fbpx
בחרו עמוד

את אותו יום שלישי בסוף חודש מרץ יהיה קשה לשכוח בעיקר בגלל הרוחות העזות וסופת החול שפגעה בנוף. זה אמנם היה איטי, אבל כל הניסיונות להימנע מכך כשלו. רק לא מזמן אוניית Ever Given המפורסמת נתקעה בגדה המזרחית של תעלת סואץ. האירוע הרעיד את עולם הספנות וכמובן שהשפיע על שרשרת האספקה הלוגיסטית בעולם. מימי המנדט הבריטי ואוניות המעפילים ועד לשייטי תענוגות באיים הקאריביים, ענקית הספנות הישראלית צים ממשיכה לצמוח ונכנסה לרשימת 20 חברות הספנות הגדולות בעולם. רגע לפני הדוחות ביום רביעי החלטנו לשייט ברחבי הדרך המדהימה שלה לאורך השנים.

 

אוניית צים כיום

 

הסיפור של צים משתרע על פני יותר מחצי מאה. מראשית דרכה כמובילה של מהגרים מאירופה פצועת המלחמה ועד לנמלי מדינת ישראל שעתידה לקום, צים הפכה לאחת מחברות הספנות המובילות בעולם הסחר הבינלאומי, הפועלת בכל חלקי העולם. צים הוקמה בשנת 1945 על ידי הסוכנות היהודית, הסתדרות העובדים והליגה הימית הישראלית. הספינה הראשונה של החברה, קדמה, נרכשה בשנת 1947. הצי הראשוני כלל אוניות ששופצו על מנת לשאת מהגרים מאירופה ולהביא אספקה נחוצה במהלך מלחמת העצמאות של 1948 ובמהלך השנים הראשונות של מדינת ישראל.

אוניית "קדמה" של צים ועליה המוני מהגרים מאירופה על הסיפון

 

את יום ההנפקה הראשון שלה ב-28 לינואר 2021 החלה ברגל שמאל, כאשר צנחה ב-23.2% וסיימה את יום המסחר במחיר של 11.52$, זאת לאחר שהנפיקה במחיר של 15$ למנייה. צים הנפיקה 14.5 מיליון מניות במחיר של 15$, אך מחיר זה הינו נמוך משמעותית ממחיר המנייה שהחברה ציפתה לו שנע בין 16-19$. מעבר לזה, נתון נוסף שאיכזב את המשקיעים באותה העת היה התכנון להנפיק כ-17.5 מיליון מניות. למרות זאת, החברה עדיין הצליחה לגייס 225 מיליון דולר.

ביש המזל חלף ובמבט לאחור, רכישת מניית צים ישראל בתקופת ההנפקה מסתמנת כהשקעה מצוינת. מאז יום הנפקתה, בתוך פחות מחמישה חודשים רשמה החברה תשואה של כ-257% ממחיר הנפקתה ולמעלה מ-350% משער הסגירה שלה ביום המסחר הראשון מה שמספק לה שווי שוק נוכחי של כ-4.72 מיליארד דולר!

 

תשואה מרשימה של למעלה מ-350%: גרף נרות יומיים מחודש פברואר (2021)  ועד 17 במאי (2021)

 

בטח שאלתם את עצמכם כיצד החברה הצליחה לגדול בקצב מסחרר שכזה? התשובה לכך היא בחשיבה האסטרטגית של צים כמנהיגה עולמית המציעה יתרונות מובהקים ללקוחות ברחבי העולם. צים הצליחה ליצור רשת חכמה ויעילה דרך שימוש במודל שהרבה חברות הייטק משתמשות בו, והוא מרכוז הלקוח ובניית המוצר והאקו סיסטם סביבו. דוגמה מעולה לאיך החדשנות של החברה נמצאת בקו אחיד עם האסטרטגיה שלה היא הקמת ZIMARK בשיתוף עם הסטארט אפ הישראלי Sodyo. מטרת החברה היא להוביל את הדור הבא של טכנולוגיות הסריקה בעולם הלוגיסטיקה וסקטור שרשראות האספקה. בנוסף למיזם המשותף עם Sodyo, צים תשקיע באופן ישיר בסטארט אפ המהפכני. ZIMARK תספק ללקוחותיה פתרונות סריקה חדשניים באמצעות טכנולוגיית פורצת דרך של סודיו לחיבור תוכן לא מקוון לעולם המקוון (Offline to Online). הטכנולוגיה של סודיו אשר מגובת בפטנט, שלטענת צים נחשבות ליכולות המתקדמות ביותר בשוק.

 

סריקה מיידית של כל מוצר, בכל מרחק ובגודל קטן יותר: צילום מתוך אתר ZIMARK

כל מי שעוקב אחרי סקטור הלוגיסטיקה במהלך השנים האחרונות מבין שהתעשייה הפכה לאטרקטיבית פחות ופחות עבור המשקיעים. עושה רושם שחברות כמו אמזון, עליבאבא ושופיפיי גונבות את ההצגה בזכות סינרגיה מצוינת של המערך הלוגיסטי והמערך הטכנולוגי בכל אחד מהתאגידים הללו. הנפקת צים היא בשורה של ממש בסקטור הלוגיסטיקה, שכן היא ההנפקה הראשונה בסקטור מאז 2015, מה שאולי מסביר את זינוק המנייה בתקופה הקצרה שבה היא מונפקת. הסיפור של צים מלא בחדשנות, תקווה וגאווה כבר מהרגע הראשון. צים הפכה מחברת ספנות שמטרתה לעלות ארצה מאות אלפי עובדים, לשחקנית משמעותית וחדשנית בתחום הספנות.
ביום רביעי לפני המסחר תחשוף צים את הדוחות הרבעוניים לציבור המשקיעים, שלפי תחזיות האנליסטים צפויים להיות רוויים בנתוני צמיחה והצהרות אסטרטגיות לגבי העתיד ונדמה שזאת רק ההתחלה עבור צים. כל שנותר לנו הוא להתגאות בעשייה של החברה הישראלית שהצליחה להביא בשורה משמעותית לסקטור שהיה "יבש" במשך כמעט עשור. 

*הכותב משמש כעובד בחברת אינטראקטיב שירותי בורסה
בע"מ (להלן: "החברה"). כל האמור והמוצג בכתבה זו ניתן באופן כללי בלבד ואינו מהווה
ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או המלצה כלשהי למסחר בשוק ההון המתחשבים בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכן אינו מהווה הצעה לרכישת ניירות ערך ו/או נכסים
פיננסים מכל סוג, מדדים וכיו"ב. כמו כן, המידע המוצג בכתבה לעיל אינו מהווה תמריץ
ו/או המלצה ו/או ייעוץ לפעול בדרך כלשהי בשוק ההון. על כן, אין לפרש דבר באמור
בכתבה כהמלצה או ייעוץ לביצוע רכישה או מכירה של כל נייר ערך או נכס פיננסי המוצג
בה. הנתונים המוצגים בכתבה אינם מהווים ערובה או מדד כלשהו לתוצאות ותשואות
עתידיות. הניתוח שבוצע לעיל הינו רק על בסיס מידע פומבי ציבורי וללא שיח עם החברות
המוזכרות. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם. פעילות בשוק ההון דורשת ידע, הבנת סיכונים ומיומנות.
כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.
החברה ו/או הכותב עשויים להחזיק חלק מניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסיים המוזכרים
לעיל.

80.79.6.161
דילוג לתוכן