fbpx
בחרו עמוד

במהלך השבוע ביקשתם מאיתנו לסקר את החברה שהרעידה את תעשיית האי קומרס והפכה לאחת מהחברות המשפיעות ביותר בעולם. הנה זה קורה!

השנה האחרונה הייתה הפכפכה עבור עליבאבא (BABA), חברת המסחר האלקטרוני והענן הגדולה בסין. מחיר המניה צנח בדומה לשאר השוק כאשר מגפת הקורונה פגעה קשות בסין ברבעון הראשון של 2020. אולם, עליבאבא חזרה והתאוששה כאשר זינקו מכירות האונליין והשימוש הגובר באינטרנט נתן מומנטום אדיר לשירותי הענן שלה. איך הצליח להפוך רעיון שנולד בבית קטן וצנוע בעיירה נידחת בצפון סין לאימפריה הסינית הגדולה ביותר בתולדות המדינה. איך הגיעה עליבאבא לפסגת תעשיית הטכנולוגיה? ואיפה אנחנו עלולים לראות אותה בעוד שנתיים? אנחנו חושבים שהגיע הזמן שתכירו לעומק את קבוצת עליבאבא.

 

עליבאבא מגיעה לשיא מכירות של 74.1 מיליארד דולר (GMV) במהלך ״יום הרווקים הסיניים״ בשנת 2020

 

בשנה שעברה, עליבאבא שלטה על 56% משוק המסחר האלקטרוני בסין על פי eMarketer. המתחרות JD.com ו-Pinduoduo החזיקו 17.1% ו-10.5% מהשוק בהתאמה. כל אחת מבין שלושת החברות הללו מפעילה מודל עסקי שונה לגמרי. השווקים העיקריים בהם פעילה עליבאבא, טאובאו וטי מול, הן פלטפורמות בהן יוצרים חנות בתשלום. היא לא לוקחת על עצמה מלאי כלשהו, אך היא מספקת הזמנות באמצעות חברת הלוגיסטיקה שלה, צאיניאו. JD למשל, לוקחת על עצמה מלאי ומספקת את הזמנותיה באתר באמצעות חברת הלוגיסטיקה שלה ועל פי הצהרות אחרונות מפי בכירים בחברה, נשקלת האפשרות להנפקה נוספת, של חברת הלוגיסטיקה. המתחרה הנוספת Pinduoduo מציעה חנויות בתשלום כמו עליבאבא, אך היא מעודדת את הקונים לחבור לרכישות קבוצתיות.

בדומה לחברות ריטייל שעברו הסבה לענקיות טכנולוגיה מערביות ואולי לאחת שדומה לה במיוחד, עליבאבא התמקדה במודל עסקי מגוון שיוצר פורטפוליו עסקי נרחב, דבר שמוסיף ערך משמעותי לחברה. זה מתחיל בשולי רווח גדולים יותר והזדמנויות עסקיות רחבות, אולם תתפלאו לשמוע שאת הרווח הגדול באמת עבור התאגיד, עליבאבא מרוויחה מהנתונים העצומים שביכולתה לאסוף ולנטר.

 

ג׳ף ז׳אנג, ה-CTO של עליבאבא מספר על האקו סיסטם שמבוסס על מידע. ״עליבאבא בנויה על מידע״ 

 

פורטפוליו העסקים הטכנולוגיים של עליבאבא כולל בין היתר עסקי אונליין ריטייל אשר מהווים כ-46% מפורטפוליו החברה. שם תוכלו למצוא את Taobao ו-Tmall שהיא פלטפורמת מסחר אונליין למותגים וקמעונאים. גם בתחום הסיטונאות אונליין עליבאבא מחזיקה ב-1688 דוט קום ובשווקים הבינלאומיים את Alibaba.com ו- AliExpress. בתחום הלוגיסטיקה היא מחזיקה את Cainiao, חברת לוגיסטיקה בינלאומית. בתחום הצרכנות כמו משלוחי מסעדות או משלוחים לפי בקשה, פעילה עליבאבא עם Ele.me ופלטפורמת המסעדות שלה Koubei.  בתחום שירותי הענן עליבאבא הפכה לשחקנית משמעותית עם Alibaba Cloud ואת אימפריית הפינטק שלה Ant, ביססה בזכות פלטפורמת שירותי התשלומים Alipay. אם כל זה לא מספיק, היא גם מחזיקה ב-Amap, אפליקציית ניווט פופולרית. עדיין מתפלאים כאשר מכנים את חברות הטכנולוגיה מונופול?

 

פילוח פורטפוליו העסקים של עליבאבא בסוף שנת 2020, שתרם לגידול של 34% בהכנסות משנה לשנה.

 

העתיד הקרוב של עליבאבא היה נראה ורוד מתמיד בחודש ספטמבר האחרון, אך זה היה השקט שלפני הסערה. בנובמבר 2020 בוטלה באופן מתוקשר ההנפקה של אנט גרופ (חטיבת הפינטק של עליבאבא) לאחר שג'ק מא נשא נאום, בו מתח ביקורת פומבית על מערכת הבנקאות הנתמכת על ידי סין והשלטון העומד בראשה. מא לעג לאופן שבו מתנהלת המערכת הבנקאית בסין ואף השווה אותה לחנות עתיקות. בדצמבר 2020 הטילו הרגולטורים מטעם רשות ההגבלים העסקיים בסין את הקנס הגדול בהיסטוריה בהיקף של 2.8 מיליארד דולר על עליבאבא בגין מה שכינו ״רכישות לא מורשות״, ומאוחר יותר הכריזה על בדיקת הגבלים עסקיים בחטיבת המסחר האלקטרוני של החברה. הסערה התגברה כאשר עליבאבא עמדה בפני לחץ לפצל את נכסי התקשורת שלה ולחלוק את הנתונים שלה עם מיזם משותף (Joint Venture) הנתמך על ידי המדינה ובמסגרתו תידרש להעסיק עוד חברים במפלגה הקומוניסטית הסינית שיפקחו על עסקיה. אם זה לא מספיק, הרגולטורים הסיניים מוסיפים ודורשים בפני אנט גרופ לשנות את מבנה החברה מחדש כחברת אחזקות פיננסית שעליה יחולו אותן תקנות כמו הבנקים הנתמכים על ידי המדינה. השינוי הזה יכול לפגוע משמעותית ביכולת של AliPay להתמודד מול מתחרות כמו WeChat Pay של Tencent בשוק הפינטק בסין.

 

מייסד עליבאבא ג׳ק מא נושא נאום בו הוא משפיל בפומבי את מערכת הבנקאות ומשווה אותה לחנות עתיקות

 

קנס ההגבלים העסקיים שהוטל על עליבאבא שווה ערך לכ-3.5% בלבד מהכנסותיה ו-12% מהרווח הנקי שלה בשנה שעברה (2020). אתם בטח חושבים על כל הצרות הללו ונעשים פסימיים לגבי עתיד החברה. אולם נתון מדהים הוא שאנליסטים עדיין צופים כי הכנסותיה ורווחיה של עליבאבא יעלו השנה בכ-39% ו-25%, בהתאמה, שהם שיעורי צמיחה חזקים בהחלט עבור חברה בסדר גודל של 615 מיליארד דולר (נכון לכתיבת מילים אלה). נכון שהמשקיעים מחפשים חברות דומיננטיות בשווקים ובסקטורים שהם פועלים בהם, אולם במקרה של עליבאבא, להיות השחקן המוביל הפך פתאום לאיזושהי התחייבות ואפילו לנקודת תורפה. השוק מתייחס לחקירות מהסוג הזה בחשדנות רבה כלפי כל הפעולות העסקיות שלהם – עד שלא יוכח אחרת.

אירוני ככל שיהיה, עליבאבא כעת נמצאת באותה זירת הקרב של ענקיות טכנולוגיה אמריקאיות ונראה שהממשלה לא אוהבת את קצב ההתרחבות המסיבי והרחב שלה והיא עושה כל שביכולתה על מנת לרסן אותו. הדוח הראשון של עליבאבא לשנת 2021 שפורסם היום מעניין את הממשלה הסינית לא פחות מאשר את המשקיעים, ולאחר שהבנתם איך התרחבה הפעילות העסקית של התאגיד, כנראה שעכשיו הכל ברור. בדוח הרבעוני הראשון לשנה אשר פורסם היום, עליבאבא דיווחה באופן חריג על הפסד כתוצאה מהקנס שדיברנו עליו באמצע הטקסט.
אמנם עליבאבא הכתה את תחזית ההכנסות ודיווחה על הכנסות של כ-28.6 מיליארד דולר לעומת תחזית של 27.94 מיליארד דולר,מה שמסמן צמיחה של 64% משנה לשנה !
עליבאבא עברה את אותו מסלול של אמזון בדרך לפסגה וכפי שזה נראה כעת שתיהן מתבוננות מנקודת מבט דומה, אך התהיות לגבי העתיד לא מאחרות לבוא. תחזיות האנליסטים וגם ציפיות השוק בסופו של דבר מבוססות על השאלה האם זוהי רק תחילתה של מלחמה רגולטורית או שמא מדובר במשבר רגעי שאימפריית הטכנולוגיה הגדולה בסין תצליח לעבור. 

 

רפרנסים:

להבין את סין

Bloomberg business 

CNBC 

Bloomberg Asia

Morningstar

 

*הכותב משמש כעובד בחברת אינטראקטיב שירותי בורסה
בע"מ (להלן: "החברה"). כל האמור והמוצג בכתבה זו ניתן באופן כללי בלבד ואינו מהווה
ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או המלצה כלשהי למסחר בשוק ההון המתחשבים בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכן אינו מהווה הצעה לרכישת ניירות ערך ו/או נכסים
פיננסים מכל סוג, מדדים וכיו"ב. כמו כן, המידע המוצג בכתבה לעיל אינו מהווה תמריץ
ו/או המלצה ו/או ייעוץ לפעול בדרך כלשהי בשוק ההון. על כן, אין לפרש דבר באמור
בכתבה כהמלצה או ייעוץ לביצוע רכישה או מכירה של כל נייר ערך או נכס פיננסי המוצג
בה. הנתונים המוצגים בכתבה אינם מהווים ערובה או מדד כלשהו לתוצאות ותשואות
עתידיות. הניתוח שבוצע לעיל הינו רק על בסיס מידע פומבי ציבורי וללא שיח עם החברות
המוזכרות. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים
ובצרכים המיוחדים של כל אדם. פעילות בשוק ההון דורשת ידע, הבנת סיכונים ומיומנות.
כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.
החברה ו/או הכותב עשויים להחזיק חלק מניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסיים המוזכרים
לעיל.

80.79.6.161
דילוג לתוכן