fbpx

10 הספרים שכל סוחר צריך להכיר

הכתבה כוללת רשימה של 10 ספרים עבור אותם האנשים המעוניינים להתחיל לסחור בשוק ההון או לשכלל את כישורי המסחר שלהם בשוק ההון:

  1. הלוחש למניות/ מאיר ברק: המדובר בספר המהווה מדריך בדבר המסחר בשוק ההון, והוא כולל בתוכו מידע על עקרונות היסוד של הבורסה, בחירת ברוקר, ניתוח טכני, אסטרטגיות מסחר, בחירת מניות, ניהול כספי, התנהלות נפשית, שימוש בתוכנת מסחר וניהול סיכונים. הספר נכתב על ידי מאיר ברק שהינו מרצה ופרשן בכיר לשוק ההון העוסק גם במסחר עצמי בשוק ההון.

 

  1. 51%/ נדב בר-ניב: הספר הזה הינו מיועד בעיקרו לאותם הקוראים שאין להם רקע בשוק ההון, והוא מסביר להם איך לנהל את כספם בצורה טובה ואחראית ואיך להרוויח בשוק ההון באופן עקבי ולאורך זמן. לפי הספר הזה, רף ההשקעה הנמוך הנדרש בכדי להשקיע בבורסה מאפשר לכל אדם בגיר לבנות באופן עצמאי תיק השקעות פיננסי ולהיות בעל מניות בחברות גדולות כמו פייסבוק, גוגל, קוקה קולה וכדומה, והוא אף יכול ליהנות מהרווחים באותן החברות לפי יחס ההשקעה שלו.

 

  1. זיכרונותיו של סוחר מניות מוול סטריט/אדווין לפבר: הספר הזה שראה אור לראשונה בשנת 1923 ומאז שנת 1980 מהדורות חוזרות שלו מודפסות מדי שנה מספר על בארי ליבינגסטון, שהוא בן דמותו של ג’סי ליוורמור מי שהיה בתחילת המאה ה-20 מגדולי הספקולנטים בוול סטריט. במסגרת הספר לפבר מתאר את חייו מלאי התהפוכות של ג’סי ליוורמור שנעו במעברים חדים בין עושר גדול לחוסר כל, והפתרונות, שיקולים, רגשות והתמודדויות איתן בחר ליוורמור להתמודד עם כך הפכו את הספר למדריך עבור כל סוחר בבורסה.

 

  1. כדור השלג- הביוגרפיה המרתקת של המשקיע האגדי וורן באפט/אליס שרודר: הספר הזה שיצא בשנת 2008 הינו ביוגרפיה על וורן באפט, המשקיע האגדי המוכר בכינוי “האורקל מאומהה”. באפט הפך לאחד האנשים העשירים בעולם באמצעות חברת ההחזקות שלו, “ברקשייר האתאוויי”, שבמשך יותר מארבעים שנה הוא העלה את השווי שלה פי עשרות אלפים. אך באפט הוא הרבה יותר ממשקיע מחונן, שכן אישיותו ממזגת בתוכה תבונה נדירה, צניעות טבעית, יושרה בלתי מתפשרת, נאמנות לעקרונות והבחנה בין ערך אמיתי לערך מדומה. לפי הספר הזה, המורשת של באפט אינה בעושר הרב שהרוויח במהלך חייו, כי אם בעקרונות ורעיונות שלו שהוא צבר במהלך יותר מ-40 שנה של מסחר בשוק ההון, כמו לדוגמה המשפט המפורסם שלו כי “האופוריה היא אויבת המשקיע”, אשר הפכה לפופולארית לאחר התפוצצות בועת הדוט קום בתחילת המאה ה-21.

 

  1. דרכו של וורן באפט/ רוברט ג’ הגסטרום: הספר הזה שבשנת 2004 ראה אור במהדורה שנייה הוא ספר נוסף המנתח איך באפט הפך למשקיע המציג ביצועים טובים שכאלה פעם אחר פעם, וזאת על ידי כך שהוא בוחן את השקעותיו והישגיו הרבים של באפט בעשר השנים שקדמו ליציאת הספר. כן הספר בוחן את האסטרטגיות והטכניקות המוצלחות שהוא השתמש בהן. הגסטרום מציג בספרו את עקרונות ההשקעה הבסיסיים של באפט והוא מבהיר אותן באמצעות דוגמאות רלוונטיות מתוך השקעותיו, הן אלו בחברות הפרטיות והן אלו באג”ח הנושאות תשואה גבוהה. הספר גם מתאר את מבנה העסקים, אופן הניהול, הצד הפיננסי והעקרונות המרכיבים את הגישה של באפט להשקעות. כמו כן, הספר בוחן את הניהול השוטף של תיק ההשקעות הנהוג אצל באפט, החל מהידיעה באלו מניות להחזיק ולמשך כמה זמן, ועד להחלטה, האם, מתי וכיצד לממש השקעות מסוימות ולעבור להשקעות אחרות.  

 

  1. ברוקר בנעלי בית/יואל סלע: הספר הזה בא ללמד את האנשים איך לסחור באופן מיומן במניות כמקור להשלמת הכנסה. הספר עושה כן על ידי כך שהוא בנוי בצורת קורס להשקעות בשוק ההון תוך שהוא מלווה בהסברים פשוטים, גרפים רבים ודוגמאות מסחר אמיתיות. הספר הזה מסביר כי מסחר נכון במניות אינו בנוי מתעוזה, יצירתיות או הימור. הוא בנוי ממכלול של מחקר, ביצוע מדויק של תכנית עבודה מוסדרת מראש ומניהול סיכונים קפדני. הספר עוסק בין השאר בנושאים הבאים: מהי מניה, מהי בורסה וכיצד לקרוא את מדור המניות בעיתון, איפה כדאי לסחור, מהו גרף המניה, ומהם מסחר טכני ומסחר פונדמנטלי, כיצד להרוויח מהמסחר הן כשהשוק עולה והן כשהוא יורד, מהן פקודות המסחר וכיצד משיגים את העמלות הנמוכות ביותר, כיצד לבצע מחקר יעיל ולהיערך בצורה טובה ליום המסחר ועוד.

 

  1. בורסה-ניתוח טכני למתחילים/ צביקה ברגמן: המדובר בספר אשר מסביר לקוראים את שיטת הניתוח הטכני של ההשקעה בשוק ההון בצורה קלה ופשוטה, תוך שהוא חושף אותם לשיטה בה נעזרים כל הסוחרים הגדולים, בתי ההשקעות והאנליסטים השונים. הספר מקנה לקוראים את הכלים לדעת מתי לקנות ומתי למכור,  והוא נועד לסייע להם להבין בקלות את השפה של הניתוח הטכני של שוק ההון.

 

  1. המשקיע הנבון/ בנג’מין גראהם: הספר הזה שראה אור לראשונה בשנת 1949 נכתב על ידי מי שהיה המרצה והמנטור של וורן באפט, וזה האחרון הגדיר את הספר הזה כ-“ספר הטוב ביותר שאי פעם נכתב על השקעות”. הספר הזה מלמד את הסוחרים בשוק ההון איך להימנע מטעויות בסיסיות ואיך לפתח אסטרטגיות ארוכות טווח. המהדורה המעודכנת של הספר הזה שומרת על הטקסט המקורי של גראהם תוך שהיא מלווה בביאורים מעודכנים של הכתב הכלכלי ג’ייסון צוויג בדבר המתרחש בשווקים הפיננסיים בימינו, ואיך ניתן ליישם את עקרונותיו של גראהם בשווקים הפיננסיים בני זמננו.

 

  1. הליכת אקראי בוול סטריט/ברטון מלכיאל: הספר הזה אשר יצא בשנת 2006 בוחן את הבורסה בוול סטריט הוא מדריך השקעות באמצעותו ניתן להכיר את המושגים הבסיסיים בשוק ההון, לדעת איך להרכיב תיק השקעות ולנהל אסטרטגיה לטווח ארוך, ולדעת איך להעריך את פוטנציאל התשואות של המניות, האג”ח, קרנות הנאמנות, קרנות הנדל”ן או של כל מכשיר פיננסי אחר שתכללו בתיק ההשקעות שלכם.

 

  1. פורקס למט”חילים/דני ספיבק: הספר הזה מלמד באמצעות שפה קולחת ודוגמאות גרפיות איך לגשת למסחר מעשי במטבע חוץ, אשר הינו כיום שוק המסחר הגדול בעולם וכל אחד יכול לסחור בשוק הזה דרך האינטרנט 24 שעות במשך 5 ימים בשבוע. הספר מסביר את הסיבות האמיתיות שמניעות את צמדי המטבעות השונים, איך מנהלים בתבונה את הכסף בחשבון המסחר, איך נגשים לניתוח טכני ולניתוח חדשות מהעולם, וכיצד מתגברים על המכשולים הפסיכולוגיים שמונעים מאתנו לקבל החלטות נכונות בזמן אמת. כמו כן, הספר מסביר איך הסוחר במט”ח (בין אם הוא מתחיל או מתקדם) צריך לגשת למערכת המסחר במט”ח.
דילוג לתוכן