fbpx
בחרו עמוד

מאת: אסף קופפר

במפגש השנתי של בעלי המניות של טסלה ב-13 ביוני 2024, אילון מאסק הציג חזון שאפתני שהציג את טסלה כחברה שיכולה להגיע להערכת שווי של כ-30 טריליון דולר בעשור הקרוב. החזון הזה מתבסס על פיתוחים טכנולוגיים מרשימים כמו נהיגה אוטונומית, רובוט האופטימוס, ותוכנית האב 4 של טסלה. ההצהרות של מאסק מעוררות התפעלות ותקווה, אך גם דרישה להעמקה בפרטים והבנה מעמיקה של ההערכות והחישובים שהוצגו.

במהלך המפגש, מאסק הדגיש את ההתקדמות המשמעותית בטכנולוגיית הנהיגה האוטונומית של טסלה. הוא הסביר כי גרסה 12.3 של התוכנה מציגה שיפורים ניכרים במספר הקילומטרים שניתן לנסוע בין התערבויות נהג. "אם תסתכלו על הנקודות בעקומה של איך שהאוטונומיה מתקדמת ופשוט תאמינו בעקומה, זה מוביל לכיוון של נהיגה עצמאית מלאה ללא השגחה בקצב אקספוננציאלי", אמר מאסק.

מאסק ציין כי טסלה מתקרבת ליכולת נהיגה עצמאית מלאה, בטוחה יותר מנהיגה אנושית. הטכנולוגיה הזו תאפשר לרכבים לפעול כרובוטקסי, מה שיגדיל את השימוש ברכבים מ-10 שעות בשבוע לכ-50-60 שעות בשבוע. המודל העסקי מבוסס על השכרת רכבים פרטיים כרובוטקסי, בדומה לשירותי אובר ו-Airbnb, כשבעלי הרכבים יוכלו להשכיר את רכביהם ולקבל הכנסות שיאפשרו להם לכסות את תשלומי ההלוואה החודשיים ואף להרוויח מעבר לכך.

הדמיה של הרובוטקסי של טסלה

מאסק אמר: "אני בטוח מאוד שההכנסות שייצר בעל הרכב יעלו על התשלום החודשי בפועל". לדבריו, צי הרכבים הגדול של טסלה הוא גורם מפתח ביכולת לבדוק ולשפר את התוכנה, והוא מאפשר לאסוף מיליארדי קילומטרים של נתונים במהירות ולשפר את המערכת.

ההכנסות מטכנולוגיית הנהיגה האוטונומית יכולות להגיע לכ-5 עד 10 טריליון דולר בשווי השוק של החברה, על פי החישובים של מאסק. מדובר בפוטנציאל עצום שמציב את טסלה בעמדה של שליטה בשוק הנהיגה האוטונומית, כאשר החברה תוכל לנצל את היתרון הטכנולוגי שלה מול המתחרים.

רובוט האופטימוס הוא חלק מרכזי נוסף בחזון של מאסק. הרובוט, שיכול לבצע מגוון רחב של משימות ביתיות ותעשייתיות, צפוי להיות מיוצר בעלות של כ-10,000 דולר ליחידה, ולהימכר בכ-20,000 דולר ליחידה. מאסק מעריך כי בטווח הארוך יהיו יותר רובוטים מבני אדם בעולם, כאשר לכל בית יהיו לפחות רובוט אחד או שניים.

מאסק הציג תחזית ייצור של כ-100 מיליון יחידות של אופטימוס בשנה, מה שיניב לחברה רווח שנתי של כטריליון דולר. "אני חושב שאם נמכור את הרובוט ב-20,000 דולר ליחידה, זה יניב לטסלה רווח של כטריליון דולר בשנה", אמר מאסק. הוא ציין כי טסלה יכולה לתפוס נתח משמעותי מהשוק הגלובלי של הרובוטים, שמעריך כי יגיע לכמה עשרות מיליארדי יחידות.

רובוט האופטימוס דמוי האדם אותו טסלה מפתחת

רובוט האופטימוס יכול לבצע מגוון רחב של משימות, כולל עבודה במפעלים, שירותים ביתיים, ואפילו תפקידי הוראה. הפוטנציאל הכלכלי של הרובוט הזה הוא עצום, ומאסק מעריך כי מדובר בשוק של כ-20 טריליון דולר בשווי השוק של טסלה.

תוכנית האב 4 של טסלה כוללת חידושים טכנולוגיים רבים המתבססים על נהיגה אוטונומית ורובוט אופטימוס, לצד פיתוחים נוספים בתחום האנרגיה המתחדשת. מאסק ציין שהחברה מתכננת להמשיך ולהתקדם בפתרונות אחסון אנרגיה סולארית, תחנות טעינה מתקדמות ושיפורים במערכות הסוללות של הרכבים.

מאסק התייחס גם למעבר של טסלה לטקסס, שבו היא מתכננת להקים מפעלים נוספים ולנצל את התנאים הכלכליים המיטביים במדינה זו. המעבר יאפשר לטסלה להרחיב את הייצור ולנצל את היתרונות הכלכליים של טקסס, כולל עלויות ייצור נמוכות יותר ותמריצים ממשלתיים.

במסגרת החזון הרחב, טסלה ממשיכה לפתח את תחום האנרגיה המתחדשת עם פתרונות סולאריים מתקדמים. הפאנלים הסולאריים של טסלה מיועדים לספק אנרגיה נקייה וזולה לבתים ולמבנים עסקיים. מאסק הדגיש את החשיבות של הפאנלים הסולאריים כחלק מהמאבק בהתחממות הגלובלית והמעבר לאנרגיה מתחדשת.

סוללות לבית שמחובות ללוחות סולאריים ואוגרות אנרגיה לשימוש בבית כתחליף לחיבור לחברת החשמל

 

בנוסף, טסלה ממשיכה לפתח טכנולוגיות סוללות מתקדמות, שמיועדות להגדיל את טווח הנסיעה של הרכבים החשמליים ולשפר את הביצועים שלהם. הסוללות החדשות מציעות קיבולת גבוהה יותר, משקל נמוך יותר וזמן טעינה מהיר יותר, מה שהופך את הרכבים החשמליים של טסלה לאטרקטיביים יותר עבור הצרכנים.

מאסק דיבר גם על התוכניות של טסלה בתחום התחבורה הציבורית. החברה מתכננת להציג דגמים חדשים של רכבים חשמליים שישמשו לתחבורה ציבורית, כולל אוטובוסים חשמליים ומוניות רובוטיות. המטרה היא לספק פתרונות תחבורה יעילים, נקיים וזולים יותר, שיחליפו את התחבורה המסורתית המונעת באמצעות דלק.

מאסק גם הציג את החזון שלו לדגמי טסלה העתידיים, הכוללים מכוניות ספורט, רכבי שטח, ומשאיות חשמליות. הדגמים החדשים יתבססו על הטכנולוגיות המתקדמות של טסלה ויציעו ביצועים מעולים, נוחות מרבית וטווח נסיעה ארוך.

הרכבים שמאסק טרם חשף במצגת שהייתה בישיבת המשקיעים

החזון של אילון מאסק לטסלה הוא רחב היקף ושאפתני ביותר. הוא מתבסס על חדשנות מתמדת, ניהול חכם ומוצרי עתיד מתקדמים כמו נהיגה אוטונומית ורובוט אופטימוס. אם התחזיות הללו יתממשו, טסלה עשויה להגיע להערכת שווי של כ-30 טריליון דולר בעשור הקרוב, מה שיכפיל פי 60 את שווי המניה הנוכחי של החברה. תוכנית האב 4 של טסלה היא חלק בלתי נפרד מהחזון הזה, וכוללת פיתוחים מתקדמים בתחומי האנרגיה המתחדשת, אחסון האנרגיה ותחנות הטעינה. החזון של מאסק מציב את טסלה בעמדה מובילה בשוק הטכנולוגיה והתחבורה, עם פוטנציאל לשנות את העולם כפי שאנחנו מכירים אותו.

מקורות:

פייננשל טיימס

יאהו פייננס

פוקס ביזנס

סי אן אן

רויטרס

ניו יורק טיימס

*הכותב משמש כעובד בחברת אינטראקטיב שירותי בורסה
בע"מ (להלן: "החברה"). כל האמור והמוצג בכתבה זו ניתן באופן כללי בלבד ואינו מהווה
ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או המלצה כלשהי למסחר בשוק ההון המתחשבים בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכן אינו מהווה הצעה לרכישת ניירות ערך ו/או נכסים
פיננסים מכל סוג, מדדים וכיו"ב. כמו כן, המידע המוצג בכתבה לעיל אינו מהווה תמריץ
ו/או המלצה ו/או ייעוץ לפעול בדרך כלשהי בשוק ההון. על כן, אין לפרש דבר באמור
בכתבה כהמלצה או ייעוץ לביצוע רכישה או מכירה של כל נייר ערך או נכס פיננסי המוצג
בה. הנתונים המוצגים בכתבה אינם מהווים ערובה או מדד כלשהו לתוצאות ותשואות
עתידיות. הניתוח שבוצע לעיל הינו רק על בסיס מידע פומבי ציבורי וללא שיח עם החברות
המוזכרות. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם. פעילות בשוק ההון דורשת ידע, הבנת סיכונים ומיומנות.
כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.
החברה ו/או הכותב עשויים להחזיק חלק מניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסיים המוזכרים
לעיל.

.

80.79.6.161
דילוג לתוכן