fbpx
בחרו עמוד

מאת: אסף קופפר

החטיפה האחרונה של אוניית המשא "Galaxy Leader" שנמצאת בעלות איש העסקים הישראלי רמי אונגר על ידי המורדים החות'ים בים האדום שולחת גלי הלם בתעשיית הביטוח והספנות העולמית ועשויה להיות בעלת השלכות בולטות על כלכלת ישראל. תקרית זו עשויה להעלות חששות ביטחוניים בנתיבים ימיים חיוניים, ועלולה להגדיל את עלויות התפעול עבור חברות הספנות. שחקנים גדולים כמו מטסון (MATX) ודאנאוס (DAC) עשויים לחוות תנודתיות במניות כאשר השוק מגיב לסיכונים המוגברים הללו ולאפשרות של שיבושים בנתיבי סחר.

עבור ישראל, אירוע זה מדגיש את הפגיעות של הנכסים הימיים ועלול להוביל להגברת האבטחה של צי הספנות שלה. הדבר עלול להשפיע בעקיפין על פעילות הסחר והאינטרסים הכלכליים של ישראל בעולם. תעשיית הספנות הרחבה נמצאת כעת בכוננות גבוהה, כאשר פרמיות הביטוח עלולות לעלות והצורך הפוטנציאלי בניתוב מחדש, מה שיכול להוסיף לעלויות ולמורכבות של הסחר העולמי. 

תקרית זו מדגישה את האיזון העדין בין יציבות גיאופוליטית לתפקוד של המסחר הבינלאומי, תוך שימת דגש על האופי המקושר בין הכלכלות העולמיות .בשיא מלחמת ישראל-חמאס, מתחוללת סערה מסוג אחר בשווקים הפיננסיים. חברות הביטוח, שעיקרן הפחתת סיכונים עבור המבטחים, מוצאות את עצמן בעין הסערה הפיננסית הזו. המלחמה בין ישראל לחמאס המהדהדת במסדרונות הפיננסים, מביאה איתה תחושת חשש וציפייה לשינוי. חברות הביטוח, המרכיבות את המרקם של הפחתת סיכונים כלכליים, מוצאות את עצמן בצומת של סיכון גיאופוליטי מוגבר ותנודתיות בשוק.

פרמיות הביטוח, מדד לדופק השוק כוללות איזון המורכב בין מבטחים עיקריים למבטחי משנה שהופך בעייתי במיוחד במהלך מלחמה, כאשר מבטחי משנה, המספקים הגנה לחברות הביטוח, מכיילים מחדש את התמחור שלהם כדי לשקף את הסיכון המוגבר. ניתן לחוש בהשפעת ההדים מהמלחמה עד הצד השני של העולם, שם חברות הביטוח הרוכשות ביטוח משנה גלובלי עשויות לראות עלייה עקבית בעלויות התפעול שלהן. תוספות עלויות כאלה מועברות לרוב לצרכנים ולעסקים, ומתבטאות בפרמיות מנופחות על פני מגוון מוצרי ביטוח.

עבור יצואנים, המים המסוכנים לפתע של מזרח הים התיכון עלולים להוביל לפרמיות ביטוח ימיות גבוהות יותר, להשפיע ישירות על נתיבי הסחר ועלות הסחורות. יש לכך רלוונטיות ספציפית ליצואנים הודים העוסקים בישראל, שעלולים למצוא את עצמם משלמים פרמיה עבור ביטוח היצוא שלהם. האופי המעורער של הסחר באזורי סכסוך עלול לגרום גם לעלויות משלוח גבוהות יותר, אשר, בצירוף דמי ביטוח מוגדלים, עלולים להפחית את תחרותיות הסחר או, במקרים קיצוניים, להוביל לנסיגה מוחלטת של הכיסוי הביטוחי באזורים החשופים ביותר​.

להסלמה של העימות לכדי מלחמה יש השפעה ישירה על תדירות ואופי תביעות הביטוח. ביטוח נסיעות הופך להיות יקר יותר וקשה יותר להשיג עבור אזורים המסובכים במלחמה או מדינות שכנות באזור המלחמה. מבטחים, הנזהרים מהסיכונים המוגברים, עשויים להגביל את ההיצע שלהם או להטיל פרמיות גבוהות כדי לצמצם הפסדים פוטנציאליים. גישה זהירה זו באה לידי ביטוי גם בפוליסות ביטוח בריאות גלובליות, שעשויות כעת לשאת החרגות למדינות שנפגעו ממלחמה. ביטוח סיכונים גיאופוליטיים, חיוני לעסקים הפועלים באזורים הפכפכים, צפוי אף הוא לעלות בעלות. מדיניות זו, שנועדה להגן מפני האופי הגחמני של טלטלות גיאופוליטיות, הופכות יקרות ומחמירות יותר במונחיהן, ומשקפות את הסכנה המוגברת של עשיית עסקים בתוך חוסר יציבות גיאופוליטית.

בעידן הדיגיטלי, לוחמת סייבר מתגלה כדאגה משמעותית, ומשנה את הנוף של ניהול סיכונים. על חברות הביטוח להביא בחשבון את הסבירות להתקפות סייבר – המשמשות יותר ויותר ככלי מלחמה – בהערכות הסיכונים שלהן. המלחמה בין ישראל לחמאס הדגישה את המציאות של איומי הסייבר, מה שגרם לכיול מחדש של מודלים של סיכון ולעלייה פוטנציאלית בדמי ביטוח הסייבר. על המבטחים לנווט בתחום הסיכון החדש הזה, לאזן בין הצורך להציע הגנה מפני ההכרח לשמור על כדאיות פיננסית מול זירת איומים מתפתחת​​.

מתקפות סייבר מתגברות בזמן מלחמות

תגובת הגופים הרגולטוריים לאירועים המתגלגלים עשויה להכתיב את מסלול תעשיית הביטוח בחודשים הקרובים כאשר שוק הביטוח האזורי מחכה לראות כיצד מבטחי משנה בינלאומיים יגיבו לסיכון המוגבר. קיים חשש מורגש שעלויות הכיסוי לאלימות הגיאופוליטית יעלו ותנאי ביטוח המשנה יתהדקו. במקרים מסוימים, סכנת מלחמה עשויה להיות מוחרגת לחלוטין מפוליסות, במיוחד בביטוח ימי, מרכיב קריטי בסחר בינלאומי.

העולם הפיננסי, במורכבותו העצומה, מתנהג לעתים קרובות בניגוד לאינטואיציה מול עימותים. המלחמה בין ישראל לחמאס, על אף שהיא משמעותית מבחינה גיאופוליטית, מדגישה את הנוף המשתנה של הכלכלה העולמית – שבו פעם מלחמה כזאת הייתה מרעידה שווקים בשל התפקיד המרכזי של המזרח התיכון באספקת האנרגיה העולמית, כיום, הגיוון של מקורות האנרגיה וביזורה השתיקה כמעט את ההשפעות הללו.

עם זאת, מבטחים ומבטחי משנה צפויים לעסוק בהתאמות אסטרטגיות של תיקים, בשאיפה לחלק סיכונים בצורה שווה יותר על פני הפעילות הגלובלית שלהם כדי לבודד את עצמם מחשיפה גבוהה למלחמה. הדבר עשוי להיות כרוך בפניה לשווקים הנתפסים כיציבים יותר והישענות מוגברת על חיזוי כדי לצפות מיקומים עתידיים של אזורי מתח גיאופוליטי.

כאשר מלחמת ישראל ישראל בחמאס מתעצמת, מגזר הביטוח מסתכל לקראת התאוששות והסתגלות מחדש. חוסנה של התעשייה ייבחן על ידי יכולתה לספוג את רעידות המשנה של תביעות, לכייל מחדש הערכות סיכונים ולחדש בהיצע מוצרים כדי להתמודד עם המציאות החדשה של סיכון גיאופוליטי. סביר להניח שמבטחים יופיעו עם התמקדות מחודשת בכלים טכנולוגים, תוך שיפור היכולות האנליטיות שלהם כדי לחזות ולתמחר טוב יותר את הסיכונים הכרוכים במלחמות כאלה.

התחזית ארוכת הטווח של שוק הביטוח תלויה אפוא ביכולתו לרתום לקחים מהמשבר, להסתגל לעולם שבו לסכסוכים אזוריים יכולות להיות השלכות פיננסיות גלובליות. בעוד המבטחים מחזקים את אסטרטגיות ניהול הסיכונים שלהם, השוק צופה בעניין רב, מתוך הכרה כי תגובת התעשייה למלחמה זאת תהווה תקדים לטיפול בתהפוכות גיאופוליטיות עתידיות. במשחק הגומלין המורכב הזה של סיכון, חוסן והתאוששות, הנרטיב של מגזר הביטוח הוא של אופטימיות זהירה. בזמן שהוא מנווט באי הוודאות של כלכלה שלאחר המלחמה, תפקידו בבסיס היציבות הפיננסית ואמון המשקיעים יישאר קריטי כתמיד.

לפי דיווח של רויטרס המצטט את העיתון הפיננסי "כלכליסט", עלות המלחמה עם חמאס ברצועת עזה עשויה להגיע עד ל-200 מיליארד שקל. נתון זה, הנחשב "אופטימי" ושווה ערך לכ-10% מהתוצר המקומי הגולמי של ישראל, מתבסס על ההנחה שהמלחמה תימשך בין 12-8 חודשים ולא תתרחב להשתתפות מלאה של ארגוני טרור אחרים או מדינות אחרות. העלויות כוללות הוצאות צבא וביטחון, אובדן הכנסות למשק, פיצויים לעסקים וכספים לשיקום​.

ממשלת ישראל לקחה אחריות על פיצוי על נזקים שנגרמו מהמלחמה. כך למשל, רשות המסים הודיעה כי יינתן פיצוי בגין "נזק מלחמה" לכל כלי שיט ישראלי או זר הנמצא בתוך המים הכלכליים של ישראל, כאשר שיעור הפיצוי הוא 100% מה"נזק בפועל" שנגרם. הדבר מעיד על התחייבות לכיסוי מלוא שווי ההפסדים כפי שמוגדר בהפרש שווי הנכס לפני ואחרי הנזק. כמו כן, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים של ישראל הדגיש את מאמצי המדינה למזער סיכונים עבור כלי שיט המשתמשים בנמליה, תוך שימת דגש על ההגנה שמציעה מערכת ההגנה האווירית כיפת ברזל וצעדים נוספים שנקטה הממשלה לשמירה על הפעילות הימית.

פעילות הסחר הימי חיונית לכלכלה והמדינה ומכוסה מבחינה ביטוחית ע"י רשות המיסים

עם זאת, יש לציין כי בעוד שהממשלה מעניקה פיצוי על סוגים מסוימים של נזקי מלחמה, לחברות הביטוח הפרטיות תפקיד גם בכיסוי הפסדים שונים אחרים. הפרטים של מה שמכוסה בביטוח פרטי יהיו תלויים בתנאים וההגבלות של פוליסות בודדות, כמו גם בהחרגות שעלולות לחול במקרה של מלחמה או פעולות טרור. העלויות המדווחות והמחויבות של הממשלה לפיצוי משקפות את הנטל הכספי המשמעותי שעימותים כמו אלה יכולים להנטל על האומה. החלוקה המדויקת של האחריות הפיננסית בין הממשלה לחברות הביטוח הפרטיות תושפע ככל הנראה מפרטי הפוליסה, מסגרות רגולטוריות ומהאופי של כל תביעה.

בעקבות מלחמת ישראל-חמאס, חברות הביטוח עשויות להתמודד עם סוגים שונים של תביעות, שכל אחת מציבה את האתגרים משלה:

 1. תביעות נזקי רכוש: ככל הנראה זו תהיה אחת מסוגי תביעות הביטוח המיידיות והגלויות ביותר. נכסים שניזוקו מירי רקטות, הפצצות ופעולות צבאיות אחרות יהיו כפופים לתביעות. חברות הביטוח יצטרכו להעריך את הנזק, שיכול להיות מורכב בהתחשב בתנאים המסוכנים והפוטנציאל למלחמה ממושכת. המבטחים יצטרכו לעבוד במהירות כדי לטפל בתביעות כדי לסייע בהחלמה, אך גם בזהירות כדי למנוע הונאה.

 2. תביעות להפרעות עסקיות: עסקים המושפעים מהקונפליקט עלולים להגיש תביעות בגין הפסדים עקב השבתות כפויות, נזק למתקנים או הפרעה בשרשרת האספקה. המבטחים יצטרכו להעריך את משך ההפרעה, את ההשפעה הפיננסית וכל גורם מקל, כגון יכולתו של העסק להמשיך בפעילות מרחוק או במיקום חלופי.

 3. תביעות ביטוח חיים: למרבה הצער, מלחמות גורמות לרוב לנפגעים, מה שמוביל לתביעות ביטוח חיים. מבטחים עלולים לעמוד בפני נפח גבוה של תביעות ויצטרכו להבטיח שיש להם את המשאבים לטפל בהם ברגישות וביעילות.

 4. תביעות ביטוח בריאות: אלו שנפגעו כתוצאה מהמלחמה יזדקקו לטיפול רפואי, וכתוצאה מכך תביעות ביטוח בריאות. מבטחי בריאות עשויים לראות עלייה בתביעות לטיפול פיזי ופסיכולוגי כאחד.

 5. תביעות ביטוח סיכונים גיאופוליטיים: חברות הפועלות באזור עשויות לטעון להפסדים עקב פעולות ממשלתיות, כגון הפקעה, אי-המרה של מטבעות או סיכול חוזים. הערכת תביעות אלו עשויה להיות מורכבת במיוחד לאור הצורך להבין ולפרש את הפעולות הפוליטיות הספציפיות ואת השפעתן על הגוף המבוטח.

 6. תביעות אחריות: ייתכנו מקרים שבהם אנשים או עסקים נושאים באחריות לפעולות שהתרחשו במהלך המלחמה. מבטחים המספקים כיסוי חבות יצטרכו להעריך את תחולתה של הפוליסה על תביעות כאלה, שעלולות לכלול נזק לרכוש או פציעה אישית שנגרמה בעקיפין על ידי המלחמה.

 7. תביעות ביטוח ימי ותעופה: המלחמה עלולה להשפיע על נתיבי תחבורה ומשלוח, ולהוביל לתביעות במסגרת פוליסות ימיות ותעופה בגין נזק או אובדן של כלי שיט, מטען או מטוסים, כמו שקרה השבוע כאשר החוטים חטפו את הספינה בבעלות הישראלית.

 8. תביעות ביטוח סייבר: מכיוון שהתקפות סייבר מלוות לרוב קונפליקטים מודרניים, עשויה להיות עלייה בתביעות במסגרת פוליסות ביטוח סייבר. המבטחים יצטרכו להעריך אם ניתן לייחס את ההתקפות ישירות למלחמה והאם הפוליסות מכסות מעשים כאלה.

הדי המלחמה הגיעו הרבה מעבר לגבולות זירת הקרב, והשפיעו על פרמיות הביטוח העולמיות. המבטחים עומדים על סף העלאת פרמיות, כאשר עלויות ביטוח המשנה – ביטוח לחברות הביטוח – צפויות לעלות ככל שמבטחי משנה מבקשים לאזן סיכונים מוגברים. אפקט דומינו זה עלול לגרום למבטחים ראשיים ברחבי העולם, כולל חברות הודיות שרוכשות בדרך כלל ביטוח משנה, להעלות את הפרמיות שלהן כדי לאזן את עלויות ביטוח המשנה העולות.

חברת ביטוח בינלאומית אולסטייט

עבור משקיעים המתעניינים במגזר הביטוח, במיוחד בהקשר של המלחמה בין ישראל לחמאס, המניות הרלוונטיות ביותר יהיו ככל הנראה אלו של חברות ביטוח בעלות חשיפה משמעותית לאזור או כאלו המציעות סוגי ביטוח המושפעים ממתיחות גיאופוליטית, כמו למשל. ביטוח סיכון גיאופוליטי, רכוש ונפגעים. יש לציין כי בעוד שמניות ספציפיות מושפעות מעימותים כאלה, היקף ואופי ההשפעה הזו יכולים להשתנות במידה רבה על סמך החשיפה הספציפית של החברה, הגיוון הגלובלי ותנאי השוק הרחבים יותר באותה עת.

 1. אליאנץ (ALIZY): אחת מקבוצות הביטוח והשירותים הפיננסיים הגדולים בעולם, שבסיסה בגרמניה. החברה מציעה מגוון רחב של מוצרי ביטוח, לרבות ביטוחי רכוש, ביטוח חיים/בריאות וניהול נכסים. הנוכחות העולמית של אליאנץ פירושה שיש לה חשיפה לאזורים המושפעים ממתיחות גיאופוליטית, מה שיכול להשפיע על שיעורי התביעות, וכתוצאה מכך, על הביצועים הפיננסיים שלהם. משקיעים עשויים לשקול את אליאנץ אם הם מחפשים מבטח מגוון היטב עם טווח עולמי.

 1. קבוצת אקסא (AXAHY): כחברת ביטוח רב לאומית צרפתית, AXA פועלת במדינות רבות, כולל אלו במזרח התיכון. ענפי הביטוח של החברה עלולים להיות מושפעים ישירות מעימותים גיאופוליטיים, אשר עלולים להוביל לעלייה בתביעות או לצורך בהתאמות פוליסה. תיק ההשקעות המגוון של AXA יכול להוות גורם למשקיעים המחפשים חברת ביטוח עם כיסוי בינלאומי מקיף.

 1. צ'אב לימיטיד (CB): צ'אב ידועה במגוון רחב של מוצרי ביטוח, כולל ביטוחי נכסים בעלי ערך גבוה וביטוח סיכונים פוליטיים. בגלל הפעילות הגלובלית שלה והיצע הביטוח המגוונים שלה, צ'אב עשויה להיות כפופה לשיעורי תביעה מוגברים באזורי עימות, מה שישפיע על ביצועי המניות שלה. ההתמחות של החברה בביטוח סיכונים פוליטיים עשויה להפוך אותה לרלוונטית במיוחד בתקופות של עימות גיאופוליטי.

 1. אי.אי.ג'י (AIG): ארגון ביטוח עולמי המציע ביטוח נפגעי רכוש, ביטוח חיים, פתרונות פרישה ושירותים פיננסיים אחרים. בשל פעילותה ברחבי העולם, AIG עשויה לראות תנודות בפרופיל הסיכון שלה במהלך סכסוכים בינלאומיים, מה שעלול להשפיע על מחיר המניה שלה. המגוון הרחב של שירותי הביטוח של AIG עשוי לעניין משקיעים המחפשים חברה עם היצע מוצרים מקיף המשתרע על היבטים שונים של ביטוח.

משרדי חברת הביטוח AIG

 1. מט-לייפ (MET): מט-לייפ מספקת ביטוח, קצבאות, הטבות לעובדים וניהול נכסים ללקוחותיה. טביעת הרגל העולמית של החברה עשויה לגרום לכך שפעילותה מושפעת מחוסר היציבות במזרח התיכון, כולל שינויים בנוף הסיכונים, שעלולים להשפיע על פרמיות, תביעות ותשואות השקעה. התפקיד של MetLife בהטבות לעובדים עשוי להיות מושפע גם מאירועים גיאופוליטיים המשפיעים על כוח העבודה העולמי.

 1. באשר לקרנות עם חשיפה לתחום הביטוח, משקיעים עשויים לשקול כזו הכוללת סל של חברות ביטוח כגון קרן ביטוח אישירס יו.אס (IAK), הכוללת מגוון מניות ביטוח בארה"ב על פני מגזרי חיים, רכוש ובריאות.

המלחמה בין ישראל לחמאס מכניסה מעגל של אי ודאות לעולם החוסן וההסתגלות המובנה של תעשיית הביטוח. המלחמה בין ישראל לחמאס היא תזכורת בולטת לסכנות הגיאופוליטיות החודרות לעולמנו אשר מדגישה גם את החוסן והסתגלות של השווקים הפיננסיים. כפי שההיסטוריה מעידה על כך, יכולתם של השווקים להחזיק מעמד ולהתפתח מול סכסוכים גיאופוליטיים נותרה עדות לכוחם המובנה ולערנות הנבונה של מי שמנהל אותם. סיום המלחמה והתייצבות האזור לאחר מכן יהיו חיוניים לקביעת ההשפעה ארוכת הטווח על דמי הביטוח ותנאי הכיסוי. עם זאת, הזריזות וראיית הנולד של מבטחים בתגובה לאירועים גיאופוליטיים אלו הם שבסופו של דבר יגדירו את הצלחתם ויציבותם המתמשכת בעולם שבו סכסוכים כאלה הם מציאות חוזרת. המסע של תעשיית הביטוח בערפל המלחמה יהווה עדות לחוסן שלה, ויציג מגזר שהוא לא רק יסוד ליציבות כלכלית אלא גם משקף את המורכבות של הנוף הגיאופוליטי העכשווי.

מקורות:
יאהו פיינס
פייננשל טיימס
דלויט
רויטרס
עסקים היום
ביטוח אינסיידרס
ביטוח עסקים
נאסד"ק
אינבסטינג ניוז

   *הכותב משמש כעובד בחברת אינטראקטיב שירותי בורסה
בע"מ (להלן: "החברה"). כל האמור והמוצג בכתבה זו ניתן באופן כללי בלבד ואינו מהווה
ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או המלצה כלשהי למסחר בשוק ההון המתחשבים בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכן אינו מהווה הצעה לרכישת ניירות ערך ו/או נכסים
פיננסים מכל סוג, מדדים וכיו"ב. כמו כן, המידע המוצג בכתבה לעיל אינו מהווה תמריץ
ו/או המלצה ו/או ייעוץ לפעול בדרך כלשהי בשוק ההון. על כן, אין לפרש דבר באמור
בכתבה כהמלצה או ייעוץ לביצוע רכישה או מכירה של כל נייר ערך או נכס פיננסי המוצג
בה. הנתונים המוצגים בכתבה אינם מהווים ערובה או מדד כלשהו לתוצאות ותשואות
עתידיות. הניתוח שבוצע לעיל הינו רק על בסיס מידע פומבי ציבורי וללא שיח עם החברות
המוזכרות. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם. פעילות בשוק ההון דורשת ידע, הבנת סיכונים ומיומנות.
כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.
החברה ו/או הכותב עשויים להחזיק חלק מניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסיים המוזכרים
לעיל.

80.79.6.161
דילוג לתוכן