fbpx
בחרו עמוד

מאת: אסף קופפר

בעולם המונע יותר ויותר על ידי חדשנות טכנולוגית, מגזר הטיפול בחיות מחמד, מהווה אבן יסוד בהרבה משקי בית, עובר מהפך עמוק. עולם ה "Pet Tech" הינו שוק נישה בתעשיית הטכנולוגיה העצומה שמגדיר מחדש את הבעלות והניהול של חיות מחמד, ומספק גם טיפול משופר לחיות מחמד וגם הזדמנויות השקעה רווחיות. 

אחד הדברים שבעלי חיות מחמד הכי רוצים לדעת הוא מיקום חיית המחד שלהם, לשם כך קיימים בשוק מכשירי מעקב חכמים לחיות מחמד, שהופיעו כמכשירי מיקום פשוטים והתפתחו למכשירים מתוחכמים. כיום, הם מציעים לבעלים נתונים בזמן אמת לא רק על המיקום אלא גם מדדי בריאות ודפוסי התנהגות של חיות המחמד שלהם. התקדמות כזו היא חיונית, במיוחד במסגרות עירוניות שבהן ניתן להגביל את תנועת חיות המחמד, ותגובה מהירה היא חיונית אם הן הולכות לאיבוד. קחו, למשל, את חברת גרמין (GRMN) הנסחרת בבורסה האמריקאית אשר המכשיר שלהם, שפעם היה כלי מעקב GPS פשוט, כולל כעת תכונות כמו ניטור בריאות ומעקב אחר פעילות, בדומה לשעונים החכמים שבני אדם לובשים. החדשנות וההסתגלות העקבית של החברה הופכים אותה למתחרה עבור משקיעים המחפשים מניות צמיחה במגזר טכנולוגיית חיות המחמד.

מעבר לבריאות הפיזית בלבד, הרווחה הנפשית של חיות המחמד הפכה למוקד. כאן, גם צעצועים מונעי בינה מלאכותית התפתחו לנישה נוספת. אלה לא רק כלי משחק אלא כלים אינטראקטיביים שנועדו לעורר נפשית חיות מחמד. השוק האמריקאי ראה כמה סטארט-אפים עולים בתחום הזה. שחקן בולט אחד הוא PupPod הפרטית, שהצעצועים שלה מתאימים את רמות הקושי על סמך האינטראקציות של חיית המחמד, ומבטיחים שהחברים הפרוותיים שלנו תמיד מאותגרים ומעורבים.

דיאטה תמיד הייתה חיונית לבריאות חיית המחמד. עם הופעתן של פלטפורמות תזונה מותאמות אישית לחיות מחמד, הבעלים יכולים כעת לספק ארוחות המותאמות במדויק לצרכים הבריאותיים הייחודיים של חיות המחמד והאופי הגנטי שלהם. חברה בולטת בתחום זה היא NomNomNow Inc הפרטית כאשר המחקר המעמיק שלהם על תזונת חיות מחמד, בשילוב עם פלטפורמות ידידותיות למשתמש לבעלי חיות מחמד מציע הצעה ייחודית ללקוחות. חיות מחמד נתפסות יותר ויותר כבני משפחה. שינוי זה בתפיסה אומר שהבעלים מוכנים להשקיע יותר ברווחתם. ככל ש-AI וניתוח נתונים הופכים מתוחכמים יותר, היישומים שלהם בטכנולוגיית חיות מחמד מתעצמים וגדלים. הגדרות עירוניות מציבות אתגרים ייחודיים לבעלות על חיות מחמד, מה שמניע את הביקוש לפתרונות חדשניים. בהתחשב בכוחות המניעים הללו, פוטנציאל הצמיחה הוא איתן. 

בעידן שבו הטכנולוגיה חודרת לכל היבט בחיים, תעשיית חיות המחמד עוברת מהפך משמעותי, המבשרת עידן חדש של טיפול חכם בחיות מחמד והזדמנויות השקעה צומחות. מגמות אימוץ חיות מחמד, במיוחד בצפון אמריקה, זירזו את הצמיחה הזו. האגודה האמריקאית למוצרי חיות מחמד מציינת שיעור אימוץ של 39% ממקלטים, מה שמעיד על שינוי בהרגלי רכישת חיות מחמד. עלייה זו עולה בקנה אחד עם הגברת המודעות לבריאות וכושר חיית המחמד, ומניעה את הביקוש למכשירי ניטור חדשניים המספקים זיהוי מוקדם של בעיות בריאותיות. לדוגמה, Zoetis, חברת תרופות אמריקאית, השיקה בפברואר 2023​ את מערכת ניטור הסוכר בדם AlphaTrak 3 עבור כלבים וחתולים סוכרתיים.

מערכת ניטור הסוכר בדם AlphaTrak 3 עבור כלבים וחתולים סוכרתיים

עם זאת, אתגרים כמו עלויות מוצרים, מודעות ציבורית ומגבלות תשתית במדינות לא מפותחות עלולים להפריע להתרחבות השוק. עם זאת, הופעת טכנולוגיית הבית החכם וזיהוי הפנים סוללת את הדרך למוצרים כמו דלתות חכמות לחיות מחמד, עם תחזיות של למעלה מ-10 מיליון יחידות שנשלחו עד 2032​​. מגזר הצווארון החכם לבדו הניב הכנסות של מיליארד דולר בשנת 2022, מה שמעיד על נוכחות חזקה בשוק. החששות לגבי סחר בחיות מחמד הגבירו את הצורך בהתקני בטיחות כאלה, כאשר חברות כמו Invoxia מציגות קולרים חכמים עם מעקב מתקדם של דופק שיכולות לשדר את מצוקת חיית המחמד.

משקיעים צופים במגזר זה בשל פוטנציאל הצמיחה האיתן שלו. בעוד שמידע ספציפי על מניות לא היה נגיש בשלב זה, חברות כמו צ'ואי (CHWY), איידקסאקס לבורטוריס (IDXX), וזואטיס (ZTS) ידועות כשחקניות משמעותיות בזירת הטכנולוגיה לחיות מחמד. ההצטלבות של טיפול וטכנולוגיה בחיות מחמד לא רק משפרת את רווחתן של חיות המחמד אלא גם פותחת דרכים חדשות למשקיעים להיכנס לשוק שלא מראה סימני האטה. המסלול של הענף מצביע על כך שהשקעה ב-Pet Tech היא לא רק טרנד אלא אסטרטגיה ארוכת טווח עבור אלה המעוניינים לגוון את תיקי ההשקעות שלהם עם מניות חדשניות ומוכוונות צמיחה.

תעשיית הטכנולוגיה לחיות מחמד, עם השילוב שלה של חדשנות, היא לא רק שוק מתפתח אלא גם שיקוף של הדינמיקה המשתנה של בעלות וטיפול בחיות מחמד. הקידמה של כלי בריאות וניהול חיות מחמד באופן דיגיטלי מעצבת מחדש את האופן שבו הבעלים מתקשרים עם חיות המחמד שלהם ומטפלים בהן, אשר בתורו, מעצב מחדש את נוף ההשקעות בתוך נישה זו. 

ההשלכות הכספיות הן ניכרות. כאשר התעשייה צפויה להגיע לשווי של 32 מיליארד דולר עד 2032, על פי מחקר של גלובל מרקט אינסייטס, השוק מציג הזדמנות אטרקטיבית למשקיעים. מניעי הצמיחה כוללים עלייה באימוץ של חיות מחמד להצלה, מספר הולך וגובר של סטארט-אפים בתחום הטכנולוגיה לחיות מחמד, והגדלת ההכנסה הפנויה באזורים כמו אסיה פסיפיק. עם זאת, המשקיעים חייבים גם להיות מודעים למלכודות פוטנציאליות כמו עלויות גבוהות של מוצרים ואת האתגרים של חדירת שוק באזורים לא מפותחים עקב חוסר מודעות ותשתית IT.

על פי מחקר של גלובל מרקט אינסייטס, שוק ה-Pet Tech היה מוערך ב-2022 בכ-5 מיליארד דולר וצפוי לגדול בקצב של 15% בשנה ולהגיע ל-32 מיליארד דולר ב-2032, כאשר באופן ספציפי, שוק הדלתות החכמות לחיות מחמד המתפתח ומשלב בינה מלאכותית רוכב על הגל של טכנולוגיית הבית החכם, ומוצרים חדשניים כמו הדלת החכמה עם זיהוי הפנים ובינה מלאכותית לחיות מחמד של Petvation, שהושקה ביוני 2022, תופסים אחיזה. בתערוכת CES 2024 הוצגו הרבה טכנולוגיות מסוג זה ופלח זה לבדו צפוי לעלות על 10 מיליון מסירות עד 2032, מה שמעיד על עניין צרכני חזק והזדמנות בשלה להשקעה​​.

תחזית גודל השוק של טכנולוגיה לחיות המחמד

הבטיחות והאבטחה של חיות המחמד גם הן בחזית ההתקדמות הטכנולוגית, כאשר שוק הצווארונים החכמים מניב הכנסות משמעותיות. החשש מאובדן או סחר של חיות מחמד דחף בעלי חיות מחמד למוצרים כמו קולרים חכמים התומכים ב-GPS. ההשקה של חברת האלקטרוניקה הצרפתית Invoxia של קולר חכם לכלבים עם ניטור דופק מתקדם בינואר 2023 מדגימה את הטכנולוגיה המתוחכמת המשולבת במוצרי חיות מחמד​​.

ככל שאנו מעמיקים בעולם הטכנולוגיה לחיות מחמד, חיוני לזהות את מובילי השוק ולהבין מה מייחד אותם. חברות כמו Furbo הפרטית, המפורסמות במצלמות חיות המחמד שלהן, אפשרו לבעלים לנטר ולקיים אינטראקציה עם חיות המחמד שלהם מרחוק. מכיוון שעבודה מרחוק ונסיעות תכופות הופכים לנורמה, חידושים כאלה מבטיחים שחיות מחמד לא יישארו בחלל של בידוד. באופן דומה, PetNet הפרטית, עם המזינים החכמים שלה, דואגת להאכיל חיות מחמד בזמן ובכמות הנכונה, גם בהיעדר בעליהם. השותפות האחרונה שלהם עם מותגי מזון מובילים לחיות מחמד למערכת אספקת מזון משולבת מציגה עוד יותר את המחויבות שלהם לחדשנות. 

המזינים החכמים של פטנט, דואג להאכיל חיות מחמד בזמן ובכמות הנכונה

ערוצי חדשות פיננסיים מובילים כמו בלומברג והוול סטריט ג'ורנל הבליטו שוב ושוב את תעשיית הטכנולוגיה לחיות מחמד בחודשים האחרונים. כתבה ב-CNBC הדגישה את זרימת ההון סיכון הגוברת לתוך סטארט-אפים בתחום הטכנולוגיה לחיות מחמד, והדגישה את הפוטנציאל של התעשייה. בראיון שנערך לאחרונה לרויטרס, מנכ"ל Pawtrack, חברת צווארון GPS מובילה, הזכיר תוכניות להתרחבות לשווקים באסיה, והצביע על הפוטנציאל העולמי של טכנולוגיית חיות מחמד.

בעוד שמסלול הצמיחה מבטיח, כמו כל המגזרים המתפתחים, טכנולוגיית חיות מחמד אכן מתמודדת עם מערך האתגרים שלה כגון תקנות ותאימות: ככל שהתעשייה מתבגרת, עשויות לצוץ תקנות מחמירות יותר הנוגעות לפרטיות נתונים ובטיחות בעלי חיים, מה שמציב מכשולים עבור חברות. רווית שוק: כאשר סטארט-אפים רבים נכנסים למאבק, קיים סיכון לרוויה בשוק, מה שמוביל להפחתת שולי הרווח.
תלות בטכנולוגיה: הסתמכות יתר על הטכנולוגיה עלולה להוביל לתקלות או איומי סייבר, המשפיעים הן על חיות המחמד והן על המוניטין של החברות.

העלייה בבעלות על חיות מחמד אינה מוגבלת לארצות הברית. ככל שאוכלוסיות מעמד הביניים מתגברות בשווקים המתעוררים, הביקוש לחיות מחמד, ובהמשך גם לטכנולוגיה לחיות מחמד, חווה מסלול כלפי מעלה. במדינות כמו סין, הודו וברזיל, מעמד הביניים העירוני ההולך וגדל מאמץ יותר ויותר חיות מחמד, תוך שיקוף של מגמות סגנון חיים מערביות. ניכר כי תעשיית חיות המחמד אינה פועלת בחלל ריק. יש מנגנון פיננסי משמעותי במשחק. על פי נתוני PitchBook, המימון לחברות טכנולוגיות חיות מחמד גדל פי שלושה בשנתיים האחרונות. בעלי הון סיכון רואים את הפוטנציאל לטווח ארוך ומגבים סטארטאפים עם אבות טיפוס מבטיחים ומודלים עסקיים חזקים. חברת הון סיכון בולטת, TechTail Ventures, הקימה לאחרונה קרן של 200 מיליון דולר אך ורק עבור חיות מחמד. הזרם הפיננסי הזה, יחד עם הוצאות צרכנים מוגברות על חיות מחמד, מסמנים מגמה שורית בתעשייה.

פעילות מיזוגים ורכישות במגזר טכנולוגיית חיות המחמד היא שוקקת, חברות טכנולוגיה גדולות יותר וענקיות מבוססות לטיפול בחיות מחמד נכנסות לזירה, לא על ידי פיתוח פתרונות פנימיים אלא על ידי רכישת סטארטאפים מבטיחים. זה לא רק מאיץ את הצמיחה של ענקיות בתחום, אלא גם מציע אסטרטגיית אקזיט לסטארט-אפים, מה שמגביר את אמון המשקיעים. דוגמה בולטת היא הרכישה של PetSmart הפרטית של קמעונאית חיות המחמד המקוונת צ'ואי (CHWY) ב-2017 תמורת 3.35 מיליארד דולר, שהייתה אז הרכישה הגדולה ביותר אי פעם של עסק מסחר אלקטרוני. צ'ואי לא הייתה אך ורק חברת טכנולוגיה לחיות מחמד, אלא הייתה נוכחות מקוונת משמעותית בתחום מוצרי חיות המחמד, והרכישה הזו הדגישה את הערך שניתן לפתרונות מבוססי טכנולוגיה בהגעה לבעלי חיות מחמד והרחבת נתח שוק.

הנפקת החברה צ'ואי על גבי בניין הבורסה האמריקאית

מספר גורמים מזינים את הזינוק המדהים הזה בטכנולוגיה לחיות מחמד. שינוי דמוגרפיה משחק תפקיד מכריע. ככל שבני המילניום ודור ה-Z הופכים לתורמים משמעותיים לכלכלה העולמית, הערכים והרגלי ההוצאות שלהם משפיעים במידה רבה על מגמות השוק. הדורות האלה יותר מבינים בטכנולוגיה, מעריכים חוויות ורואים חיות מחמד כבני משפחה אינטגרליים. יתרה מכך, המגיפה הדגישה עוד יותר את הקשר בין בני אדם וחיות המחמד שלהם. עם יותר זמן שהייה בבית, הייתה התמקדות מוגברת בטיפול בחיות מחמד, רווחה ובידור, מה שהוביל לביקוש מוגבר למוצרים שעונים על צרכים אלה.

טכנולוגיה לחיות מחמד היא לא רק גאדג'טים יקרים, זהו שילוב של אלגוריתמים של רובוטיקה, בינה מלאכותית, IoT ולמידה עמוקה, כולם פועלים יחד כדי להגדיר מחדש את הטיפול בחיות מחמד. 

השוריות של וול סטריט על מניות טכנולוגיה חיות מחמד מטפטפת למטה לרחוב הראשי. משקיעים קמעונאיים, שבאופן מסורתי סקפטיים לגבי תעשיות מתחילות, פתוחים כעת יותר לחקור את המים הללו. פורומי השקעות ופלטפורמות מדיה חברתית מנהלים דיונים על הדבר הגדול הבא בתחום טכנולוגיית חיות המחמד. הסנטימנט החיובי הזה מעודד יותר סטארטאפים לצאת להנפקה ראשונית לציבור, וממריץ עוד יותר את נוף שוק המניות.

עבור משקיעים המעוניינים להשקיע בתחום הטכנולוגי המתפתח של חיות מחמד, הנה מבט מפורט על חמישה שחקני מפתח מהרשימה שהוזכרה לעיל וקרן שמקיפה את תעשיית חיות המחמד:

  1. זואטיס (ZTS): כחברת הבריאות העולמית הגדולה ביותר לבעלי חיים, זואטיס היא שחקנית משמעותית בפיתוח וייצור של חיסונים ותרופות וטרינריות. לחברה רקורד מוצק של צמיחה, עם פורטפוליו רחב של מוצרים לבעלי חיים נלווים ובעלי חיים, וצינור מחקר ופיתוח חזק. זואטיס הפגינה בעקביות ביצועים פיננסיים חזקים, מה שהופך אותה למרכיב עיקרי עבור משקיעים במגזר הבריאות לחיות מחמד. 
  2. איידקסאקס לבורטוריס (IDXX): מתמחה באבחון וטרינרי וידועה בציוד האבחון החדשני והטכנולוגיה שלה לבריאות בעלי חיים. עם נוכחות חזקה הן בשירותי חיות בית והןחיות משק, איידקסאקס לבורטוריס הייתה בעלת ביצועים חזקים בשוק המניות, המשקפת את מעמדה הדומיננטי בשוק האבחון הווטרינרי. 
  3. צ'ואי (CHWY): כקמעונאית מקוונת, Chewy חוללה מהפכה בשוק מוצרי חיות המחמד עם המגוון הרחב של מזון לחיות מחמד, אספקה ותרופות. החוזק של צ'ואי טמון בפעילות הלוגיסטית האיתנה ובשירות הלקוחות שלה, הממצב אותה היטב כדי לנצל את המגמה ההולכת וגוברת של קמעונאות מקוונת. המודל העסקי מבוסס המנויים של החברה מבטיח זרם הכנסות קבוע ושימור לקוחות. 
  4. פרשפט (FRPT): במיקוד לפלח מזון הפרימיום לחיות מחמד, פרשפט מציעה ארוחות טריות ומקררות לכלבים וחתולים. ההתמקדות של החברה במרכיבים טבעיים ואורגניים פונה לבעלי חיות מחמד המחפשים אפשרויות מזון איכותיות יותר עבור חיות המחמד שלהם. פרשפט ראתה צמיחה משמעותית כאשר העדפות הצרכנים עוברות לכיוון אפשרויות מזון בריא יותר לחיות מחמד. 
  5. טרופניון (TRUP): היא מובילה בביטוח רפואי לחיות מחמד בצפון אמריקה. לאור העלויות העולות של טיפול וטרינרי, ביטוח חיות מחמד הופך להכרח עבור בעלי חיות מחמד רבים. המודל העסקי של טרופניון בנוי על קשרים חזקים עם וטרינרים והצעת ערך הכוללת תשלום ישיר לווטרינרים, מה שיכול להוות הבדל משמעותי. 
  6. קרן הפועלת בתחום היא פרושיר פט-קר (PAWZ): למשקיעים המחפשים חשיפה מגוונת לתעשיית חיות המחמד, תעודת הסל ProShares Pet Care מציעה אפשרות נוחה. תעודת סל זו עוקבת אחר מדד של חברות שעומדות ליהנות מהתפשטות הבעלות על חיות מחמד ומהמגמות המתפתחות בטיפול בחיות מחמד, כולל חברות ממגזרי התרופות, הקמעונאות והמזון. הוא כולל אחזקות ברבות מהחברות המפורטות לעיל ומציע השקעה מאוזנת בצמיחה הכוללת של תעשיית הטיפוח לחיות מחמד.

חברות אלו ותעודת הסל מייצגות היבטים שונים של תעשיית הטיפול בחיות מחמד, מטיפול רפואי ותזונה ועד קמעונאות וביטוח. עבור משקיעים, גופים אלו מציעים לא רק חשיפה לתעשייה צומחת אלא גם לחברות המחדשות ומובילות בנישות שלהן בשוק הטיפול לחיות מחמד.

פוטנציאל ההשקעה במניות חיות מחמד מוגבר לא רק מהצמיחה של התעשייה אלא גם מהקשר הרגשי בין חיות המחמד לבעליהם – קשר שמתעצם יותר ויותר בטכנולוגיה. ככל שתעשיית טכנולוגיית חיות המחמד ממשיכה להתפתח, המשקיע המתמצא יצפה בחברות שהן לא רק איתנות מבחינה פיננסית אלא גם מובילות חדשניות, מכיוון שהן עשויות להציע את התשואה המשמעותית ביותר. אין להכחיש את הפיתוי של מגזר הטכנולוגיה לחיות מחמד. ההצטלבות שלו עם רובוטיקה, בינה מלאכותית וביקוש בשוק יצרה תמהיל חזק שמבטיח צמיחה וגם אתגרים. בעודנו עומדים על סף עידן חדש זה, המסלול של טכנולוגיית חיות המחמד ללא ספק יהווה מוקד עבור משקיעים, אנליסטים וצופים בתעשייה כאחד.

טכנולוגיית חיות מחמד מהווה עדות לאופן שבו הטכנולוגיה יכולה לשנות אפילו את המגזרים המסורתיים ביותר. עבור משקיעים, יזמים ומחדשים, המסר ברור – העתיד שייך לאלה שיכולים לחזות בשינוי, להסתגל ולהוביל. תחום ה-Pet Tech הוא שוק דינמי ומתרחב במהירות המבטיח תשואה משמעותית למי שמבין את מסלולו ומשקיע בחוכמה. השילוב של טכנולוגיה מתקדמת, הגדלת הביקוש של הצרכנים ואהבה שורשית לחיות מחמד יוצר תערובת עוצמתית שצפויה לראות את השוק הזה משגשג בשנים הבאות.

מקורות:

פייננשל טיימס

יאהוו פייננס

או.אי.סי.די

פוקס ביזנס

סי אן אן

רוייטרס

גלובל מרקט אינסייטס

*הכותב משמש כעובד בחברת אינטראקטיב שירותי בורסה
בע"מ (להלן: "החברה"). כל האמור והמוצג בכתבה זו ניתן באופן כללי בלבד ואינו מהווה
ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או המלצה כלשהי למסחר בשוק ההון המתחשבים בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכן אינו מהווה הצעה לרכישת ניירות ערך ו/או נכסים
פיננסים מכל סוג, מדדים וכיו"ב. כמו כן, המידע המוצג בכתבה לעיל אינו מהווה תמריץ
ו/או המלצה ו/או ייעוץ לפעול בדרך כלשהי בשוק ההון. על כן, אין לפרש דבר באמור
בכתבה כהמלצה או ייעוץ לביצוע רכישה או מכירה של כל נייר ערך או נכס פיננסי המוצג
בה. הנתונים המוצגים בכתבה אינם מהווים ערובה או מדד כלשהו לתוצאות ותשואות
עתידיות. הניתוח שבוצע לעיל הינו רק על בסיס מידע פומבי ציבורי וללא שיח עם החברות
המוזכרות. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם. פעילות בשוק ההון דורשת ידע, הבנת סיכונים ומיומנות.
כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.
החברה ו/או הכותב עשויים להחזיק חלק מניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסיים המוזכרים
לעיל.

44.211.26.178
דילוג לתוכן