fbpx
בחרו עמוד

מאת: אסף קופפר

אמזון (AMZN) השקיעה לאחרונה סכום משמעותי של 4 מיליארד דולר בחברת הסטארטאפ לבינה מלאכותית אנטרופיק, במהלך אסטרטגי שמטרתו לחזק את מעמדה בתחום התחרותי של ה-AI. ההשקעה הזו נועדה להעמיק את יכולותיה של אמזון ב-AI והיא אחת הגדולות בהיסטוריה של החברה, בעקבות רכישות גדולות כמו Whole Foods.

אנטרופיק, הידועה בפיתוח מודלים גדולים של בינה מלאכותית, תהפוך ללקוח העיקרי של שירותי הענן של אמזון, AWS, ותשתמש בשבבים ייחודיים של AWS לפיתוח, הדרכה ופריסת תוכנת ה-AI שלה. חלק מההסכם כולל גם הצעת גישה מוקדמת לטכנולוגיה של אנטרופיק ללקוחות הענן של אמזון, באמצעות פלטפורמת ה-AI שלהם. המהלך הזה מדגיש את התחייבותה של אמזון לא להישאר מאחור בתחום המתפתח במהירות זה.

מיקרוסופט (MSFT), גם היא כחלק מהאסטרטגיה שלה לשמור על מעמד חזק בשוק הטכנולוגיה העולמי, פועלת בצורה אקטיבית לחדש ולשפר את מוצריה דרך שילוב מעמיק של בינה מלאכותית. החברה השקיעה רבות ב-OpenAI, יצרנית של ChatGPT, אשר פיתחה טכנולוגיות שמשנות את פני התעשייה ומאפשרות יצירת ממשקים משוכללים ומעודדים חדשנות. השותפות עם OpenAI מצביעה על התמקדות חדה של מיקרוסופט בפיתוח כלים שיכולים להוביל להתקדמות טכנולוגית במגוון תחומים, כולל ניתוח נתונים, למידת מכונה, ושיפור הבינה העסקית.

השקעות אלו מדגישות את התחרות החריפה בין ענקיות הטכנולוגיה, שכל אחת שואפת למצוא את השילוב הנכון בין חידוש ליישום של AI במוצריה השונים. בעקבות ההשקעה ב-OpenAI, מיקרוסופט הציגה מגוון יישומים חדשניים המשתמשים ב-ChatGPT, מה שהביא לשינויים משמעותיים בגישה של החברה לממשקי משתמש, עיבוד שפה טבעי והגברת היעילות במערכות המחשוב הקיימות. המגמה זו מעידה על כוונתן של החברות המובילות לא להישאר מאחור במרוץ הטכנולוגי, כשהן מנסות לקדם תחומים כמו ניתוח נתונים מתקדם, למידה עמוקה ויישומים אוטונומיים בכל הקשור לחדשנות דיגיטלית.

במקביל, המאבק הרגולטורי נגד חברות הטכנולוגיה הגדולות מתחזק בבריטניה, כאשר רשות תחרות ושווקים של בריטניה (CMA) פותחת בחקירות מקדימות על הקשרים ההדוקים והמדיניות התעסוקתית בין מיקרוסופט, אמזון ושלוש חברות סטארטאפ בתחום הבינה המלאכותית, כולל אנטרופיק. החקירה מתמקדת בשאלה האם הקשרים הללו נחשבים למיזוגים לכל דבר ועניין מבחינה רגולטורית והאם הם עשויים להשפיע על התחרות בשוק המתפתח של ה-AI בבריטניה.

ענקיות הטכנולוגיה

הביקורת על גישת "המיזוגים כמעט" של חברות הטכנולוגיה הגדולות מתרחבת, כאשר בעבר ה-Federal Trade Commission של ארה"ב גם כן החלה בחקירות דומות על השקעות של אלפאבית (GOOGL), אמזון ומיקרוסופט בחברות AI צומחות. הדאגה היא שהשותפויות שמבצעות החברות הדומיננטיות עשויות לעוות את החדשנות ולפגוע בתחרות ההוגנת.

במרכז החקירה עומדים "דגמי היסוד" – תשתיות המהוות את הבסיס עליו נבנים מערכות AI אחרות ומשמשים למגוון רחב של משימות. ג'ול במפורד, מנהל המיזוגות ב-CMA, הדגיש כי מדיניות תחרותית פתוחה ויעילה בשווקי דגמי היסוד קריטית להבטחת היתרונות שהמרוץ הטכנולוגי מביא עמו לכלכלה הבריטית ולציבור. ה-CMA פתחה חלון להערות מצד גורמים רלוונטיים, שימשך עד ה-9 במאי, ועשוי לצאת לפגישה משמעותית של "שלב א'". אם השלב הזה יתקדם, יש להשלים אותו תוך 40 יום, לאחריו תחליט ה-CMA האם השותפויות נחשבות ל"מיזוג רלוונטי".

הביקורות מתמקדות לא רק באופן שבו חברות גדולות כמו מיקרוסופט ואמזון מגייסות כישרונות או משקיעות בסטארטאפים, אלא גם בהשלכות הרחבות של השותפויות האלה על התחרות בשוק. מיקרוסופט, למשל, השקיעה ויצרה שותפות קרובה עם OpenAI, יצרנית ChatGPT, וזה עורר חשדות ב-CMA בשנה שעברה. באופן דומה, ההשקעה האחרונה של אמזון באנטרופיק, החברה שפיתחה את מודל השפה הרחב 3 Claude, העמיקה את החששות לגבי אפשרות לפגיעה בתחרות.

דובר מטעם אמזון טען כי הבדיקה של CMA לגבי שיתוף פעולה מהסוג הזה היא חסרת תקדים, במיוחד משום שהשותפות עם אנטרופיק לא נתנה להם מקום בדירקטוריון או אפילו תפקיד של צופה. הוא הוסיף כי הם מאמינים שההשקעות תורמות לתחרות בתחום ה-AI ולא מקנות מעמד של מיזוג. התקווה היא שהחקירה תוביל למסקנות מהירות ושהממצאים יראו שהשותפויות מקדמות את התחום באופן שלא פוגע בתחרות ההוגנת. תוצאות החקירה יכולות להשפיע על כלל התעשייה ולהגדיר מחדש את כללי המשחק בשוק ה-AI הבריטי והעולמי.

ניתוח מידע ממספר רב של מקורות ע"י בינה מלאכותית

ההשקעות האלה של אמזון ומיקרוסופט בחברות AI כמו אנטרופיק ו-OpenAI מדגימות את המירוץ לקבלת יתרון טכנולוגי ולהשפיע על שוקי ה-AI העתידיים. הן מהוות חלק ממגמה רחבה יותר של השקעות כבדות מצד ענקיות הטכנולוגיה בתחום זה, כאשר כל חברה מנסה להבטיח את מעמדה כמובילה בחידושים שיכולים לשנות את פני תעשיית הטכנולוגיה.

החשיבות של השקעות אלו לא רק בהיבט הטכנולוגי, אלא גם בזירה העסקית והתחרותית. על ידי השקעה בחברות כמו אנטרופיק, אמזון מבטיחה לעצמה גישה לטכנולוגיות חדשניות שיכולות לשפר את יכולות ה-AI שלה ולהציע שירותים מתקדמים יותר ללקוחותיה. כמו כן, חשוב לזכור שההשקעה באנטרופיק מעניקה לאמזון כלי נוסף במאבק התחרותי מול גוגל ומיקרוסופט, שכן שני הענקיות הללו גם השקיעו בחברה זו ובטכנולוגיות דומות​​.

לסיום, בעידן שבו ה-AI הופך למרכיב מרכזי בכלכלה הדיגיטלית, ענקיות הטכנולוגיה ממשיכות להשקיע ולהרחיב את היכולות שלהן בתחום. ההשקעה האחרונה של אמזון (AMZN) באנטרופיק מדגימה את המחויבות של החברה להיות בחזית החידוש ב-AI, תוך שימוש במומחיות ובטכנולוגיה של AWS לפתח ולהפיץ את הדור הבא של בינה מלאכותית. ככל שהתחרות בשוק ה-AI מתחממת, השוק ימשיך לעקוב אחרי ההשלכות הגלובליות והרגולטוריות של מהלכים אלו, מה שמבטיח שתחום ה-AI יישאר נושא חם ובעל השפעה מכרעת על העתיד הטכנולוגי והעסקי שלנו.

מקורות:

פייננשל טיימס

יאהו פייננס

פוקס ביזנס

סי אן אן

רויטרס

ניו יורק טיימס

*הכותב משמש כעובד בחברת אינטראקטיב שירותי בורסה
בע"מ (להלן: "החברה"). כל האמור והמוצג בכתבה זו ניתן באופן כללי בלבד ואינו מהווה
ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או המלצה כלשהי למסחר בשוק ההון המתחשבים בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכן אינו מהווה הצעה לרכישת ניירות ערך ו/או נכסים
פיננסים מכל סוג, מדדים וכיו"ב. כמו כן, המידע המוצג בכתבה לעיל אינו מהווה תמריץ
ו/או המלצה ו/או ייעוץ לפעול בדרך כלשהי בשוק ההון. על כן, אין לפרש דבר באמור
בכתבה כהמלצה או ייעוץ לביצוע רכישה או מכירה של כל נייר ערך או נכס פיננסי המוצג
בה. הנתונים המוצגים בכתבה אינם מהווים ערובה או מדד כלשהו לתוצאות ותשואות
עתידיות. הניתוח שבוצע לעיל הינו רק על בסיס מידע פומבי ציבורי וללא שיח עם החברות
המוזכרות. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם. פעילות בשוק ההון דורשת ידע, הבנת סיכונים ומיומנות.
כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.
החברה ו/או הכותב עשויים להחזיק חלק מניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסיים המוזכרים
לעיל.

44.223.39.67
דילוג לתוכן