fbpx
בחרו עמוד

מאת: אסף קופפר, מחלקת מחקר אינטראקטיב ישראל

הנוף של תעשיית אבטחת הסייבר משתנה ללא הרף ומואץ על ידי העולם הדיגיטלי המתפתח במהירות. זהו סיפור על מגזר הניזון על ידי חדשנות, חוסן וצורך הולך וגדל בהגנה בסביבה המקושרת שלנו. זה הסיפור של שוק אבטחת הסייבר.

מקורות אבטחת הסייבר נטועים היטב בשחר עידן המחשבים. האבולוציה שלו שיקפה את זו של הטכנולוגיה עצמה – ממערכות ראשוניות להגנה מפני איומים בסיסיים באותה מידה, ועד לרשת מורכבת של הגנות מפני התקפות סייבר מורכבות המתפתחות ללא הרף.

בשנות ה-80, הרעיון של וירוס מחשב עדיין היה חדשני במקצת, תופעת לוואי בלבד של העידן הדיגיטלי. תוכנת האנטי-וירוס הראשונה המוכרת ברבים, Brain, הופיעה במהלך תקופה זו כדי להתמודד עם בעיות אלו. ככל שהטכנולוגיה התקדמה לתוך שנות ה-90, כך גם איומי הסייבר, שהובילו תקופה של סוסים טרויאנים, תולעים וניסיונות דיוג. בתגובה, תחום אבטחת הסייבר פרח, והציע פתרונות מתוחכמים יותר כמו חומות אש ותוכנות הצפנה.

תחילת המילניום החדש סימן רגע קו פרשת מים באבולוציה של המגזר. עם עליית האינטרנט, איומי הסייבר הסלימו, ופריצות מידע הפכו לדבר שבשגרה, מה שהוביל להגברת אמצעי הרגולציה ולצמיחה של פתרונות אבטחת סייבר. שוק אבטחת הסייבר הגיב בהתמקדות במניעה, איתור ותגובה לאיומים.

מהירות הקדימה שבה מתפתח עולם הטכנולוגיה, הפכו איומים למורכבים עוד יותר, וכך גם ההגנות. איומים מתמשכים מתקדמים (APTs), תוכנות כופר וריגול סייבר בחסות המדינה שולטים בנוף האיומים. בתגובה, ענף אבטחת הסייבר ראה זרימה של טכנולוגיות מתקדמות כמו AI ולמידת מכונה, אוטומציה ובלוקצ'יין כדי להילחם באיומים המתפתחים הללו.

ענף אבטחת הסייבר צפוי לצמיחה מרשימה, המונעת מהתלות גוברת בתשתית דיגיטלית, כוח עבודה מרוחק הולך וגדל, הסלמה של איומי סייבר והסביבה הרגולטורית התומכת בהשקעות באבטחת סייבר.

יתרה מכך, הופעתן של טכנולוגיות מתפתחות כמו 5G, IoT ו-AI מציגות הזדמנויות משמעותיות לצמיחה. ככל שעסקים ימשיכו לאמץ את הטכנולוגיות הללו, הדרישה לפתרונות אבטחת סייבר מתקדמים תרקיע שחקים, ותסלול את הדרך לחברות חדשניות לנצל את המגמות הללו.

שוק אבטחת הסייבר של ארה"ב נחשב למבצר אדיר, העולה בעקביות כדי לעמוד בכל גל של אתגרים חדשים. החברות המובילות בתחום הנסחרות בבורסה הם רק ההתחלה של נוף עשיר בחדשנות וחוסן. ככל שהשוק ממשיך להתפתח, חברות אלו ואחרות ימלאו תפקידים מרכזיים בעיצוב העתיד של אבטחת הסייבר.

תחום אבטחת הסייבר עוסק לא רק בהתמודדות עם איומים, זו גם תעשייה משגשגת עם פוטנציאל עצום. על פי דוח של MarketsandMarkets, גודל שוק אבטחת הסייבר העולמי צפוי לגדול מ-173.5 מיליארד דולר ב-2022 ל-266.2 מיליארד דולר עד 2027, בשיעור צמיחה שנתי של 8.9% במהלך 2022-2027. 

 

צמיחת ענף אבטחת הסייבר המהירה מונעת על ידי מספר גורמים מרכזיים:

עלייה מדאיגה בפשעי סייבר היא גורם בולט התורם להתרחבות שוק אבטחת הסייבר. מפרצות נתונים ועד מתקפות כופר, עסקים ואנשים פרטיים מתמודדים עם רמה חסרת תקדים של איומי סייבר. הסיכון להתקפות סייבר עלה עוד יותר עם השינוי העולמי לעבודה מרחוק עקב מגיפת הקורונה.

הגברת הציות לרגולציה, עם התדירות הגוברת והתחכום של התקפות סייבר, ממשלות ברחבי העולם מיישמות תקנות קפדניות כדי להגן על נתוני צרכנים ולשמור על פרטיות. בארה"ב, תקנות כמו חוק פרטיות הצרכן של קליפורניה (CCPA) ותקנים כמו תקן אבטחת המידע של תעשיית כרטיסי התשלום (PCI DSS) מחייבים עסקים לאמץ אמצעי אבטחת סייבר מקיפים. אי עמידה בתקנות אלו עלולה לגרור קנסות ועונשים כבדים, ובכך לגרום לחברות להשקיע רבות בפתרונות אבטחת סייבר.

הכנסת טכנולוגיות חדשות, כמו מחשוב ענן, בינה מלאכותית ו-IoT, שינתה את הנוף העסקי, אך גם הרחיבה את משטח ההתקפה הפוטנציאלי עבור פושעי סייבר. ככל שעסקים ימשיכו לשלב את הטכנולוגיות הללו בפעילותם, הצורך בפתרונות אבטחת סייבר מתקדמים יגדל.

יותר ויותר, צרכנים הופכים מודעים לסיכונים הקשורים לפרטיות נתונים ואיומי סייבר. חברות שמעדיפות אבטחת סייבר לא רק מוגנות טוב יותר, אלא גם יש סיכוי גבוה יותר לזכות באמון הצרכנים. מודעות זו פועלת כמניע נוסף עבור עסקים להשקיע בתשתית אבטחת סייבר חזקה.

בסביבה שבה האיומים הופכים למורכבים ותכופים יותר ויותר, אוטומציה של אבטחת סייבר תופסת אחיזה. אוטומציה מאפשרת לעסקים להגיב לאיומי סייבר בצורה מהירה ויעילה יותר, ומפנה משאבים למשימות קריטיות אחרות.

בינה מלאכותית ולמידת מכונה משחקות תפקיד חשוב יותר ויותר באבטחת סייבר. טכנולוגיות אלו יכולות לנתח כמויות עצומות של נתונים לזיהוי ותגובה של איומים, ולזהות דפוסים שעשויים להעיד על הפרה. בנוסף, הם יכולים לחזות התקפות פוטנציאליות, מה שמספק שכבת הגנה נוספת. עם המעבר המתמשך למחשוב ענן, פתרונות אבטחה מבוססי ענן זוכים לאימוץ מוגבר. פתרונות אלו ניתנים להרחבה, גמישים וחסכוניים, מה שהופך אותם לאופציה אטרקטיבית עבור עסקים בכל הגדלים.

השימוש הגובר במכשירים ניידים לשימוש אישי ומקצועי הפך את האבטחה הניידת להיבט מכריע באבטחת סייבר. הגנה על מכשירים אלה מפני איומים היא מוקד הולך וגדל עבור ספקי אבטחת סייבר. ככל שנלך לעתיד, חשיבותו של ענף אבטחת הסייבר רק תלך ותגבר. ההסתמכות הדיגיטלית הגוברת, יחד עם נוף איומים הולך וגובר, ימשיכו להניע את הביקוש לפתרונות אבטחת סייבר מתקדמים ומקיפים. החברות הבורסאיות המובילות בשוק הזה כיום, מ"קראודסטרייק" ועד "סייברארק", יצרו יסודות מוצקים, אבל ככל שהנוף יתפתח, כך יצוצו ההזדמנויות לשחקנים חדשים.

מגזר אבטחת הסייבר הוא מגזר דינמי, מתפתח ללא הרף, המאופיין בחדשנות מתמדת. זוהי תעשייה שלא רק מגנה על העולם הדיגיטלי שלנו אלא גם מספקת הזדמנויות השקעה חזקות. ככל שהוא ממשיך להתפתח ולעמוד באתגרים של עולם דיגיטלי יותר ויותר, אפשר להיות בטוחים שענף אבטחת הסייבר ערוך לצמיחה מתמשכת וארוכת טווח.

פאלו אלטו נטוורקס, חברת אבטחת סייבר

נוף אבטחת הסייבר הנוכחי וחברות מובילות בארה"ב ברשימה ציבורית

כיום, שוק אבטחת הסייבר האמריקאי הוא ביתם של שלל חברות פורצות דרך, שרבות מהן נסחרות בבורסה. חברות אלו הסתגלו והתפתחו בהתאם לנוף אבטחת הסייבר המשתנה ללא הרף, ומספקות ערך בתחומים מגוונים.

  1. קראודסטרייק (CRWD)

CrowdStrike התגלה כמשנה משחק בנוף אבטחת הסייבר, המתמחה בהגנה על נקודות קצה, מודיעין איומים ותגובה לאירועים. מוצר הדגל שלהם, פלטפורמת פאלקון, ממנף בינה מלאכותית כדי לספק מניעת איומים בזמן אמת ומיקם אותם כמובילים בענף אבטחת נקודות הקצה.

  1. פאלו אלטו נטוורקס (PANW)

הפורטפוליו הרחב של פתרונות אבטחת הסייבר הארגוניים של פאלו אלטו נטוורקס סייע לה להשיג דריסת רגל חזקה בשוק. המוצרים החדשניים שלה משתרעים על פני אבטחת רשת, אבטחת ענן ומודיעין איומים מונע בינה מלאכותית, מה שהופך אותם לפתרון מקיף עבור ארגונים.

  1. זיסקיילר (ZS)

זיסקיילר תפסה נישה של תחום אבטחת הענן. פלטפורמת האבטחה כשירות שלהם מציעה חבילה מלאה של אבטחת אינטרנט, חומות אש, ארגז חול ועוד, מה שהופך אותם לשחקן מוביל בשוק האבטחה בענן.

  1. פורטינט (FTNT)

החוזק של פורטינט טמון במכשירי אבטחת הרשת החזקים שלה ובשירותי תוכנת אבטחת הסייבר הנלווים. מוצר הדגל שלהם, FortiGate, הוא פלטפורמת אבטחת רשת בעלת ביצועים גבוהים הנותנת מענה לדרישות האבטחה ההולכות וגדלות של ארגונים.

  1. אוקטה (OKTA)

אוקטה עשתה צעדים משמעותיים בתחום ניהול הזהויות והגישה. הפתרונות הידידותיים למשתמש שלהם, ברמה הארגונית, עזרו לארגונים להבטיח גישה מאובטחת וחלקה לטכנולוגיה.

  1. סייברארק (CYBR)

סייברארק היא מנהיגה בניהול גישה מורשית, המספקת לעסקים פתרונות להגנה מפני איומים פנימיים. השירותים שלהם מציעים הגנה מעמיקה מפני גישה לא מורשית למערכות קריטיות.

הזדמנויות השקעה באבטחת סייבר

הנרטיב של איומי סייבר בשילוב עם הצמיחה האיתנה של שוק אבטחת הסייבר עוררו את העניין של המשקיעים, ומשכו אותם לעבר המגזר. בהתחשב בצמיחה החזויה של הענף ובאיומי הסייבר הגוברים בעולם, המגזר מציע הזדמנויות השקעה משכנעות.

השקעה במניות נותרה צורת ההשקעה הפופולרית ביותר באבטחת סייבר. משקיעים יכולים לקנות מניות של חברות אבטחת סייבר הנסחרות בבורסה, כמו קראודסטרייק (CRWD), פאלו אלטו נטוורקס (PANW), זיסקיילר (ZS), פורטינט (FTNT), אוקטה (OKTA), סייברארק (CYBR), בין היתר. חשוב לערוך מחקר מעמיק ובדיקת נאותות בעת השקעה במניות, מכיוון שערכן יכול להשתנות.

משקיעים יכולים גם לשקול קרנות נסחרות בבורסה (ETF) המתמקדות באבטחת סייבר. תעודות סל אלו מספקות חשיפה לתיק מגוון של מניות אבטחת סייבר, ומפחיתות את הסיכון של השקעה בחברות בודדות. דוגמאות כוללות את: קרן פריים סייבר סקיוריטי (HACK) ואת פירסט טראסט נאסדק סייבר-סיקיוריטי (CIBR).

הון סיכון (VC) הוא דרך נוספת להשקעה באבטחת סייבר. בעוד שבדרך כלל נגישות יותר למשקיעים מוסמכים או מוסדיים, השקעות הון סיכון יכולות לספק גישה לסטארט-אפים חדשניים שעשויים להיות מובילי אבטחת הסייבר של המחר. עם זאת, השקעות אלו נושאות לעתים קרובות רמת סיכון גבוהה יותר בהשוואה למניות או תעודות סל הנסחרות בבורסה.

השקעה בפרייבט אקוויטי (PE) היא אפשרות נוספת. חברות PE משקיעות יותר ויותר בחברות אבטחת סייבר, לאור פוטנציאל הצמיחה של המגזר. כמו השקעות הון סיכון, PE בדרך כלל מתאימה יותר למשקיעים מוסדיים או מוסמכים ויכולה לשאת רמת סיכון גבוהה יותר.

בעוד ששוק אבטחת הסייבר מציג מקרה השקעה משכנע, חיוני להבין את הסיכונים והאתגרים הטמונים בסקטור. אחד הסיכונים המשמעותיים הוא קצב ההתקדמות הטכנולוגית המהיר. זה אמנם מספק הזדמנויות לצמיחה, אבל זה גם יכול להפוך מוצרים ושירותים למיושנים במהירות אם חברות לא מצליחות לחדש ולעמוד בקצב. אתגר נוסף הוא התחרות העזה בתוך המגזר. עם הרבה שחקנים שמתחרים על נתח שוק, חברות צריכות לבדל את ההיצע שלהן כל הזמן כדי להישאר בחזית.

לבסוף, סיכון רגולטורי הוא גורם נוסף שמהווה סיכון, הסביבה הרגולטורית לאבטחת סייבר מתפתחת ללא הרף ויכולות להיות לה השלכות משמעותיות על חברות הפועלות בתחום זה. למרות האתגרים הללו, סביר להניח שהדרישה לפתרונות אבטחת סייבר לא תפחת, לאור איומי הסייבר המתגברים וההסתמכות הדיגיטלית. לכן, בעוד שקיימים סיכונים, סיכויי הצמיחה של ענף אבטחת הסייבר נותרים חזקים.

ההתפתחות המתמשכת של מגזר אבטחת הסייבר האמריקאי

הסיפור של שוק אבטחת הסייבר הוא סיפור מרגש של חדשנות, חוסן וצמיחה. התפתחותו משקפת את הנוף המשתנה של העולם הדיגיטלי ואת האיומים המתגברים בתוכו. החברות המובילות בבורסה בארה"ב בענף זה הוכיחו את היכולת להסתגל ולשגשג בתוך השינויים הללו, תוך מתן ערך בתחומים מגוונים.

בעוד שהמגזר מציג הזדמנויות השקעה אטרקטיביות, זה קריטי עבור משקיעים להבין את הדינמיקה של התעשייה, את הגורמים המניעים, את המגמות המתעוררות ואת הסיכונים הפוטנציאליים.

תחום אבטחת הסייבר הוא יותר מתעשיה, זהו עמוד תווך של העולם הדיגיטלי המודרני שלנו. ככל שהעולם הזה ממשיך להתפתח, הצורך באבטחת סייבר רק יגדל, וייצור נרטיב משכנע וארוך טווח למגזר קריטי זה. 

דבר אחד בטוח: הסיפור של שוק אבטחת הסייבר הוא סיפור מרתק של הסתגלות מתמשכת, אבולוציה וצמיחה, והסיפור הזה עוד רחוק מלהסתיים.

 

 

מקורות:
סי אן אן
יאהו פייננס
פוקס ביזנס
מרקטס אנד מרקטס
טק קרנצ'
פיננשל טיימס

*הכותב משמש כעובד בחברת אינטראקטיב שירותי בורסה
בע"מ (להלן: "החברה"). כל האמור והמוצג בכתבה זו ניתן באופן כללי בלבד ואינו מהווה
ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או המלצה כלשהי למסחר בשוק ההון המתחשבים בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכן אינו מהווה הצעה לרכישת ניירות ערך ו/או נכסים
פיננסים מכל סוג, מדדים וכיו"ב. כמו כן, המידע המוצג בכתבה לעיל אינו מהווה תמריץ
ו/או המלצה ו/או ייעוץ לפעול בדרך כלשהי בשוק ההון. על כן, אין לפרש דבר באמור
בכתבה כהמלצה או ייעוץ לביצוע רכישה או מכירה של כל נייר ערך או נכס פיננסי המוצג
בה. הנתונים המוצגים בכתבה אינם מהווים ערובה או מדד כלשהו לתוצאות ותשואות
עתידיות. הניתוח שבוצע לעיל הינו רק על בסיס מידע פומבי ציבורי וללא שיח עם החברות
המוזכרות. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם. פעילות בשוק ההון דורשת ידע, הבנת סיכונים ומיומנות.
כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.
החברה ו/או הכותב עשויים להחזיק חלק מניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסיים המוזכרים
לעיל.

.

80.79.6.161
דילוג לתוכן