fbpx
בחרו עמוד

מאת: אסף קופפר

עולם קבלת ההחלטות בהשקעות עבר מהפך ענק, במידה רבה הודות להופעה והשילוב של ביג דאטה ואנליטיקס. השינוי הזה משתרע על פני מגזרים שונים, כולל קרנות גידור, בנקאות השקעות ומוסדות פיננסיים אחרים. גופים אלה מסתמכים יותר ויותר על שפע של מקורות נתונים וכלים מתוחכמים כדי לקבל תובנות, להעריך סיכונים ולזהות הזדמנויות, לעצב תנועות שוק ותוצאות השקעה בדרכים חסרות תקדים.

קרנות גידור מצוידות כעת בכלים מתקדמים יותר לניתוח נתוני השקעות, המאפשרים מעבר לתצוגות ביצועי תיקים פשטניות. אופטימיזציה של נתונים עבור קרנות גידור כרוכה באוטומציה של תהליכים, הפחתת תשומות ידניות ומינוף ניתוחים לקבלת החלטות משופרות. גישה זו מתמודדת עם אתגרים כמו חוסר היכולת לזהות שינויים במגמות ההשקעה, הפסדי יתרון תחרותי וסיכונים תפעוליים. קרנות גידור מעבירות את ניהול הנתונים שלהן, מתהליכים ידניים עתירי זמן, למערכות בזמן אמת והן מדויקות ויעילות.

בבנקאות השקעות, ההתמקדות בניתוח נתונים מונעת על ידי ארבעה שינויים עיקריים: ציפיות רגולטוריות, התפתחות תפקיד מנהל הנתונים הראשי, חידושים המשפיעים על שרשראות אספקת הנתונים וציפיות משתנות של משתמשי הקצה. הבנקים מיישמים תוכניות נתונים רב תכליתיות, תוך שימת דגש על ממשל, בקרות פנימיות, ניהול איכות נתונים וארכיטקטורה עסקית. יוזמות אלו מטרתן לשפר את הדיווח, להפחית את המורכבות ולעמוד בדרישות הרגולטוריות באמצעות נתונים פרטניים.

מגמות טכנולוגיות מרכזיות המשפיעות על אסטרטגיות השקעה כוללות את הצורך ביכולת פעולה הדדית בפלטפורמות תוכנה, השלבים המוקדמים של קישוריות דיגיטלית בחברות תעשייתיות, הופעתה של טכנולוגיית ביטוח, התקדמות טכנולוגית הבריאות והצמיחה של תשתית דיגיטלית. מחשוב ענן ובינה מלאכותית לתכנון משאבים וכוח אדם ממלאים גם הם תפקיד מרכזי. מגמות אלו מדגישות את הצורך בשיתוף וניתוח נתונים חלקים בין מגזרים שונים.

שימוש בנתוני ביג דאטה להחלטות פיננסיות מוביל לרוב לתשואות גבוהות יותר

עתיד קבלת החלטות בעולם ההשקעות יושפע מאוד מטכנולוגיות כמו אימוץ ענן ולמידת מכונה. ככל שהאלגוריתמים משתפרים, מנהלי נכסים יכולים לצפות לכלים מתוחכמים יותר כמו שאילתות בשפה טבעית לקבלת תובנות נתונים מיידיות. אבולוציה זו דורשת מיומנות נתונים משופרת והבנה חדה של הנוף הטכנולוגי המשתנה.

כדי להתקדם, חברות השקעות ומנהלי קרנות גידור חייבים לייעל את מערכות ניהול הנתונים שלהם לפרודוקטיביות מלאה, להסתגל ללא הרף לכלים חדשים ולבחור שותפים המספקים תמיכה מתמשכת בסביבת נתונים מתפתחת.

מחקר של אקומן מחקר וייעוץ על שוק הביג דאטה מספק ניתוח מקיף של מסלול השוק. נכון לשנת 2021, השוק הוערך ב-163.5 מיליארד דולר והוא צפוי לעלות ל-473.6 מיליארד דולר עד 2030. צמיחה זו מייצגת קצב צמיחה שנתי של 12.7% מ-2022 עד 2030. התרחבות זו מונעת בעיקר על ידי הגדלת החדירה של האינטרנט והמספר העולה של משתמשי סמארטפונים. נתון מעניין מדגיש שמשתמש אינטרנט בודד מייצר כ-1.7 מגה בייט של נתונים בכל שנייה.

ממצא משמעותי של הדו"ח הוא שלמעלה מ-97% מהעסקים המרכזיים בעולם מתכננים להשקיע בטכנולוגיות ביג דאטה ובינה מלאכותית. בנוסף, יותר ממחצית מהעסקים הגדולים והקטנים בעולם מתמקדים ביישום טכנולוגיית ביג דאטה. מבחינה אזורית, צפון אמריקה היוותה כ-35% מנתח השוק בשנת 2021, בעוד שאזור אסיה-פסיפיק צפוי להיות עד ל-CAGR חזק של 14% מ-2022 עד 2030.

הדו"ח שופך אור גם על פילוח השוק, וחושף כי מרכיב השירותים בשוק הניב הכנסות של 75.2 מיליארד דולר בשנת 2021. ענף BFSI (בנקאות, שירותים פיננסיים וביטוח) התגלה כתורם משמעותי, עם הכנסות ייצור של 29.4 מיליארד דולר ב-2021.

הערכה לצמיחת שוק הביג דאטה על פי אקומן מחקר וייעוץ

יתרה מכך, המגמה ההולכת וגוברת של ניתוח מדיה חברתית והטמעת נתונים גדולים על פני פונקציות עסקיות שונות מזוהות כמניעי מפתח לצמיחת שוק. עם זאת, הדו"ח גם מזהיר לגבי האתגרים הקשורים לאבטחת מידע ופרטיות, תוך שימת דגש על הצורך באמצעי הגנת מידע מחמירים ככל שהטכנולוגיה ממשיכה להתפתח. הדו"ח מסתיים בתובנות לגבי הסיכויים העתידיים של השוק, המצביעים על המשך מסלול כלפי מעלה המונע על ידי התקדמות טכנולוגית והחשיבות הגוברת של ניתוח נתונים בין תעשיות.

השילוב של ביג דאטה וניתוחו בהחלטות השקעה הוא יותר ממגמה, זהו שינוי מהותי באופן שבו שווקים פיננסיים פועלים. ככל שהטכנולוגיות הללו ממשיכות להתקדם, הן מבטיחות לעצב מחדש את נוף ההשקעות, להציע תהליכי קבלת החלטות מדויקים, יעילים ומלאי תובנות. עתיד ההשקעות מונע נתונים, דורש הסתגלות, חדשנות והבנה עמוקה של יחסי הגומלין בין טכנולוגיה לפיננסים.

מורגן סטנלי מזהה תחומים קריטיים שבהם פתרונות טכנולוגיים, כולל ביג דאטה וניתוח, יוצרים הזדמנויות חדשות. תחומים אלה כוללים חברות תעשייתיות, ביטוח, בריאות, תשתית דיגיטלית והמגמות המתפתחות של מחשוב בענן ובינה מלאכותית בתכנון משאבים ארגוניים ומשאבי אנוש. השילוב בין איסוף נתוני ביג דאטה וניתוחם במגזרים אלו מצביעים על מגמה רחבה יותר של קבלת החלטות מונעת נתונים שהופכת לאינטגרלית בתעשיות אלו.

האסטרטגיה של Northern Trust לקרנות גידור כוללת שימוש בפלטפורמות מבוססות ענן כמו סנופלייק (SNOW) לשיתוף נתונים יעיל ומינוף כלי בינה מלאכותית עסקית כגון Microsoft PowerBI (טיקר: MSFT) לניתוח נתונים מתוחכם. טכנולוגיות אלו מסייעות בניתוח נתונים בזמן אמת והסקת מסקנות חיוניות להבנה ומינוף של נתוני השקעה. קרנות גידור הון עושות שימוש בכלים אלו ומאמצות טכנולוגיית מחשוב הענן ולמידת מכונה מתקדמת  כדי לשמר על ייתרון יחסי בשוק ולקבל תובנות בזמן אמת לגבי החלטות השקעה.

הדגשת מקרים שבהם ניתוח ביג דאטה השפיע באופן משמעותי על החלטות השקעה, כגון קרן גידור המשתמשת בניתוח סנטימנטים של מדיה חברתית כדי לחזות תנועות מניות או בנק השקעות הממנף ניתוח חזוי לזיהוי מגמות בשוק. תיאורי מקרים אלו ממחישים את היישום המעשי ואת היתרונות המוחשיים של ביג דאטה בתחום ההשקעות.

תחום זה אינו חף מאתגרים כמו התמודדות עם פרטיות נתונים, סיכוני אבטחת סייבר והמורכבות של ניהול מערכי נתונים עצומים. דיון במגבלות כמו הטיות פוטנציאליות במערכות נתונים או מודלים, העלות הגבוהה של כלי ניתוח מתקדמים והצורך במיומנויות מיוחדות לפרש נתונים מורכבים. בנוסף כאשר בוחנים את הנוף הרגולטורי המתפתח, תוך התמקדות כיצד תקנות כמו GDPR באירופה או CCPA בקליפורניה משפיעות על הטיפול בנתונים בהשקעות ומהווים אתגר. 

היכולת למנף כלי ניתוח ביג דאטה משפיע על סוגי משקיעים שונים, ממוסדות גדולים ועד למשקיעים בודדים. בהתחשב בטכנולוגיות הללו שמייצרות הזדמנויות השקעה אפקטיביות לגופים גדולים, הן יוצרות פערים בין אלה שיכולים ולא יכולים למנף את הכלים המתקדמים הללו כמו המשקיעים הבודדים, שאין להם את היכולת והאמצעים לרתום טכנולוגיות אלו בתהליך קבלת ההשקעות שלהם.

הדמיה של זיקוק נתונים מביג דאטה

השילוב של בלוקצ'יין עשוי להוביל לתהליכי השקעה בטוחים ושקופים יותר, בעוד שמחשוב קוונטי עשוי לפתוח גבולות חדשים באנליטיקה חזויה, ולהציע תובנות עמוקות עוד יותר לגבי תנועות השוק.

ניתוח מורחב זה מספק ראייה הוליסטית של תפקידו של ביג דאטה בהחלטות השקעה, וכולל את היתרונות, האתגרים, השיקולים הרגולטוריים, ההשפעה על משקיעים שונים והפוטנציאל העתידי המעוצב על ידי טכנולוגיות מתפתחות

מבין החברות המובילות בתחום תוכלו למצוא מניות כמו:

  1. אי.בי.אם (IBM): חלוצה בתחום המחשוב, IBM הייתה שחקן מרכזי באבולוציה של ביג דאטה והניתוח. ההתמקדות של IBM במחשוב ענן וטכנולוגיות בינה מלאכותית, יחד עם ההיסטוריה הענפה שלה במגזר הטכנולוגי, הופכת אותה למניה מרכזית בתחום זה. 
  2. פלנטיר (PLTR): הידועה בפלטפורמות ניתוח הנתונים המתוחכמות שלה, פונה בעיקר ללקוחות ממשלתיים ומסחריים, ומציעה פתרונות לקבלת החלטות מונעות נתונים ומשימות ניתוח נתונים מורכבות. הפלטפורמות של פלנטיר נמצאות בשימוש נרחב לשילוב, ניהול ואבטחת נתונים בהיקפים גדולים, מה שהופך אותה לשחקן משמעותי במגזר הביג דאטה והניתוח. 
  3. אלטריקס (AYX): המתמחה בתוכנות מדעיות וניתוח נתונים. הפלטפורמה שלה נועדה להנגיש ניתוח נתונים מתקדם למגוון רחב יותר של משתמשים, הכולל עסקים ואנליסטים. 
  4. מונגו די.בי (MDB): הידועה במסד הנתונים שלה מונגו די.בי, מסד נתונים פופולרי NoSQL המשמש חברות מכל הגדלים. הוא מתאים במיוחד לטיפול ביישומי ביג דאטה בשל המדרגיות והגמישות שלו. 
  5. ספלנק (SPLK): המציעה פלטפורמה לחיפוש, ניטור וניתוח ביג דאטה, שנוצר על ידי תשתית טכנולוגית, מערכות אבטחה ויישומים עסקיים. הפתרונות שלה נמצאים בשימוש נרחב עבור מודיעין מבצעי. 
  6. סנופלייק (SNOW): המספקת פלטפורמת אחסון נתונים מבוססת ענן, פתרון אשר מאפשר לעסקים לאחסן ולנתח נתונים באמצעות חומרה ותוכנה מבוססי ענן, שהם חיוניים לעיבוד נתונים גדולים. 
  7. גלובל איקס טכנולוגית אנליטיקה עתידנית (AIQ): קרן זו מתמקדת בחברות שעומדות להפיק תועלת מפיתוח ושימוש בטכנולוגיות בינה מלאכותית (AI) וביג דאטה. היא כוללת שילוב של מניות טכנולוגיה ושירותי תקשורת, עם אחזקות בשמות בולטים כמו פייסבוק ונטפליקס.

שימוש בכלים מתקדמים לניתוח נתונים בעת קבלת החלטות פיננסיות ואסטרטגיות השקעה

מניות אלה ותעודת הסל מציעים גישה מגוונת להשקעה במגזר הביג דאטה והאנליטיקה, וכוללת מגוון חברות המתמחות בהיבטים שונים של תחום מתפתח זה. כל אפשרות מייצגת היבט אחר של התעשייה, מטכנולוגיות נתונים בענן ובינה מלאכותית ועד לאחסון נתונים ומודיעין תפעולי.

לסיכום, השילוב של ביג דאטה וניתוח נתונים בהחלטות השקעה מסמן התפתחות משמעותית בתעשייה הפיננסית. ככל שארגונים מסתגלים למציאות מונעת נתונים זו, ההתמקדות תהיה יותר ויותר במינוף הטכנולוגיות הללו כדי להשיג יתרון תחרותי, לנהל סיכונים ולייעל את ההתנהלות התפעולית. המגמות והאסטרטגיות שהותוו על ידי מורגן סטנלי ו-Northern Trust משקפים את המסלול של התעשייה לעבר עתיד מקושר יותר, אינטליגנטי ומלא תובנות. התפתחות זו מחייבת חדשנות מתמשכת, יכולת הסתגלות והבנה חדה של הקשר המורכב בין נתונים, טכנולוגיה ואסטרטגיות השקעה. עידן ההשקעות מונעות הביג דאטה שהגיע, מעצב מחדש את סביבת ההשקעות עם התובנות העמוקות והגישות המהפכניות שלו.

מקורות:

פייננשל טיימס

יאהו פייננס

או.אי.סי.די

פוקס ביזנס

סי אן אן

רויטרס

ניו יורק טיימס

אקומן מחקר וייעוץ

*הכותב משמש כעובד בחברת אינטראקטיב שירותי בורסה
בע"מ (להלן: "החברה"). כל האמור והמוצג בכתבה זו ניתן באופן כללי בלבד ואינו מהווה
ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או המלצה כלשהי למסחר בשוק ההון המתחשבים בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכן אינו מהווה הצעה לרכישת ניירות ערך ו/או נכסים
פיננסים מכל סוג, מדדים וכיו"ב. כמו כן, המידע המוצג בכתבה לעיל אינו מהווה תמריץ
ו/או המלצה ו/או ייעוץ לפעול בדרך כלשהי בשוק ההון. על כן, אין לפרש דבר באמור
בכתבה כהמלצה או ייעוץ לביצוע רכישה או מכירה של כל נייר ערך או נכס פיננסי המוצג
בה. הנתונים המוצגים בכתבה אינם מהווים ערובה או מדד כלשהו לתוצאות ותשואות
עתידיות. הניתוח שבוצע לעיל הינו רק על בסיס מידע פומבי ציבורי וללא שיח עם החברות
המוזכרות. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם. פעילות בשוק ההון דורשת ידע, הבנת סיכונים ומיומנות.
כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.
החברה ו/או הכותב עשויים להחזיק חלק מניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסיים המוזכרים
לעיל.

80.79.6.161
דילוג לתוכן