ שלא בהכרח היה זמין לו והוא היה לוקח סיכון גדול אם מחיר המנייה היה יורד. מכאן ובאופן פשטני, השקעה לטווחים קצרים וכן במינופים עדיפה באמצעות אופציות ואילו השקעות לטווח ארוך עדיפות באמצעות קניית מניות.

 

למידע נוסף ופתיחת חשבון לחצו כאן.

*הכותב משמש כעובד בחברת אינטראקטיב שירותי בורסה
בע"מ (להלן: "החברה"). כל האמור והמוצג בכתבה זו ניתן באופן כללי בלבד ואינו מהווה
ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או המלצה כלשהי למסחר בשוק ההון המתחשבים בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכן אינו מהווה הצעה לרכישת ניירות ערך ו/או נכסים
פיננסים מכל סוג, מדדים וכיו"ב. כמו כן, המידע המוצג בכתבה לעיל אינו מהווה תמריץ
ו/או המלצה ו/או ייעוץ לפעול בדרך כלשהי בשוק ההון. על כן, אין לפרש דבר באמור
בכתבה כהמלצה או ייעוץ לביצוע רכישה או מכירה של כל נייר ערך או נכס פיננסי המוצג
בה. הנתונים המוצגים בכתבה אינם מהווים ערובה או מדד כלשהו לתוצאות ותשואות
עתידיות. הניתוח שבוצע לעיל הינו רק על בסיס מידע פומבי ציבורי וללא שיח עם החברות
המוזכרות. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם. פעילות בשוק ההון דורשת ידע, הבנת סיכונים ומיומנות.
כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.
החברה ו/או הכותב עשויים להחזיק חלק מניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסיים המוזכרים
לעיל.

.

100.28.0.143
דילוג לתוכן