fbpx
בחרו עמוד

בתי המרקחת מאז ומעולם היו חלק משמעותי מחיינו וקיבלו את מלוא תשומת הלב בתור ״מתחמי התחזוקה״ אשר מסייעים לציבור לשמור על בריאותו. ברחבי העולם מתרחשת לה מהפכה, כזאת שגורמת לנו לתהות האם אנחנו באמת מכירים את בתי המרקחת והאם חווית הקניה שכולנו מכירים תישאר זהה בעתיד? סקטור הבריאות ורשתות בתי המרקחת עוברים שינויים משמעותיים, ונדמה שכולם רוצים לקבל חתיכה מהעוגה.

לרשת CVS יותר מ-10,000 חנויות ברחבי ארה״ב ולמעלה מ-210 אלף עובדים, מה שיכול להסביר כמה ביקוש יש לשירותים שלה. מניית CVS זינקה במהלך השנה האחרונה ביותר מ-30%, כולל זינוק של 10% במניה בעקבות פרסום תוצאות הרווחים בתחילת מאי. מכירות בתי המרקחת הסתכמו ב -36.3 מיליארד דולר, מה שמהווה עלייה של 3.8% משנה שעברה. בתי המרקחת המומחים או ״Specialty Pharmacy" היו המניע האמיתי לצמיחה, בעלייה של 7.2%, אך גם CVS נהנתה מתמהיל מוצרים טוב ואינפלציה של המותגים. באופן די אירוני, בעקבות עטיית מסכות וריחוק חברתי בתקופת הקורונה חלה ירידה בהתקררויות ומחלות עונתיות, דבר אשר לטענת המומחים הפחית את מכירות בתי המרקחת בכל מה שקשור לתרופות ללא מרשם ומוצרים עונתיים.

 

 

כפי שאתם כבר מבינים, המודל העסקי של CVS ומתחרות דומות, מבוסס על פריסה רחבה של חנויות אשר יהיו נגישות לציבור הרחב, אבל CVS נשארת מחויבת גם לאסטרטגיה הדיגיטלית שלה, כמו שאומר סגן נשיא בכיר ב-CVS ומנהל הדיגיטל הראשי בריאן טילצר. יותר מ-19 מיליון לקוחות הורידו את אפליקציית CVS לנייד, שבין היתר מאפשרת ללקוחות לאחסן את פרטי התשלום שלהם ולאחר מכן לבצע צ'ק-אאוט באמצעות הסמארטפון, מה שמאיץ משמעותית את קצב המכירות הכללי ומפחית דרמטית את אחוז ״נטישת עגלת הקניות״. יותר מ-41 מיליון לקוחות רשומים לתוכנית התזכורות החכמות של CVS המבוססות על הרגלי צריכת התרופות של הלקוחות, מחשבות להם את זמן אספקת התרופה ומתזכרות אותם לפני גמר המלאי האישי שלהם.

"מכשירים ניידים שינו לחלוטין את האופן שבו אנו מנהלים את חיינו – וזה כולל את האופן שבו אנו מנהלים את בריאותנו, ולכן ביצענו השקעות משמעותיות בדיגיטל בשנים האחרונות, כולל הקמת מעבדת חדשנות דיגיטלית המוקדשת לקידום האסטרטגיה. הטכנולוגיות הדיגיטליות מהוות חלק משמעותי בחיי הלקוחות שלנו”, אומר טילזר. הוא מוסיף ומדגיש עד כמה החברה נחושה להמשיך לשנות את הדרך שבה אנחנו הולכים לצרוך את מוצרי הבריאות ואומר ש-"נמשיך להתמקד בפיתוח כלים חדשים המסייעים ללקוחותינו למצוא דרכים קלות וטובות יותר לנהל את בריאותם, בין אם זה בבתי המרקחת או בביתם".

 

״צפו מתי תרופות המרשם שלכם צפויות להיגמר ומלאו מחדש״. מתוך אפליקציית CVS אשר צוברת פופולריות רבה.

 

רשתות בתי המרקחת לא נשארות אדישות לשינוי המהותי שהעולם עובר בהקשר של מודעות לכושר גופני ובריאות הגוף והנפש. בחנויות נבחרות, CVS מסבירה עד כמה עמוק השינוי שהיא עורכת בתוך העסק שלה, וכעת אימצה "פורמטים חדשים וממוקדי בריאות" בחנויות שלה, אשר מתבטאים בכך שיש שטח של 100 מטרים נוספים לבריאות, קוסמטיקה ומוצרי מזון מזינים יותר. המוצרים החדשים כוללים מבחר רחב יותר של ויטמינים ותוספי מזון, מוצרי בריאות וקוסמטיקה המכילים מרכיבים טבעיים יותר ומוצרי מזון ללא גלוטן, ללא סוכר ואורגניים. כל חנות כזאת כוללת גם את מה ש-CVS מכנה "אזור גילוי", או באנגלית Discovery zone, אשר מקבץ את אותם המוצרים החדשים ומאפשר ללקוחות להתנסות בהם ולהכיר אותם מקרוב, מה שבסופו של דבר יוכל להוביל למכירה חוזרת בהמשך הדרך.

 

 

השינוי שרשת בתי המרקחת הגדולה בעולם עוברת הוא ללא ספק משמעותי ומעניין, נדמה שחדשנות והטמעת טכנולוגיה כחלק מהאקו סיסטם של העסק הפכה לדרישה ארגונית כמעט בכל תחום, וכך זה נראה בתעשיה שבמשך שנים רבות נשארה שמרנית למדי ולא עברה בתוכה שינויים מהותיים באופן בו צורכים את המוצרים או הדרך שבה מתנהלים מול הלקוחות בפן המכירתי. היום (4.8.21) לפני פתיחת המסחר תדווח CVS ותחשוף את דוחותיה לרבעון השני, מה שלדעת רבים יכול לספק מבט חטוף לביצועים קצרי הטווח של האסטרטגיה החדשה.

 

מקורות:

  • Bloomberg
  • CNBC
  • CVS
  • Men’s Health
  • Twitter

*הכותב משמש כעובד בחברת אינטראקטיב שירותי בורסה
בע"מ (להלן: "החברה"). כל האמור והמוצג בכתבה זו ניתן באופן כללי בלבד ואינו מהווה
ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או המלצה כלשהי למסחר בשוק ההון המתחשבים בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכן אינו מהווה הצעה לרכישת ניירות ערך ו/או נכסים
פיננסים מכל סוג, מדדים וכיו"ב. כמו כן, המידע המוצג בכתבה לעיל אינו מהווה תמריץ
ו/או המלצה ו/או ייעוץ לפעול בדרך כלשהי בשוק ההון. על כן, אין לפרש דבר באמור
בכתבה כהמלצה או ייעוץ לביצוע רכישה או מכירה של כל נייר ערך או נכס פיננסי המוצג
בה. הנתונים המוצגים בכתבה אינם מהווים ערובה או מדד כלשהו לתוצאות ותשואות
עתידיות. הניתוח שבוצע לעיל הינו רק על בסיס מידע פומבי ציבורי וללא שיח עם החברות
המוזכרות. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם. פעילות בשוק ההון דורשת ידע, הבנת סיכונים ומיומנות.
כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.
החברה ו/או הכותב עשויים להחזיק חלק מניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסיים המוזכרים
לעיל.

80.79.6.161
דילוג לתוכן