fbpx
בחרו עמוד

מאת: אסף קופפר

בעולם שבו החדשנות והאוטומציה הם הדבר הכי חם בשוק, רובוטיקה ואוטומציה עומדת בראש מהפכה מחוללת שינוי שמעצבת מחדש תעשיות, מייעלת את העבודה ומאפשרת פוטנציאל לרווח בלתי מוגבל. מהסתכלות על הרכב השוק הנוכחי ושחקני מפתח בתעשייה ועד לחשיפת חידושים אחרונים והתייחסות לסיכונים פוטנציאליים, מגזר הרובוטיקה והאוטומציה נמצא במוקד של רנסנס טכנולוגי, כזה שמשנה באופן עמוק את אופן פעולת התעשיות, מייצור לבריאות, ומלוגיסטיקה לאירוח. טכנולוגיות משנות אלו לא רק מגדילות את היעילות אלא גם מציעות הפחתת עלויות משמעותית. 

אוטומציה ורובוטיקה התגלו ככוח המניע מאחורי הישגי יעילות חסרי תקדים במגזרים שונים. בייצור, רובוטים צמצמו באופן דרסטי את זמני הייצור תוך שמירה על דיוק מעולה. בתחום הבריאות, ניתוח רובוטי משפר את תוצאות המטופל ומצמצם את משך האשפוז. הפחתת העלויות מדהימה באותה מידה כאשר אוטומציה ממזערת את עלויות העבודה, משפרת את הקצאת המשאבים, פועלת ללא טעויות אנוש, ובכך מיעלת תהליכים.

חברות כמו אי.בי.בי (ABB), פאנוק (FANUY) העוסקות ביצור ופיתוח זורועות רובוטיות למפעלים הן כבר שם נרדף לרובוטיקה תעשייתית. עשרות שנות מומחיותם ופורטפוליו המוצרים המקיפים שלהם מיצבו אותן כמובילים בתעשיה. איירובוט (IRBT) היא חלוצה בתחום הרובוטיקה לבית ואינטואיטיב סרג'יקל (ISRG) היא חלוצה בתחום הרובוטיקה של הניתוחים. הרומבה של איירובוט חוללה מהפיכה בניקיון הבית, בעוד שהמערכת הכירורגית דה וינצ'י של אינטואיטיב סרג'יקל חוללה מהפכה בתחום הבריאות.

המיזם של טסלה (TSLA) לרכבים אוטונומיים היווה מוקד מרכזי בחדשנות של החברה וזכה לתשומת לב משמעותית מצד המשקיעים. בחזית המאמץ הזה עומדת מערכת הטייס האוטומטי של טסלה, שהציבה רף בתחום הטכנולוגיה לנהיגה עצמית. הטייס האוטומטי של טסלה הוא מערכת סיוע מתקדמת לנהג המציעה תכונות כמו בקרת שיוט אדפטיבית, סיוע בשמירה על נתיב ושינוי נתיב אוטומטי. הוא נועד לסייע לנהגים ולשפר את חווית הנהיגה, במטרה סופית להשיג יכולת נהיגה עצמית מלאה. אבן דרך יוצאת דופן שהשיגה טסלה היא העובדה שכלי רכב מצוידים בטייס אוטומטי נסעו כבר יותר ממיליארד מיילים. בדיקה מקיפה זו בעולם האמיתי אפשרה לטסלה לאסוף כמויות אדירות של נתונים, שהן חיוניות לשכלול ולשיפור אלגוריתמי נהיגה אוטונומית. ככל שרכבים אלה נוסעים יותר קילומטרים, כך מתקבלות יותר תובנות, התורמות לפיתוח טכנולוגיית נהיגה עצמית בטוחה יותר.

מערכת הטייס האוטומטי של טסלה נחשבה לעתים קרובות כסטנדרט הזהב בתחום הטכנולוגיה לנהיגה עצמית. למרות שחשוב לציין שיכולת נהיגה עצמית מלאה עדיין אינה מציאות, הטייס האוטומטי של טסלה הפגין יכולות מרשימות, כמו ניווט בכבישים מהירים וטיפול בתרחישי תנועה מורכבים. דבר זה הציב רף גבוה לחברות אחרות בתעשיית הרכב האוטונומי לשאוף אליו. הצלחתה של טסלה בקידום טכנולוגיית הנהיגה האוטונומית עוררה את התלהבות המשקיעים. ההבטחה של כלי רכב לנהיגה עצמית לא רק פותחת בפני טסלה אפשרויות חדשות מבחינת פוטנציאל השוק, אלא גם תורמת למשיכה שלה כחדשנית טכנולוגית. ביצועי המניה של טסלה היו קשורים קשר הדוק להתפתחויות ביוזמות הנהיגה האוטונומית שלה.

הצמיחה העקבית בהכנסות של איירובוט (IRBT) וטביעת הרגל הגלובלית המתרחבת של אינטואיטיב סרג'יקל (ISRG) מדגישים את הפוטנציאל של תחום הרובוטיקה בו הן עוסקות. שתי החברות ביססו את עצמן כמובילות שוק. רובוטים שיתופיים או "קובוטים" צוברים אחיזה, רובוטים אלה עובדים לצד בני אדם, משפרים את הפרודוקטיביות והבטיחות כאשר יוניברסל רובוטס, חברת בת של טרדיין (TER) נמצאת בחזית. למידת מכונה משולבת ברובוטיקה, ומאפשרת לרובוטים להסתגל וללמוד מהסביבה שלהם. חברות כמו NVIDIA ואינטל משתפות פעולה עם חברות רובוטיקה כדי להניע את החדשנות הזו.

על פי מאמר שפורסם ב 2020 במרקטס אנד מרקטס, שוק הרובוטיקה והאוטומציה העולמי נמצא במסלול צמיחה אקספוננציאלי. מוערך ב-175 מיליארד דולר ב-2020, הוא צפוי להגיע ל-228 מיליארד דולר עד 2025, בקצב צמיחה של 5.4% בשנה. השוק מגוון וכולל רובוטיקה תעשייתית, רובוטיקה שירות וכלי רכב אוטונומיים. כל פלח מציג מניעי צמיחה ייחודיים ומציע הזדמנויות השקעה מובחנות.

צפי צמיחת שוק הרובוטיקה לפי מרקטס אנד מרקטס

תעשיית הרובוטיקה והאוטומציה נמצאת בעיצומה של מהפכה טרנספורמטיבית, מעצבת מחדש מגזרים שונים ומציעה הזדמנויות משמעותיות לרווחי יעילות והפחתת עלויות. תעשיית הרובוטיקה והאוטומציה התפתחו במהירות מרצפות המפעלים לתעשיות מגוונות כמו בריאות, לוגיסטיקה וחקלאות. לאוטומציה יש פוטנציאל לחולל מהפכה במשימות שחוזרות על עצמן ועתירות עבודה, מה שמוביל להגדלת הפרודוקטיביות ולהפחתת עלויות התפעול בין המגזרים. שוק הרובוטיקה והאוטומציה היה עד לצמיחה חזקה, כאשר ההכנסות העולמיות בתחום זה צפויות להמריא בשנים הקרובות. חברות המתמחות ברובוטים תעשייתיים, בינה מלאכותית (AI) ופתרונות אוטומציה עומדות להתרחב. משקיעים צופים במרחב הזה בקפידה, ומבקשים לנצל את מסלול הצמיחה.

ההתפתחויות האחרונות כוללות רובוטיקה מונעת בינה מלאכותית, רובוטים שיתופיים (קובוטים) וכלי רכב אוטונומיים. חברות כמו Boston Dynamics, הידועה ברובוטים דמויי אדם שלה, פורצות את הגבולות של מה שאפשר. שותפויות אסטרטגיות, כמו אפל (AAPL) בשיתוף פעולה עם KUKA Robotics, מעידות על האופי הדינמי של התעשייה. המשקיעים צריכים להיות מודעים לסיכונים פוטנציאליים, כולל מכשולים רגולטוריים סביב AI ואוטומציה, כאשר מיתון כלכלי יכול גם להשפיע על הביקוש לפתרונות אוטומציה וחברות נדרשות לנווט בצורה מוצלחת באתגרים הללו כדי לשגשג בתעשייה.

פוטנציאל ההשקעה לטווח ארוך במגזר הרובוטיקה והאוטומציה מבטיח. ככל שהטכנולוגיה ממשיכה להתקדם, חברות שיחדשו ויתאימו את עצמן צפויות לספק תשואות משמעותיות למשקיעים. גיוון תיק ההשקעות עם מניות רובוטיקה ואוטומציה עשוי להיות יתרון בנוף השוק המתפתח. להתפתחויות האחרונות ברובוטיקה ואוטומציה הייתה השפעה עמוקה על תעשיות שונות. תחום בולט אחד של התקדמות הוא השימוש הגובר ברובוטים בתחום התחבורה והלוגיסטיקה. כלי רכב אוטונומיים, לרבות מכוניות ומשאיות בנהיגה עצמית, הופכים נפוצים יותר, ומחוללים מהפכה בדרך הובלת סחורות ואנשים. לחדשנות זו יש פוטנציאל לשפר את היעילות ולהפחית את עלויות ההובלה.

בשוק הפיננסי, יש עניין גובר במניות רובוטיקה ואוטומציה. חלק ממניות הרובוטיקה המובילות שיש לקחת בחשבון ב-2023 כוללות חברות כמו ABB Ltd ו-Fanuc Corporation, שהן שמות מובילים בטכנולוגיית אוטומציה תעשייתית. השקעה במניות אלו תואמת את המגמה הרחבה יותר של אוטומציה מעבר ליישומי מפעל, ומדגישה את פוטנציאל הצמיחה שלהן לטווח ארוך. יתרה מכך, הצמיחה של אוטומציה באמצעות רובוטיקה ניכרת כאשר חברות טכנולוגיה בוחנות ללא הרף מודלים חדשים של חדשנות ופתרונות מתקדמים. התפתחות זו מציגה הזדמנויות למשקיעים המעוניינים לנצל טכנולוגיות חדשניות.

חברות המובילות בתחום זה הן חברות כמו טסלה (TSLA), המשתמשת באוטומציה רבות בייצור הרכב החשמלי שלה. מניית טסלה ראתה צמיחה מרשימה, מחוזקת על ידי הגישה החדשנית שלה לייצור. בינתיים, אמזון (AMZN) מעסיקה רובוטיקה ברשת המחסנים העצומה שלה, והשילוח שלה, מה שמגביר את היעילות התפעולית, חדשנות זו ועוד גרמו למניית החברה להציג ביצועים טובים באופן עקבי. סיכויי הצמיחה של חברות רובוטיקה ואוטומציה מבטיחים. עסקים המציעים טכנולוגיות מתקדמות כמו אינטואיטיב סרג'יקל (ISRG), עם הרובוטים הכירורגיים שלה, מחזיקים ביתרון תחרותי. לטכנולוגיות אלו יש ביקוש גבוה כאשר תעשיות מבקשות לחדש ולייעל את הפעילות.

רובוטים לניהול מחסנים מיעלים כיום את תהליך ניהול המלאי ואיסוף הזמנות במחסנים

ההתפתחויות האחרונות ברובוטיקה ואוטומציה השפיעו באופן משמעותי על תעשיות שונות. טכנולוגיות אלו עברו כברת דרך מאז הקמתן, כאשר ההתקדמות בתחום הבינה המלאכותית (AI) משחקת תפקיד מרכזי.

שינוי בולט אחד הוא הבולטות ההולכת וגוברת של רובוטים בתעשיות הייצור, שבהן תהליכי הייצור שלמים אוטומטיים או מתוגברים על ידי מערכות רובוטיות. מגמה זו הובילה לשיפור היעילות, הדיוק והעלות-תועלת בפעולות הייצור.

שוק הרובוטיקה העולמי ממשיך להתרחב, מונע ממגמות אוטומציה ודיגיטציה בין התעשיות. אימוץ רובוטים וטכנולוגיות אוטומציה מושפע מגורמים כמו רמת האוטומציה במגזר נתון והטרנספורמציה הדיגיטלית של תעשיות. טכנולוגיות אלו הופכות לאינטגרליות לשיפור הפרודוקטיביות והתחרותיות. יתר על כן, ההתפתחויות האחרונות בתחום הרובוטיקה הביאו לשילוב של בינה מלאכותית במערכות רובוטיות, וסללו את הדרך לרובוטים חכמים ואוטונומיים יותר. רובוטי בינה מלאכותית עשו צעדים משמעותיים ביישומים שונים, החל מטיפול רפואי ועד ייצור, והדגימו את הפוטנציאל של בינה מלאכותית לחולל מהפכה בתעשיות באמצעות אוטומציה.

בתעשייה הפיננסית, אוטומציה של תהליכים רובוטיים (RPA) צברה אחיזה, תוך אוטומציה של משימות ותהליכים שונים במגזר הביטוח. האימוץ של טכנולוגיות אוטומציה בפיננסים מדגים את הפוטנציאל לרווחי יעילות והפחתת עלויות. רובוטיקה ואוטומציה היו עדות להתקדמות משמעותית באמצעות שילוב של בינה מלאכותית (AI). רובוטים המונעים בינה מלאכותית יכולים ללמוד מנתונים, להסתגל לסביבות משתנות ולקבל החלטות חכמות. פריצת דרך זו פתחה אפשרויות חדשות בתעשיות כמו בריאות, ייצור ולוגיסטיקה, שבהן רובוטים יכולים לבצע משימות מורכבות בדיוק ויעילות .

הסקר העולמי של מקינזי לשנת 2022 חשף כי מערכות אוטומטיות צפויות להוות חלק ניכר מהוצאות ההון בשנים הקרובות. זה מצביע על השקעה הולכת וגוברת ברובוטיקה ובטכנולוגיות אוטומציה בין התעשיות. זה משקף את ההכרה בפוטנציאל שלהם לשפר את הפרודוקטיביות ולייעל את הפעולות. כמה חברות רובוטיקה הופיעו כמובילות בתחום. חברות אלו נמצאות בחזית החדשנות, ומפתחות פתרונות רובוטיים מתקדמים ליישומים שונים. הטכנולוגיות שלהם מניעות אוטומציה ויעילות במגזרים כמו ייצור ולוגיסטיקה. מעקב אחר חברות אלה יכול לספק תובנות לגבי ההתקדמות האחרונה בתעשייה.

גם תעשיית ה-IT מאמצת אוטומציה רובוטית. עם חידושים טכנולוגיים, תמיכת לקוחות ומשימות אחרות הקשורות ל-IT עוברות אוטומטיות לשיפור היעילות ואיכות השירות. מגמה זו מצביעה על אימוץ נרחב של טכנולוגיות אוטומציה מעבר למגזרי ייצור מסורתיים.  רובוטיקה ואוטומציה עשו התקדמות משמעותית, וחוללו מהפכה בתעשיות שונות. טכנולוגיות אלו משפיעות על התעשיות על ידי הגדלת הפריון, היעילות והעלות-תועלת תוך שיפור התפעול הכולל. רובוטיקה ואוטומציה משנים תעשיות בכל הטווח. הם מצאו יישומים בייצור, בריאות, לוגיסטיקה, חקלאות ועוד. טכנולוגיות אלו מייעלות תהליכים, מפחיתות שגיאות ומשפרות את התפוקה הכוללת.

רובוטים בחקלאות לניהול בחממה לשתילה ואיסוף יבול בצורה אוטונומית

חברות אוטומציה תעשייתיות מובילות ממלאות תפקיד מכריע בהנעת ההתקדמות הללו. הם נמצאים בחזית פיתוח פתרונות חדישים, ומנגישים אוטומציה למגזרים שונים. ניטור חברות אלה יכול לספק תובנות לגבי פריצות הדרך הטכנולוגיות האחרונות. פיתוחים אחרונים ברובוטיקה ואוטומציה כוללים שילוב של בינה מלאכותית (AI) למערכות אוטומציה אינטליגנטיות ואדפטיביות יותר. פיתוחים אלו סוללים את הדרך לאוטונומיה ויעילות רבה יותר ביישומים שונים.

אוטומציה ורובוטיקה לא רק משפרות את היעילות אלא גם מחוללות מהפכה בתעשיות. הם יוצרים מודלים עסקיים חדשים והזדמנויות, מניעים צמיחה כלכלית ומשפרים את איכות המוצרים והשירותים. חברות ספציפיות מובילות את מגזר הרובוטיקה התעשייתית. חברות אלו מוכרות בזכות האיכות והחדשנות שלהן, מה שהופך אותן לבחירות פופולריות עבור עסקים המחפשים פתרונות רובוטיים. רובוטיקה ואוטומציה נתפסים כפתרונות לטיפול במחסור בעבודה בתעשיות מסוימות. הם מציעים אמינות ודיוק, ועוזרים לגשר על הפער בין הביקוש לכוח העבודה הזמין.

חברת יוניברסל רובוטס שהיא חברת בת של טרדיין (TER) יצרה מכשיר רובוטי המכונה UR3 שיכול לבנות חלקי חילוף משלו תוך כדי תנועה. חידוש זה ברובוטים המשכפלים את עצמם מציג את הפוטנציאל של רובוטים להפוך לעצמאיים יותר ובעלי יכולת הסתגלות ביישומים שונים. בשנת 2023, ישנן מספר חברות רובוטיקה תעשייתיות מובילות בתעשייה. חברות אלו נמצאות בחזית פיתוח פתרונות רובוטיים חדישים לאוטומציה תעשייתית, לרבות יישומים בייצור, לוגיסטיקה ועוד. השילוב של בינה מלאכותית (AI) מעצב את עתיד הרובוטיקה והאוטומציה. מערכות רובוטיקה ואוטומציה המופעלות על ידי בינה מלאכותית מיושמות בתעשיות שונות, מה שמשפר את היעילות והפרודוקטיביות. התכנסות זו של AI ורובוטיקה מציעה פוטנציאל צמיחה ארוך טווח במגוון רחב של תחומים.

פריצות דרך באוטומציה כוללות פיתוח רובוטים אוטונומיים המגדירים מחדש את תפיסת המשימות. רובוטים אלו מסוגלים לבצע משימות מורכבות תוך התערבות אנושית מינימלית, מה שפותח אפשרויות חדשות לתעשיות המבקשות להגדיל את היעילות והעלות מול תועלת. חברות רובוטיקה מובילות: חברות רובוטיקה מובילות מניעות חדשנות בתחום. הם מתמקדים במהפכה באוטומציה בתעשייה ובהגדלת הפרודוקטיביות. מעקב אחר חברות אלה יכול לספק תובנות חשובות לגבי ההתקדמות העדכנית ביותר בטכנולוגיית הרובוטיקה.

 

לסוחרים המעוניינים לקבל חשיפה לתחום, הנה כמה מניות וקרנות הנמצאות בחזית הרובוטיקה והאוטונומיה:

טסלה (TSLA): הנמצאת בחזית הנהיגה האוטונומית, ומפתחת גם רובוטים דמויי אדם מסדרת "אופטימוס" שמיועדים לתת חלופה לכוח עבודה במפעלים ובבית

איירובוט (IRBT): הידועה ברובוטים הצרכניים שלה, כולל שואב האבק Roomba. הם מובילים בשוק הרובוטיקה הביתית.

רומבה 960 של איירובוט

אינטואיטיב סרג'יקל (ISRG): המפתחת ומייצרת מערכות כירורגיות רובוטיות, כאשר מערכת הניתוח דה וינצ'י שלה נמצאת בשימוש נרחב בניתוחים זעיר פולשניים.

טרדיין (TER): ספקית של ציוד בדיקה אוטומטי ופתרונות אוטומציה תעשייתית. הם הבעלים של Universal Robots, מובילה ברובוטים שיתופיים (קובוטים).

קוגנקס (CGNX): מתמחה בראיית מכונה וקריאת ברקוד תעשייתי, וממלאת תפקיד מכריע באוטומציה ובקרת איכות.

אנבידיה (NVDA): למרות שידועה בעיקר בזכות GPUs, טכנולוגיות הבינה המלאכותית והלמידה העמוקה של אנבידיה חיוניות לרכבים אוטונומיים ולרובוטיקה.

קרן גלובל איקס רובוטיקס ובינה מלאכותית (BOTZ): עוקבת אחר הביצועים של חברות המעורבות בתעשיית הבינה המלאכותית והרובוטיקה, ומספקת חשיפה מגוונת למגזר.

קרן גלובל רובוטיקה ואוטומציה (ROBO): עוקב אחר אינדקס של חברות במגזר הרובוטיקה והאוטומציה, כולל אוטומציה תעשייתית, רובוטיקה לבריאות ועוד.

קרן ארק אוטונומיות, טכנולוגיה ורובוטיקה (ARKQ): מנוהלת על ידי ARK Invest ומטרתה לספק חשיפה לחברות המובילות את פיתוח הטכנולוגיה האוטונומית והרובוטיקה.

ההתפתחויות האחרונות ברובוטיקה ואוטומציה הרחיבו את היישומים שלהן מעבר לייצור, כאשר תחבורה אוטונומית היא דוגמה בולטת. משקיעים נמשכים יותר ויותר למניות רובוטיקה ואוטומציה בשל פוטנציאל הצמיחה שלהם. ההתקדמות וההשפעה של רובוטיקה ואוטומציה הן רב-ממדיות, וכוללות פרודוקטיביות מוגברת, חידושים טכנולוגיים ושינויים משנים בתעשיות. טכנולוגיות אלו ממשיכות לעצב מחדש את האופן שבו עסקים פועלים ומחזיקות בהבטחה גדולה לעתיד. ככל שחברות טכנולוגיה ממשיכות לחדש, נראה שעתיד הרובוטיקה והאוטומציה מבטיח מהפך גדול בתעשייה וגם הזדמנויות השקעה.

מקורות:

פייננשל טיימס

יאהו פייננס

או.אי.סי.די

פוקס ביזנס

סי אן אן

רויטרס

ניו יורק טיימס

טסלה

*הכותב משמש כעובד בחברת אינטראקטיב שירותי בורסה
בע"מ (להלן: "החברה"). כל האמור והמוצג בכתבה זו ניתן באופן כללי בלבד ואינו מהווה
ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או המלצה כלשהי למסחר בשוק ההון המתחשבים בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכן אינו מהווה הצעה לרכישת ניירות ערך ו/או נכסים
פיננסים מכל סוג, מדדים וכיו"ב. כמו כן, המידע המוצג בכתבה לעיל אינו מהווה תמריץ
ו/או המלצה ו/או ייעוץ לפעול בדרך כלשהי בשוק ההון. על כן, אין לפרש דבר באמור
בכתבה כהמלצה או ייעוץ לביצוע רכישה או מכירה של כל נייר ערך או נכס פיננסי המוצג
בה. הנתונים המוצגים בכתבה אינם מהווים ערובה או מדד כלשהו לתוצאות ותשואות
עתידיות. הניתוח שבוצע לעיל הינו רק על בסיס מידע פומבי ציבורי וללא שיח עם החברות
המוזכרות. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם. פעילות בשוק ההון דורשת ידע, הבנת סיכונים ומיומנות.
כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.
החברה ו/או הכותב עשויים להחזיק חלק מניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסיים המוזכרים
לעיל.

80.79.6.161
דילוג לתוכן