fbpx
בחרו עמוד

מאת: אסף קופפר, אינטראקטיב ישראל

בעולם הפיננסי המורכב, מעט אלמנטים יכולים לגרום להשפעה מיידית ועמוקה כמו סיכונים ואירועים גיאופוליטיים. בין אם מדובר בהסלמה צבאית פתאומית במזרח התיכון או בהעמקת המתיחות בגבול האירופי, ההתרחשויות הללו מהדהדות בבורסות, בשוקי המטבע והסחורות במהירות עוצרת נשימה.

סיכון גיאופוליטי מתייחס לאי הוודאות הנובעת מהתפתחויות פוליטיות בינלאומיות. סיכונים אלו יכולים לכלול כל דבר ממלחמות סחר וסנקציות ועד סכסוכים צבאיים וסכסוכים טריטוריאליים. עבור משקיעים ומוסדות פיננסיים, גורמים אלה מכניסים לעתים קרובות אי ודאות לשווקים, מה שמוביל לשינויים משמעותיים בערכי המוצרים הפיננסים. העדות האחרונה לעוצמתם של אירועים גיאופוליטיים מגיעה מהסכסוך המתגבר במזרח התיכון. ככל שהעימותים הצבאיים מתגברים, מחירי הנפט זינקו ביותר מ-4% ביום אחד, ונכסי מקלט בטוחים כמו זהב והדולר האמריקני זינקו. עבור אזור הידוע במאגרי הנפט העצומים שבו, התלקחויות כאלה מחזיקות תמיד את משאבות הדלק בעולם כבנות ערובה, ומשפיעות על כל דבר, החל מעלויות הובלה ועד עלייה בהוצאות הייצור.

מנקודת מבט פיננסית, סיכונים גיאופוליטיים מייצגים גם איומים וגם הזדמנויות. לדוגמה, במהלך מתיחות מוגברת, משקיעים נוהרים לנכסי "מקלט בטוח", מה שגורם למחירי הזהב, אג"ח ארה"ב ומטבעות מסוימים לעלות. עם זאת, הסלמות אלו עלולות להשפיע לרעה על שוקי המניות, במיוחד במדינות המעורבות ישירות או תלויות בנתיבי הסחר המושפעים. כל שיבוש במזרח התיכון מעביר תמיד גלי הלם בכלכלה העולמית. מכיוון שנפט הוא מרכיב מרכזי בשוקי האנרגיה בעולם, כל תנודתיות במחירים עלולה לשנות את הערכות התקציבים והתחזיות הכלכליות של מדינות, ולהוביל ללחצים אינפלציוניים ולמיתון פוטנציאלי.

מטילי זהב

בעוד שהאזור המיידי נושא בנטל, תמיד יש את הצל הממשמש ובא של הסכסוך המסלים למדינות שכנות, ובכך מגדיל את התוצאות הכלכליות שלו. המזרח התיכון, עם הבריתות הגיאופוליטיות המורכבות שלו, פגיע במיוחד להשפעות דומינו כאלה, וההשלכות עלולות להוביל לשיבושי סחר רחבים יותר. אירועים כמו הפלישה הרוסית לאוקראינה, משמשים תזכורת קודרת לאופן שבו אירועים גיאופוליטיים יכולים להרעיד את השווקים הפיננסיים. בתוך חוסר הוודאות של הפלישה, הבורסות העולמיות התמודדו עם מסחר סוער, סחורות חוו תנודות חדה במחירים, והמטבעות של המדינות המעורבות והשכנות התמודדו עם לחצי פיחות משמעותיים.

עלייה במתיחות הגיאופוליטית יכולה להשפיע באופן דרמטי על תנועת ההון מעבר לגבולות. מדינות שותפות מרכזיות המתמודדות עם סכסוכים או מלחמות עלולות להיות עדות להיפוכים פתאומיים בזרימת ההון מחו"ל אליהן. שינויים אלו עלולים להזיק לכלכלות הנשענות במידה רבה על השקעות זרות ועלולות להוביל לאי יציבות פיננסית.

למלחמה באוקראינה, שזכתה למשיכה תקשורתית משמעותית בשנה שעברה, הייתה השפעה מהותית על השוק, בעיקר בשל האיום הפוטנציאלי של מעורבות נאט"ו. אירועים גיאופוליטיים כאלה יכולים להוביל לתגובות שוק גדולות, שכן ההשלכות חורגות מעבר לדאגות אזוריות מיידיות. בדרך כלל, תפיסת סיכון גיאופוליטית גבוהה יותר, משפיעה לרעה על הפיתוח הכלכלי והשווקים הפיננסיים. השפעה זו גורמת למשקיעים לנטוש נכסים מסוכנים יותר ולחפש מקלטים פיננסיים בטוחים יותר, מה שמוביל לתנודתיות בשוק המניות בקנה מידה עולמי.

אזור המזרח התיכון וצפון אפריקה היה מוקד לתסיסה גיאופוליטית במשך עשרות שנים. אירועים כמו האביב הערבי השפיעו באופן משמעותי על שוקי המניות, והמחישו שהעולם הפיננסי משקף לעתים קרובות את המציאות הגיאופוליטית. תגובות השוק לאירועים גיאופוליטיים יכולות להיות מהירות, אינטנסיביות, ולעתים גם בלתי צפויות, להדגיש את הצורך בעירנות מתמדת וביכולת הסתגלות. מדינות במועצת שיתוף הפעולה של המפרץ (GCC), שחקנים מרכזיים במגזר האנרגיה העולמי, אינן פטורות מהשפעות של מתחים גיאופוליטיים. מלחמות ומשברים פיננסיים באזור MENA משפיעים ישירות על שוקי המניות ב-GCC. אירועים אלו מדגישים את הקשר המורכב בין סכסוך עולמי לבין חיזוי השוק הפיננסי.

השווקים, מעצם טבעם, רגישים לאינספור גורמים, כאשר הגיאופוליטיקה היא אחד המשפיעים ביותר. האתגר הטמון בחיזוי הגודל והכיוון של תגובות השוק לאירועים גיאופוליטיים. בעוד שאירועים מסוימים עשויים לגרום לריצה שורית עקב הזדמנויות פוטנציאליות, אחרים עשויים להוביל לירידה דובית כאשר המשקיעים מודדים סיכונים ונסוגים מאזורים תנודתיים. חיוני להבין שבעוד שסיכונים גיאופוליטיים משפיעים על השוק הרחב יותר, השפעתם יכולה להשתנות בין המגזרים. לדוגמה, מגזר האנרגיה יהיה רגיש יותר לסכסוכים באזורים עתירי נפט, בעוד שמגזר הטכנולוגיה עשוי להגיב יותר למלחמות סחר ולסכסוכי קניין רוחני.

מפעל לזיקוק נפט

גם סיכונים גיאופוליטיים ממלאים תפקיד משמעותי בהשפעה על פסיכולוגיית המשקיעים. אירועים כמו מלחמות, סנקציות ועימותים דיפלומטיים יכולים לעורר פחד, ולהוביל למכירת פאניקה. מצד שני, משקיעים מסוימים, המונעים על ידי פילוסופיית "קנה את הירידה", עשויים לראות באירועים הללו הזדמנויות לרכוש נכסים בתעריפים מוזלים. מתחים גיאופוליטיים עלולים להוביל לשיבושים בשרשרת האספקה העולמית. הגבלות סחר, חסימות, או אפילו עצם התפיסה של עימות פוטנציאלי עלולים להפריע לזרימה חלקה של סחורות, שירותים והון. לשיבוש זה יכולות להיות השפעות מדורגות, החל מירידה בתפוקת הייצור וכלה במחירים לצרכנים.

בנקים, קרנות גידור ומוסדות פיננסיים אחרים ממלאים תפקיד מכריע בניווט סיכונים גיאופוליטיים. האסטרטגיות, החלטות ההשקעה ותחושות הציבור שלהם יכולים להשפיע באופן משמעותי על כיווני השוק. יתרה מכך, יכולתם לגוון ולהגן מפני סיכונים הופכת אותם לשחקנים מרכזיים בייצוב השווקים בתקופות סוערות. ההיסטוריה גדושה בדוגמאות כיצד אירועים גיאופוליטיים עיצבו את הנופים הפיננסיים. בין אם זה היה אמברגו הנפט של שנות ה-70, נפילת חומת ברלין או אירועים עדכניים יותר כמו הברקזיט, התרחשויות אלה הותירו תמיד חותם בל יימחה על השווקים העולמיים, והזכירו למשקיעים את האופי הקיים תמיד של סיכונים גיאופוליטיים.

עבור משקיעים ומוסדות פיננסיים, המפתח טמון בהיערכות. ניטור רציף, קבלת החלטות מושכלת ותיק מגוונים אשר יכולים לשמש חוצץ נגד האופי הבלתי צפוי של סיכונים גיאופוליטיים. למרות שאי אפשר לחזות כל אירוע גיאופוליטי, הציוד בכלים, בידע ובאסטרטגיות הנכונות יכול לעזור בניווט במים ההפכפכים של השווקים הפיננסים העולמיים. מוסדות פיננסיים מעסיקים לעתים קרובות אנליסטים גיאופוליטיים כדי לחזות, במידה מסוימת, את התוצאות הפוטנציאליות של אירועים גלובליים. מומחים אלה מסתמכים על נתונים היסטוריים, אירועים עכשוויים ומודלים חזויים כדי לספק תובנות שיכולות להנחות החלטות השקעה.

אנליסט מנסה לשבת ולהבין את תנועת השוק

אחד מעקרונות היסוד של השקעות – גיוון – הופך קריטי עוד יותר לנוכח אי הוודאות הגיאופוליטית. על ידי פיזור השקעות על פני אזורים, מגזרים וסוגי נכסים שונים, משקיעים יכולים לצמצם הפסדים פוטנציאליים שעלולים לנבוע מאירוע גיאופוליטי המשפיע על פלח שוק מסוים. מכשירים פיננסיים מתקדמים, כגון נגזרים ואופציות, מציעים למוסדות ולמשקיעים ותיקים את האמצעים להתגונן מפני הפסדים פוטנציאליים. לדוגמה, אם משקיע חושש שאירוע גיאופוליטי מסוים עלול להשפיע לרעה על מחירי הנפט, הוא עשוי לקחת פוזיציות בחוזים עתידיים כדי לקזז הפסדים פוטנציאליים באחזקותיו הקשורות לנפט.

בעידן הדיגיטלי של היום, נתונים בזמן אמת ממלאים תפקיד מכריע בקבלת החלטות. ניתן לעקוב אחר התפתחויות מהירות בתרחיש גיאופוליטי בשידור חי, מה שמאפשר תגובות מהירות. פלטפורמות טכנולוגיות פיננסיות המספקות עדכונים מיידיים מאפשרות לסוחרים ולמשקיעים לקבל החלטות מושכלות תוך כדי תנועה.

בעוד השווקים מגיבים לאירועים מיידיים, הדיפלומטיה והיחסים הבינלאומיים פועלים מאחורי הקלעים כדי לייצב את המתיחות. דיאלוגים דיפלומטיים, הסכמי שלום וגישור בינלאומי יכולים להקל על חששות השוק ולהחזיר את אמון המשקיעים.

משקיעים שחושבים קדימה שוקלים גם את ההשלכות ארוכות הטווח של אותו ארוע גיאופוליטי. לדוגמה, העלייה בהשקעות בר קיימא משקפת דאגה גוברת לגבי סיכונים גיאופוליטיים הקשורים לשינויי אקלים, מחסור במשאבים ואי שוויון עולמי. כל משבר, מהתמוטטויות פיננסיות ועד תהפוכות גיאופוליטיות, מציע לקחים. ניתוח האופן שבו השווקים הגיבו לאירועים גיאופוליטיים בעבר, הבנת מסלולי ההתאוששות וציון האסטרטגיות שעבדו יכולים לספק תובנות חשובות לגבי תרחישים עתידיים.

בסופו של דבר, בעוד שקיימים כלים ואסטרטגיות לצמצום סיכונים גיאופוליטיים, אימוץ אי הוודאות הוא חלק בלתי נפרד מנוף ההשקעות. המשקיעים המצליחים ביותר משלבים לעיתים קרובות מבצעים ניתוח קפדני, במטרה לראות את הנולד אסטרטגית ומנסים לצפות את מידת הסתגלות כדי לנווט באתגרים ולנצל הזדמנויות בעולם הדינמי של פיננסי גלובלי.

למרות שאי אפשר לחזות אירועים גיאופוליטיים בוודאות מוחלטת, מוסדות פיננסיים מודרניים פונים לשילוב של אנליטיקה מסורתית וטכנולוגיות מתפתחות. למידת מכונה ובינה מלאכותית נרתמות לסריקת כמויות עצומות של נתונים כדי לזהות דפוסים שעשויים להקדים שינויים גיאופוליטיים, החברה המציעה טכנולוגיה לניתוח נתונים מבוססת בינה מלאכותית היא פלנטיר (PLTR) ולכן הרבה חברות וממשלות משתמשות בשרותיה כדי לחזות יותר טוב את ההשפעה של אירועים גיאופוליטיים, כלים אלו, בשילוב עם מומחיות אנושית, יוצרים מנגנון חיזוי הוליסטי יותר המסייע לאמוד את תגובות השוק הפוטנציאליות בצורה מדויקת יותר.

פלנטיר – ענקית ניתוח הנתונים

גיוון אינו רק השקעה במספר נכסים אלא הבנת הקשר ביניהם. תורת התיקים המודרנית מציעה כי על ידי הבנת המתאמים בין הנכסים, ניתן לבנות תיק שימקסם את התשואות תוך מזעור הסיכון. בהקשר של גיאופוליטיקה, פירוש הדבר עשוי להיות איזון השקעות בין אזורים יציבים מבחינה גיאופוליטית לבין אלו תנודתיים אך מציעים תשואות פוטנציאליות גבוהות יותר. מעבר לחוזים עתידיים בסיסיים, יש שפע של מכשירים פיננסיים מתוחכמים העומדים לרשות המשקיעים. מוסדות בוחנים גם אסטרטגיות מסחר אלגוריתמיות שיכולות לבצע עסקאות באופן אוטומטי בתגובה לחדשות גיאופוליטיות, מה שמבטיח תגובות בזמן אמת לאירועים גלובליים.

המשקיעים של היום מועצמים מפלטפורמות דיגיטליות שמציעות יותר מסתם נתונים בזמן אמת. הם מספקים ניתוחים מתקדמים, ניתוח סנטימנטים שנגזר ממקורות חדשות גלובליים, ואפילו מדיה חברתית, המשמשת לעתים קרובות כבדיקת דופק למצבים מתעוררים. האבולוציה הדיגיטלית הזו מבטיחה שהמשקיעים לא רק יהיו תגובתיים אלא ממוקמים באופן יזום להגיב לשינויים גיאופוליטיים. 

מאחורי הקלעים של כל אירוע גיאופוליטי גדול, ערוצים דיפלומטיים עובדים קשה. המאמצים הבלתי מוכרים הללו, מדיאלוגים בדלת אחורית ועד הסכמי שלום רשמיים, ממלאים לעתים קרובות תפקידים מרכזיים בהסלמה או בפיזור המתחים. משקיעים חדי עין עוקבים לעתים קרובות אחר נימות דיפלומטיות, מכיוון שהם יכולים להוות אינדיקטורים מוקדמים לאירועים פוטנציאליים מזיזים בשוק. השקעה בת קיימא היא כבר לא שוק נישה. ככל שהמשקיעים נעשים מודעים יותר מבחינה חברתית וסביבתית, הם לוקחים בחשבון סיכונים כמו שינויי אקלים, הנושאים קבוצה משלו של השלכות גיאופוליטיות. לדוגמה, אזורים המתמודדים עם מחסור במים עשויים להפוך לאזורי סכסוך עתידיים, שישפיעו על היציבות האזורית, ובהרחבה על השווקים הפיננסיים.

שימוש בכלים ופלטפורמות דיגיטליות לניתוח נתונים

חברות ופלטפורמות הרלוונטיות לחיזוי סיכונים גיאופוליטיים ולמסחר אלגו:

בראש ובראשונה פלנטיר (PLTR): הידועה ביכולות ניתוח הנתונים המתקדמות שלה. למרות שהיא מקושרת באופן מסורתי עם חוזים ממשלתיים למודיעין והגנה, הפלטפורמות שלה, כמו Palantir Gotham, יכולות לעבד כמויות אדירות של נתונים, מה שהופך אותו לרלוונטי לחיזוי סיכונים גיאופוליטיים.

איי.בי.אם (IBM): עם פלטפורמת ווטסון שלה, IBM התעמקה בבינה מלאכותית ולמידת מכונה. ניתן להתאים את היכולות של ווטסון כדי לנתח ולחזות סיכונים גיאופוליטיים על ידי עיבוד כמויות אדירות של נתונים לא מובנים, ממאמרי חדשות ועד מדיה חברתית.

בלאקרוק (BLK): תאגיד עולמי לניהול השקעות, פיתחה את אלאדין, מערכת מתוחכמת לניהול סיכונים ומסחר אלקטרוני. ניתן להשתמש באלדין לניתוח וניהול סיכונים גיאופוליטיים בתיקי השקעות.

פקטסט (FDS): מספקת מידע פיננסי משולב ויישומים אנליטיים עבור אנשי מקצוע בתחום ההשקעות. הכלים שלה יכולים לנטר ולנתח אירועים גיאופוליטיים והשפעותיהם הפוטנציאליות על השווקים הפיננסיים.

לסיכום גיאופוליטיקה ושווקים פיננסיים חולקים מערכת יחסים מורכבת, כל אחד משפיע על השני באינספור דרכים. אירועים אלו, החל מעימותים אזוריים ועד למתיחות דיפלומטית, יכולים להשפיע על סנטימנט המשקיעים, לשבש את שרשראות האספקה העולמיות ולהשפיע על גורמים מאקרו-כלכליים כמו מחירי הנפט והגז. השווקים רגישים לזרמים גיאופוליטיים אלו, ומגיבים בזמן אמת לאירועים אלו מה שמדגיש איך הכלכלה הגלובלית קשורה זו בזו. על ידי הבנת יכולת ההשפעה של אותם אירועים על השווקים, גיוון ואימוץ אסטרטגיות גמישות, משקיעים יכולים לנווט במים הסוערים של אי ודאויות הגיאופוליטיות, תוך הבטחת חוסן וכושר הסתגלות מול אתגרים גלובליים.

מקורות:
פייננשל טיימס
יאהוו פייננס
או.אי.סי.די
פוקס ביזנס
סי אן אן
רוייטרס

*הכותב משמש כעובד בחברת אינטראקטיב שירותי בורסה
בע"מ (להלן: "החברה"). כל האמור והמוצג בכתבה זו ניתן באופן כללי בלבד ואינו מהווה
ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או המלצה כלשהי למסחר בשוק ההון המתחשבים בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכן אינו מהווה הצעה לרכישת ניירות ערך ו/או נכסים
פיננסים מכל סוג, מדדים וכיו"ב. כמו כן, המידע המוצג בכתבה לעיל אינו מהווה תמריץ
ו/או המלצה ו/או ייעוץ לפעול בדרך כלשהי בשוק ההון. על כן, אין לפרש דבר באמור
בכתבה כהמלצה או ייעוץ לביצוע רכישה או מכירה של כל נייר ערך או נכס פיננסי המוצג
בה. הנתונים המוצגים בכתבה אינם מהווים ערובה או מדד כלשהו לתוצאות ותשואות
עתידיות. הניתוח שבוצע לעיל הינו רק על בסיס מידע פומבי ציבורי וללא שיח עם החברות
המוזכרות. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם. פעילות בשוק ההון דורשת ידע, הבנת סיכונים ומיומנות.
כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.
החברה ו/או הכותב עשויים להחזיק חלק מניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסיים המוזכרים
לעיל.

80.79.6.161
דילוג לתוכן