כניסה לחשבון פתח חשבון
powered by

מסחר במניות

 

 

עוד מלפני העידן הממוחשב פעלו בעולם המערבי בורסות בהן התנהל מסחר במניות. המסחר בתקופות אלו התבצע באולמות מלאים בנציגי בורסה אשר היו מבצעים את הוראות המשקיעים. עם התפתחות הטכנולוגיה והשימוש הנרחב במחשבים החלו להחליף מערכות אלקטרוניות את פעולות המבצעים האנושיים וכך התפתח המסחר האלקטרוני במניות ובשאר מכשירי מסחר שאנו מכירים כיום.


מניה היא נייר ערך המקנה בעלות מסוימת בחברות ציבוריות, בעלות זו מקנה למחזיק המניה שותפות בקבלת החלטות בחברה אשר מופנות למחזיקי המניות, בנוסף לכך בעלי המניות מקבלים מעת לעת דיבידנדים (רווחים) מהחברה דבר אשר משפיע על מחיר המניה. בין המניות המובילות בעולם תוכלו למצוא חברות שונים ממגוון רחב של הסקטורים העסקיים השונים כגון: אפל, גוגל, מייקרוסופט, מקדונלדס, קוקה קולה ועוד.


כאשר חברות מעוניינות לבצע גיוס הון לחברה אחת הדרכים היא הנפקת מניות לציבור, בפועל החברה מוכרת חלק מהבעלות לציבור על ידי מתן אפשרות לקנות את הבעלות הזו בצורה של מניות וכך בעצם החברה מגייסת את ההון הדרוש לה. לפני כל הנפקה החברה מחויבת לפרסם תשקיף לציבור מעין מסמך שדרכו הציבור יכול ללמוד על מאפייני החברה מכל האספקטים והסיכונים שכרוכים ברכישת בעלות על החברה.


תשקיף (תיקון מס' 9)  תשמ"ח-1988
תשקיף יכלול כל פרט העשוי להיות חשוב למשקיע סביר, השוקל רכישת ניירות הערך המוצעים על פיו, וכל פרט ששר האוצר קבע בתקנות לפי סעיף 17.

 

בדומה לכל מוצר פיננסי מחירן של מניות נקבע על ידי כוחות השוק, על פי הביקוש וההיצע לאותו נייר ערך ייקבע מחירו. כמובן שבטווח הקצר ישנם סוגי השפעות רבות על תזוזה של מחיר מניה כמו תנאים מאקרו כלכליים שונים - שער הריבית במדינה, נתוני חשבונאות לאומית והחלטות שונות של פוליטיקאים ואנשי מפתח במדינה. בטווח הארוך אמור מחיר המניה לשקף את ערך החברה בעיני השוק.

 

קניה או מכירה של מניות מתבצע באמצעות מתווכים – ברוקרים, בנקים ובתי השקעות. לקוח המעוניין לבצע קניה של מניה מתקשר אל הברוקר ונותן לו הוראה לביצוע פעולת הקניה. כיום פעולות אלו מתבצעות באמצעות מערכות מסחר ממוחשבות אשר מבצעות את הוראות הסוחרים והמשקיעים בשברירי שניות. פקודת מסחר לקניית מניה צריכה להכיל את סוג המניה, המחיר בו הסוחר מעוניין לקנות את הנייר וכמות ניירות ערך שהסוחר מעוניין לרכוש.

מערכות מסחר מתקדמות מציעות לסוחרים שלל פקודות קנייה או מכירה אשר מאפשרות לסוחר להגדיר מראש מחירים עתידיים ופקודות עתידיות באמצעותן ניתן ליצור אסטרטגיות מסחר שונות. כמובן שרווחי הברוקרים נגזרים מעמלת המסחר אותם משלמים הסוחרים על פעולות קנייה ומכירה של מניות ומוצרים פיננסיים אחרים.


ישנם משקיעים אשר מבצעים השקעה במניות לטווחים ארוכים (חודשים, שנים) וישנם סוחרים אשר מנסים לסחור במניות לטווחים קצרים יותר כמו מספר שבועות, ימים ואפילו לפרקי זמן קצרים יותר – מסחר תוך יומי. אחד הכלים שהברוקרים מאפשרים לסוחרים היא המכירה בחסר (sell  Short). במקרה זה הברוקר מתפקד כמוסד פיננסי-בנקאי, בכך שהוא מאפשר השאלת מניות מסוחרים אשר מחזיקים במניות לטווח ארוך לסוחרים אשר מעוניינים לבצע מכירה של אותה מניה בציפייה שמחיר הנייר ירד ולאחר תקופה לקנות אותו חזרה במחיר נמוך יותר ובכך לממש רווח מסוים. אותם סוחרים שלווים את המניות משלמים ריבית לברוקר (ריבית לווה) ואילו הסוחרים אשר משאילים את המניות יקבלו מהברוקר ריבית נמוכה יותר (ריבית מלווה).


עם התפתחות המסחר נוצרו על ידי הבורסות השונות בעולם מדדים אשר באמצעותם ניתן ללמוד על מצב השוק ברגע נתון. המדדים הם כלים סטטיסטיים אשר משקפים את השינוי במחיר במספר מניות נבחרות. לכל חברה במדד משקל שונה בהשפעה על המדד שנקבע לפי גודל החברה. בישראל המדדים המובילים הם מדד תל אביב 100, תל אביב 25 והתל-בונד 20. בארה"ב המדדים המובילים והנסחרים ביותר הם S&P 500, NASDAQ 100 , Dow Jons וRussl 2000-. באירופה המדדים המובילים הם ה- דאקס 30 בגרמניה, פוטסי 100 בלונדון  וה-קאק 40 בפריז.


המסחר במניות היווה את הבסיס למסחר בבורסות השונות בעולם וגם היום מהווה המסחר במניות את אחד מהמוצרים המובילים במרבית הבורסות בעולם. בעשורים האחרונים התפתחו צורות מסחר שונות אשר משתמשות בערך המניה לקביעת מחיר מוצר פיננסי אחר שנגזר ממחיר המניה כמו אופציות על מניות וחוזים עתידיים.