fbpx
בחרו עמוד

מאת: אסף קופפר, מחלקת מחקר אינטראקטיב ישראל

בנוף העצום של תאגידים גלובליים, מעטים יכלו לחזות שחברת תרופות מדנמרק תקום כדי לעקוף את מותג היוקרה הצרפתי לואי ויטון ותהפוך לחברה הציבורית הגדולה באירופה. חברה זו היא נובו נורדיסק (NVO). בלב העלייה המטאורית הזו נמצאת תרופת פלא בשם אוזמפיק, פתרון להרזיה שכבש את העולם בסערה. 

כדי להבין את המסע של נובו נורדיסק לשיא העולם התאגידי, יש לחזור אחורה בזמן לשנת 1923 כאשר שני מהנדסים דנים, אוגוסט קרוג והנס כריסטיאן הגדורן, הקימו את מעבדת אינסולין נורדיסק. המשימה של החברה הייתה ברורה: לייצר צורה יציבה ונגישה של אינסולין לסובלים מסוכרת.

ב-1989, לאחר סדרה של מיזוגים ורכישות, נוצרה נובו נורדיסק של ימינו. בעוד שהבסיס שלה היה נטוע בטיפול בסוכרת, השאיפה של נובו נורדיסק הייתה מרחיבה. תוך מינוף ההיסטוריה העשירה של מחקר וחדשנות, החברה החלה לצאת לתחומים אחרים של שירותי בריאות.

אוזמפיק, הידוע רשמית בשם semaglutide, פותחה בתחילה כטיפול בסוכרת מסוג 2, זהו אגוניסט קולטן של פפטיד-1 (GLP-1) הניתן להזרקה. התרופה פועלת על ידי חיקוי פעולת ה-GLP-1 הטבעי של הגוף, אשר בתורו מגביר את שחרור האינסולין ומפחית את רמות הגלוקוז. אבל לא שוק הסוכרת זיכה את אוזמפיק בתהילה, זו הייתה היעילות המדהימה שלו בסיוע לירידה במשקל.

אדם הסובל מסוכרת 

ניסויים קליניים הראו כי אוזמפיק יעילה להפליא בהקשר זה. במחקר ציון דרך שפורסם ב-The New England Journal of Medicine, נמצא כי חולים שקיבלו את התרופה איבדו בממוצע 15% ממשקל גופם במשך תקופה של 68 שבועות. הנתונים הללו היו חסרי תקדים ומגמדים את התוצאות של רוב המוצרים המתחרים.

הפוטנציאל הזה לא אבד לנובו נורדיסק, לאחר שחשו בהזדמנות שוק גדולה, הם השיקו את אוזמפיק כפתרון לירידה במשקל והעולם הגיב. בין-2022 ל-2023, אוזמפיק צברה מכירות של 8.5 מיליארד דולר שהלכו והתגברו והזניקו את שווי השוק של חברת נובו נורדיסק ל-425 מיליארד דולר נכון לכתיבת שורות אלו.

עבור משקיעים ואנליסטים פיננסיים, תופעת האוזמפיק היא עדות למפגש המושלם של פריצת דרך מדעית וביקוש בשוק. בחברה שמתמודדת עם השמנת יתר וסיכונים בריאותיים הקשורים בה, אוזמפיק הציע מגדלור של תקווה. דו"ח מגולדמן זאקס ציין כי מחיר מניית נובו נורדיסק זינק ביותר מ-30% תוך חודשים לאחר שגרסת הירידה במשקל של אוזמפיק הגיעה לשוק. יתרה מכך, בניתוח פיננסי של ג'י פי מורגן בשנת 2022, המכירות החזויות של אוזמפיק לחמש השנים הבאות הותאמו כלפי מעלה בשיעור מדהים של 40%

בזמן שהמניה זינקה כבר ב-84% בשנה החולפת לפי ה-5 לספטמבר 2023. בקרב על עליונות השוק, הצלחתה של אוזמפיק מיקמה למעשה את נובו נורדיסק לפני מתחרותיה האירופיות, ואף עברה את מותג היוקרה האדיר לואי ויטון. 

גרף של 5 שנים של המניה של נובו נורדיק המצביע על עליה של 294%

בעוד לואי ויטון (LVMHF) מייצג את התגלמות היוקרה והשפע כאשר הפיתוי שלו מושרש במותג ובמורשת שלו. נובו נורדיסק, לעומת זאת, מצאה את השיא שלה במסלול אחר – עונה על צורך בריאותי חמור בקנה מידה עולמי. הפיתוי של מותג יוקרה טמון בבלעדיות שלו, אבל ההצלחה של נובו נורדיסק ואוזמפיק נעוצה באוניברסליות שלו – פתרון לבעיה נרחבת. העלייה של נובו נורדיסק משמשת מקרה בוחן מדהים כיצד חדשנות, המונעת על ידי צורך אמיתי ומגובה במדע קפדני, יכולה לשנות את הדינמיקה של השוק העולמי. בעולם שבו יוקרה תופסת לעתים קרובות את הבמה, נובו נורדיסק הראתה שניתן למצוא השפעה עמוקה והצלחה פיננסית בהתמודדות עם אתגרים אנושיים אוניברסליים.

בעוד שהדומיננטיות העולמית של אוזמפיק זוכה לתשומת לב רבה, היא מייצגת רק פרק בסאגה המתמשכת של נובו נורדיסק. החברה, ששורשיה מושרשים עמוק בקפדנות מדעית ובפתרונות ממוקדי מטופל, גיוונה את תיק ההשקעות שלה, והבטיחה מהפכות פוטנציאליות במספר תחומי בריאות אחרים.

החידוש של נובו נורדיסק לא נעצר באוזמפיק, החברה נמצאת בחזית הטיפול בסוכרת כבר כמעט מאה שנה. המגוון הרחב של מוצרי האינסולין וטיפולים חדשים אחרים שלה ממשיכים לשנות את חייהם של מיליונים ברחבי העולם. יתרה מכך, הגיחה של החברה לביו-פרמצבטיקה – טיפולים בדם נדירים והפרעות אנדוקריניות – מראה את מחויבותה לתת מענה לצרכים רפואיים מוחלשים. המופיליה, הפרעות גדילה ובעיות בריאות האישה זכו להשקעה משמעותית של נובו נורדיסק בשנים האחרונות.

שום מסע לפסגה אינו חף מאתגרים, ולנובו נורדיסק הייתה אתגרים רבים בדרך למעמדה היום, החברה התמודדה עם ביקורת על התמחור של תרופות הסוכרת שלה בשוק האמריקאי. היא הגיבה על ידי ייזום אסטרטגיות תמחור שקופות והפצת אפשרויות אינסולין זולות כדי להבטיח שאף מטופל לא יישאר מאחור.

בנוסף, עולם התרופות הוא תחרותי, יריבים כמו אלי לילי (LLY) וסאנופי (SNY) דוחפים כל הזמן את המעטפה בטיפול בסוכרת ובתחומים טיפוליים אחרים. עם זאת, נובו נורדיסק ממנפת את הניסיון העמוק שלה ואת ההתמקדות הבלתי מעורערת בחדשנות כדי לשמור על היתרון שלה.

הביקוש לאוזמפיק לעומת התרופות האחרות של המתחרים

נדבך נוסף התומך בעלייתה של נובו נורדיסק הוא המחויבות שלה לקיימות. החברה זכתה לשבחים על מאמציה לצמצם את טביעת הרגל הפחמנית שלה, במטרה להיות ניטרלית פחמן לחלוטין עד 2030. מעבר ליוזמות סביבתיות, נובו נורדיסק הפגינה אזרחות תאגידית למופת על ידי השקעה רבה בתוכניות בריאות קהילתיות, במיוחד באזורים מוחלשים בעולם.

הפיתוי של הנרטיב של אוזמפיק עשוי להצביע על כך שנובו נורדיסק נחה על זרי הדפנה, אבל שום דבר לא יכול להיות רחוק יותר מהאמת. עם השקעה גדולה במחקר ופיתוח, החברה מתכוננת להציג טיפולים פורצי דרך נוספים בשנים הקרובות. הם מוכנים לא רק לשמור על המקום הראשון שלהם, אלא גם לחולל מהפיכה נוספת בתחום הבריאות.

הסיפור של נובו נורדיסק הוא לא פחות מסיפור מדהים המספר על חברה שהתחילה בקטן וגדלה מאוד. מאז הקמתה כיצרנית אינסולין צנועה ועד להפיכתה לענקית תרופות אירופאית, ניצבה החברה כעדות לתערובת של חדשנות, התמדה ואחריות תאגידית. עם עולם שמתמקד יותר ויותר בבריאות וברווחה, העתיד נראה מבטיח עבור נובו נורדיסק. הסיפור שלהם לא רק מהווה השראה עבור חברות תרופות אחרות אלא עבור עסקים בכלל, וממחיש את כוחה של חדשנות מונעת מטרה.

כל ההצלחה במחקר של נובו נורדיסק לא יהיה מתאפשר מבלי להכיר בכוח העבודה הנלהב שמניע את המנוע החדשני שלה. נובו נורדיסק, עם הנוכחות הבינלאומית שלה, מאמצת צוות מגוון, כל אחד תורם לחזון הקולקטיבי שלו. לעתים קרובות צוין בחוגי התעשייה שההצלחה של נובו נורדיסק אינה מבוססת רק על המוצרים שלה, אלא על האנשים שמאחוריהם. בלב האתוס של החברה טמונה אמונה בלתי מעורערת בטיפוח כישרונות. עובדים מעודדים לשפר מיומנויות, להכשיר מחדש ולמלא תפקידים חדשים, תוך טיפוח סביבה של למידה מתמשכת.

החדשנות בנובו נורדיסק מונעת על ידי אגפי המחקר והפיתוח (R&D) שלה הפזורים ברחבי העולם. עם השקעה שנתית של מיליארדים, צוותי המחקר והפיתוח עובדים ללא הרף בחיפוש אחר פריצת הדרך הגדולה הבאה. המאמצים המדעיים הקפדניים שלהם יחד עם מחויבות אתית, הבטחת בטיחות המטופל ורווחתו תמיד בראש סדר העדיפויות. מעבר לדינמיקה הפנימית שלה, נובו נורדיסק מייחסת ערך עצום למעורבות בעלי עניין. התייעצויות קבועות עם מטופלים, אנשי מקצוע בתחום הבריאות וקובעי מדיניות מבטיחים שהחברה תישאר מותאמת לצרכים המתפתחים של החברה.

אדם נוטל את התרופה אוזמפיק

כיום, הכותרות מכריזות בחוצפה כי הערכת השוק של נובו נורדיסק עולה על כל הכלכלה הדנית. אמירה כזו, על אף שהיא שובת לב, רצופה באי הבנות. מבחינה פיננסית, יש פער של הבדל בין שווי השוק של החברה לבין ההכנסות השנתיות שלה. לדוגמה, שווי שוק של חברה של 100 מיליארד דולר לא אומר בהכרח שהיא מושכת כל כך הרבה מדי שנה. באופן דומה, השוואת שווי חברה לתמ"ג השנתי של מדינה היא כמו השוואה בין תפוחים לאגסים – פגומים מיסודו ומטעים.

נתונים סטטיסטיים של 2018 חשפו כי הכלכלה הדנית, על אף שהיא קטנה, ראתה כמעט שני שלישים מהצמיחה שלה נובעת מתעשיית התרופות. למרות שתרומה של 1.7% עשויה להיראות ראויה לשבח, היא מצייר תמונה מדאיגה עבור המגזרים הכלכליים המגוונים של המדינה. במיוחד כאשר, למרות זינוק רווח של 45%, נובו נורדיסק תרמה באופן שולי למגזר התעסוקה של דנמרק.

המהות של מדידת צמיחה תלויה בהנחה שהיא מתורגמת ליותר הזדמנויות עבודה, ובהמשך להפחתת האבטלה. נראה שהמחזור הכלכלי הרמוני הזה מופרע בדנמרק, עם מגזרים רבים שקפאו וההסתמכות הגוברת של המדינה על תעשייה אחת. ההקבלות בין הולנד דאז לדנמרק כעת הן מוזרות. התלות הגוברת של דנמרק במגזר התרופות מהווה איום פוטנציאלי. כאמצעי נגד, דנמרק הפחיתה מעט את שיעורי הריבית בהשוואה למדינות אחרות באירופה. אבל זה מעלה את השאלה: האם זה רק פלסטר לשבר כלכלי אפשרי?

כשאנחנו חוזרים לאחור כדי להסתכל על התמונה הרחבה יותר, הסיפור של דנמרק מדגיש את המורכבות של הכלכלות המודרניות. בעוד שאוזמפיק של נובו נורדיסק מציעה חבל הצלה למיליונים ברחבי העולם, ההשלכות הכלכליות שלה על דנמרק מורכבות. הסיפור הזה הוא לא רק על תרופה מצליחה, זהו נרטיב על גיוון כלכלי, תלות לאומית, ואת האתגרים של רכיבה על הצלחה יוצאת דופן. אם נובו נורדיסק תישאר אווז הזהב של דנמרק או שהיא מייצגת טרנד חולף, רק הזמן יגיד.

הגידול בשווי השוק של נובו נורדיסק ביחס לשווי הכלכלה הדנית

לסיכום, בעוד נובו נורדיסק מתחממת בזוהר הצלחתה הנוכחית, היא נשארת ערנית ואקטיבית. נוף שירותי הבריאות הדינמי, המסומן באתגרים המתפתחים ללא הרף, מחייב חוסן וכושר הסתגלות. עבור נובו נורדיסק, מנוחה על זרי הדפנה היא אינה אופציה. המסע של נובו נורדיסק, ממוצאה הדני הצנוע ועד הפיכתה לחברה הציבורית הגדולה באירופה, הוא סאגה של חזון, חדשנות ומחויבות בלתי מעורערת לשיפור בריאות האדם. כשהעולם צופה, החברה ממשיכה בצעדיה, ומבטיחה עתיד שופע פתרונות פורצי דרך, טיפולים אוניברסליים והתקדמות בלתי פוסקת.

הנרטיב הכולל של נובו נורדיסק משמש השראה לתעשיות ברחבי העולם: עם מטרה, תשוקה והתמדה, ניתן להתגבר על כל אתגר, ולהגיע לכל פסגה, לא משנה כמה גבוהה.בעוד אוזמפיק ממשיכה במסלול שלה, אפשר רק לצפות לאן נובו נורדיסק עשויה להעז להגיע. אבל לעת עתה, הם עומדים גבוה, ומשמשים מודל להשראה של מצוינות רפואית ועדות לכוחה של חדשנות.

מקורות

פורבס.

טבע ביקורות גילוי תרופות

כתב העת לרפואה של ניו אינגלנד

רויטרס

גולדמן זאקס

ג'יי פי מורגן

ארגון הבריאות העולמי

הוושינגטון פוסט

דוח קיימות שנתי של נובו נורדיסק

*הכותב משמש כעובד בחברת אינטראקטיב שירותי בורסה
בע"מ (להלן: "החברה"). כל האמור והמוצג בכתבה זו ניתן באופן כללי בלבד ואינו מהווה
ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או המלצה כלשהי למסחר בשוק ההון המתחשבים בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכן אינו מהווה הצעה לרכישת ניירות ערך ו/או נכסים
פיננסים מכל סוג, מדדים וכיו"ב. כמו כן, המידע המוצג בכתבה לעיל אינו מהווה תמריץ
ו/או המלצה ו/או ייעוץ לפעול בדרך כלשהי בשוק ההון. על כן, אין לפרש דבר באמור
בכתבה כהמלצה או ייעוץ לביצוע רכישה או מכירה של כל נייר ערך או נכס פיננסי המוצג
בה. הנתונים המוצגים בכתבה אינם מהווים ערובה או מדד כלשהו לתוצאות ותשואות
עתידיות. הניתוח שבוצע לעיל הינו רק על בסיס מידע פומבי ציבורי וללא שיח עם החברות
המוזכרות. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם. פעילות בשוק ההון דורשת ידע, הבנת סיכונים ומיומנות.
כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.
החברה ו/או הכותב עשויים להחזיק חלק מניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסיים המוזכרים
לעיל.

44.211.26.178
דילוג לתוכן