fbpx
בחרו עמוד

מאת: אסף קופפר

בימים האחרונים התחוללה דרמה בענקית הרכבים החשמליים, טסלה (TSLA), כאשר אילון מאסק, מנכ"ל טסלה, ביקש להגדיל את זכות ההצבעה שלו בחברה ל-25% כדי להוביל את פיתוחה בתחומי הבינה המלאכותית והרובוטיקה. מדובר בבקשה מאוד לא סטנדרטית ושנויה במחלוקת, מאסק, שכבר מחזיק ב-13% ממניות החברה, אמר שהוא יעדיף לפתח מוצרים מחוץ לטסלה אם לא יגדילו לו את זכות ההצבעה בחברה. הוא ציין שהוא מרגיש לא נוח להוביל את טסלה להיות מובילה בבינה המלאכותית וברובוטיקה ללא שליטה של לפחות 25% בהחלטות החברה.

מאסק הדגיש את חשיבות טסלה כחברה שצריכה להתמקד בהתפתחויות טכנולוגיות מגוונות שמעבר לפיתוח רכבים חשמליים. בנוסף, הוא התייחס לתביעה משנת 2018 שהוגשה נגדו בנוגע לחבילת התגמולים שקיבל מהחברה, וטען שהחלטה על תוכנית תגמול חדשה מושהית בשל עיכוב בפסק הדין במשפט זה​​​​. מאסק איים, בעצם, שאם לא יינתן לו יותר כוח הצבעה, הוא יעדיף לפתח את המוצרים הקשורים לבינה המלאכותית מחוץ לטסלה. הדירקטוריון של טסלה יכול להחליט לא לתת לו יותר מניות אלא להעניק לו מניות עם זכויות הצבעה גבוהות יותר.

הבקשה של מאסק עשויה להשפיע על שווי המניות ועל הביטחון של המשקיעים בחברה מכוון שכרגע השוק מתמחר את טסלה עם הבינה המלאכותית והרובוטיקה וסירוב של הדירקטוריון להיענות לבקשתו של מאסק עלול לגרום למאסק לפתח טכנולוגיות חדשניות אלו מחוץ לטסלה, מה שיכול להשפיע לרעה על ערך החברה, לעומת זאת היענות לבקשתו עלולה לגרום לשינויים במבנה השלטון ופגיעה באיזון הכוחות בתוך החברה.

פיתוח בינה מלאכותית או AI הוא הדבר שמניע את הנהיגה האוטונומית של טסלה – רכב שחושב ונוהג לבד ומגיע להחלטות בשבריר שניה וכמעט לא מבצע טעויות

ייתכן שהדירקטוריון יראה בכך הזדמנות לקדם את טסלה בתחומי הבינה המלאכותית והרובוטיקה תחת הנהגתו האסטרטגית של מאסק. סירוב לבקשתו של מאסק יכול להיות מבוסס על רצון לשמור על איזון כוחות בחברה ולמנוע מצב שבו מאסק יהיה עם כוח גדול מדי. עם זאת, סירוב עלול להוביל להחלטות של מאסק לפתח את טכנולוגיות הבינה המלאכותית שלו בחברות אחרות, מה שיכול לפגוע במעמדה של טסלה כחדשנית בתחומים אלה.

מניית טסלה ירדה ב-3% במסחר המקדים בבורסה ביום בו התפרסמה הידיעה, דבר שכנראה משפיע על תפיסת המשקיעים אך אחר כך תיקנה את הירידה. הצעתו של מאסק למבנה מניות כפול-הצבעה כדרך לשמור על שליטתו בכ-25% מכוח ההצבעה. הדיון סביב המצב הקיים והפוטנציאל של מאסק להשפיע על עתיד החברה ועל ענף הרכב החשמלי והבינה המלאכותית.

מאסק רוצה להגדיל את כוח ההשפעה שלו בחברה, דבר זה יכול להיות חיובי או שלילי לערך המניות. מצד אחד, היכולת של מאסק להוביל חידושים עשויה להביא לגידול בערך המניות. מצד שני, כוח השפעה גדול מדי עלול לגרום לחששות לגבי הניהול הסולידרי של החברה.

רובוט האופטימוס של טסלה – אשר מאסק צופה שיוכל להחליף עובדים בתחומים של עבודות יום יומיות

הדירקטוריון נדרש לשקול את הצעת מאסק בזהירות. מדובר בהחלטה שעלולה להשפיע לא רק על עתיד החברה אלא גם על האיזון בין כוחות השליטה בה. על הדירקטוריון להבחין בין הצורך לשמור על יציבות ואמון המשקיעים לבין הצורך לתמוך בחזונו של מאסק ובחידוש ופיתוח מוצרים חדשים שיכולים לקחת לפתוח בפני החברה הזדמנויות רבות ולהיות בפוטנציאל מאוד משתלמים לחברה בטווח הארוך.

אחד המרכיבים המרכזיים בבקשת מאסק הוא הרצון להוביל את טסלה להיות חלוצה בתחום הבינה המלאכותית והרובוטיקה. דבר שיכול להיות מהלך חשוב מאוד לחברה, כאשר התחום הזה נחשב לאחד המבטיחים ביותר בעולם הטכנולוגיה. הצלחתה של טסלה להיות מובילה בתחום זה עשויה לקדם את החברה לרמות חדשות של חדשנות והצלחה כלכלית.

הדירקטוריון של טסלה נמצא במעמד קריטי בעקבות דרישתו של אילון מאסק. מצד אחד, הם עשויים לראות במאסק את האדם המתאים להוביל את החברה להישגים חדשים בתחומי הבינה המלאכותית והרובוטיקה, תוך ניצול מלא של יכולותיו הייחודיות וחזונו המתקדם. עם זאת, הם צריכים לשקול את הסיכונים הכרוכים בהגדלת השליטה של מאסק בחברה. עלייתו לעמדת שליטה גדולה יותר עלולה להשפיע לא רק על המבנה הארגוני של טסלה, אלא גם על התפקוד היומיומי ואף לגרום לחוסר איזון בכוחות השלטון בתוך החברה.

המשקיעים ובעלי המניות נדרשים להיות ערניים להתפתחויות אלו. החלטות הדירקטוריון יכולות להשפיע באופן משמעותי על ערך המניות ועל הביטחון של המשקיעים בחברה. החלטות שייקבלו יכולות להשפיע לא רק על טסלה אלא גם על כל ענף הרכב החשמלי והתחום של הבינה המלאכותית באופן כללי. טסלה, תחת ניהולו של מאסק, הוכיחה את עצמה כחדשנית וכמובילת שוק. שינויים במבנה השלטון או באסטרטגיה של החברה עשויים להשפיע על התחרותיות שלה ועל הכיוונים בהם תתפתח התעשייה.

הרכבים החשמליים של טסלה

אחת הבעיות בהענקת יותר כוח למאסק היא התלות המוגברת באדם יחיד. תלות רבה באישיות אחת עלולה להוביל לאי-יציבות ולחוסר תחזית במידה והאדם הזה לא יכול להמשיך בתפקידו מכל סיבה שהיא. הסוגיות הנוגעות להצעת השכר של מאסק ולדרישותיו לשליטה רבה יותר בחברה יוצרות גם אתגרים אתיים ומשפטיים. יש להבטיח שההחלטות שמתקבלות תואמות את החוקים והרגולציות וכן שהן משקפות את הערכים והאינטרסים של כלל בעלי העניין בחברה.

מומחים בתחום מזהירים מפני סיכון שבבקשתו של מאסק, וטוענים שהיא עלולה לקשור את גורלה של טסלה עוד יותר אל דמותו הבולטת של מאסק. ביקורת זו מתמקדת בעיקר בעקבות מכירת המניות של מאסק בשנת 2022, שהייתה נחוצה למימון רכישת טוויטר, ובכך שהעלאת השליטה שלו בחברה עלולה לאפשר לו להגביר את השלטה שלו בעתיד. כמו כן, ישנם חששות כי החלטה כזו עשויה להקשות על היכולת להתמודד עם אתגרים כמו ירידה ברווחיות החברה וריקולים שמצריכים קבלת החלטות על סמך דעות מגוונת​​.

בסופו של דבר, המשבר הנוכחי של טסלה והבקשות של מאסק מציבים חידושים ואתגרים רבים לפני הדירקטוריון, המשקיעים ובעלי המניות. ההחלטות שיתקבלו יכולות להשפיע באופן משמעותי על עתידה של החברה ועל תחומי הרכב החשמלי והבינה המלאכותית בחברה.

מקורות:

יאהו פייננס

פייננשל טיימס

מרקט וואטצ'

ברונס

*הכותב משמש כעובד בחברת אינטראקטיב שירותי בורסה
בע"מ (להלן: "החברה"). כל האמור והמוצג בכתבה זו ניתן באופן כללי בלבד ואינו מהווה
ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או המלצה כלשהי למסחר בשוק ההון המתחשבים בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכן אינו מהווה הצעה לרכישת ניירות ערך ו/או נכסים
פיננסים מכל סוג, מדדים וכיו"ב. כמו כן, המידע המוצג בכתבה לעיל אינו מהווה תמריץ
ו/או המלצה ו/או ייעוץ לפעול בדרך כלשהי בשוק ההון. על כן, אין לפרש דבר באמור
בכתבה כהמלצה או ייעוץ לביצוע רכישה או מכירה של כל נייר ערך או נכס פיננסי המוצג
בה. הנתונים המוצגים בכתבה אינם מהווים ערובה או מדד כלשהו לתוצאות ותשואות
עתידיות. הניתוח שבוצע לעיל הינו רק על בסיס מידע פומבי ציבורי וללא שיח עם החברות
המוזכרות. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם. פעילות בשוק ההון דורשת ידע, הבנת סיכונים ומיומנות.
כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.
החברה ו/או הכותב עשויים להחזיק חלק מניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסיים המוזכרים
לעיל.

.

80.79.6.161
דילוג לתוכן