כניסה לחשבון פתח חשבון
powered by

תעודות סל על אג"ח כאלטרנטיבה להשקעה

 

מאת: עומר זילבר, חדר מסחר אינטראקטיב ישראל

 

תעודת סל היא נייר ערך המונפקת על ידי גוף פיננסי. התעודה מאפשרת למשקיע לעקוב אחרי מדדי מניות, מדדי איגרות חוב ועוד.
בשנים האחרונות תעודות הסל הופכות להיות יותר ויותר פופולאריות שכן המשקיעים מבינים את היתרונות הרבים בהם, דבר הבא לידי ביטוי בכך שבשבוע של ה25- למאי 2016 עד הראשון ביוני 2016 הושקעו בתעודות סל שונות יותר מ-60 מיליארד דולר ברחבי העולם- שיא של 14 שנים.
ישנם יתרונות רבים לתעודות סל, שכוללים תמחור במחיר זול יחסית לעומת קנייה של כל מוצר בנפרד ממה שכלול בתעודה, לדוגמא תעודת הסל הפופולארית בעולם שעוקבת אחרי מדד ה-S&P500 ((SPY המכיל את 500 החברות בעלות השווי שוק הגדול ביותר בארה"ב והעלות שלו היא כ-$216.15 ומחושבת כעשירית מהמדד פחות הוצאות אחזקה.
בנוסף, תעודת סל נסחרת כמנייה ומאפשרת למכור את התעודה ולקנות אותה בכל עת. זהו יתרון משמעותי המאפשר למשקיע לצאת מעסקה או להכנס אליה לפי בחירתו. זה לא מובן מאליו כשמדובר על תעודות של מוצרים עם נזילות נמוכה יחסית.

 

אז למה לסחור דווקא על תעודות סל על מדדי אג"ח?אג"ח הינו נייר ערך המהווה תעודת התחייבות לתשלום חוב (חוב סחיר), שבעזרתו לווים גופים שונים כסף. האג"ח מדורג ע"י שלוש חברות בארה"ב: סטנדרט אנד פורס (S&P), מודיס (Moody's) ופיץ' (Fitch). הוא מדורג ברמות שונות ע"י חברות הדירוג שבסוף קובעים מה הסיכוי של כל גוף להחזיר את ההתחייבות, בתוספת ריבית (נקרא גם קופון).
הדירוג של האג"ח נועד לעזור למשקיעים לדעת מה הסיכוי של חברה להחזיר את החוב בתוספת הריבית, כאשר הדירוג הגבוהה ביותר הוא AAA והנמוך ביותר הוא BBB. אג"חים ברמות דירוג נמוכות מ-BB נקראים "אג"ח זבל" המפתים משקיעים רבים לקנות אותם עם תשואה גבוהה של ריבית, עובדה שלעיתים יכולה להשתלם למרות הסיכון הכרוך בה.
בזמנים של חוסר וודאות כמו בחודשים האחרונים, משקיעים רבים בוחרים להוסיף לתיק שלהם תעודות סל על מדדי אג"ח, שכן חלק ממחירי האג"ח ירדו בשנה האחרונה, וניתן לקנות אותם במחיר אטרקטיבי ולהנות גם מעליית ערך הנכס, וגם מהריבית על האג"ח שמחולקת כדיבידנדים כל תקופה בהתאם לתעודת סל.
כמו כן, במידה ומשקיע בוחר לקנות אג"ח ספציפי, התשואה שלו תלויה בנתונים מסויימים כמו מצבה הכלכלי של חברה או של מדינה- במידה והאג"ח ממשלתי, ובעקבות זאת רמת הסיכון גדלה. לעומת זאת, תעודות סל פחות רגישות לתנודתיות באג"ח מסויים שכן התעודה מכילה מספר רב של אג"חים מסוגים שונים.
ישנן מספר תעודות סל עיקריות על אג"ח, המחולקים לפי סקטורים.


אג"ח זבל (תשואה גבוהה, סיכון גבוה)


SPDR BARCLAYS HIGH YIELD BOND ETF – JNK -
תעודת סל זו מכילה אג"ח קונצרני בארה"ב מדירוג של BB ומטה בעיקר מסקטור הפיננסים.
תשואה שנתית נוכחית עומדת על כ-6.28%.
מחזור יומי ממוצע: M10.82.


להלן גרף חודשי של JNK. ניתן לראות שהתעודה ירדה לשפל של השנים האחרונות דבר היכול למשוך משקיעים פוטנציאלים עם מחיר אטרקטיבי:

 

ISHARES IBOXX $ HIGH YIELD CORP BOND – HYG -
תעודת סל נוספת שמחזיקה אג"ח זבל בעיקר מסקטור התקשורת, שירותי הציבור והאנרגיה.
תשואה שנתית נוכחית עומדת על כ-5.20%.
מחזור יומי ממוצע: M12.9.


ISHARES IBOXX $ HIGH YIELD CORP BOND – SHYG -
תעודת סל המכילה אג"ח קונצרני עם תשואה גבוהה של פרעון עד 5 שנים. השוני של התעודה הזו מהקודמת זה שהאג"חים שלה מפוזרים באופן רחב בין הסקטורים השונים.
תשואה שנתית נוכחית עומדת על כ-4.95%.
מחזור יומי ממוצע:  446K.

 

ISHARES IBOXX $ INVEST GRADE CORP BOND – LQD -
תעודת סל שעוקבת אחרי יותר מכ-1000 אג"חים קונצרנים שונים מכמה סקטורים שהעיקרי ביניהם הוא הפיננסים.
תשואה שנתית נוכחית עומדת על כ-3.01%.
מחזור יומי ממוצע: M3.92.

 

אג"ח ממשלתי

אג"ח ממשלתי הינו אג"ח בעל סיכון שכרוך בכמה פרמטרים כמו אינפלציה של אותה מדינה, ריבית המדינה ונתונים כלכליים שונים. נראה בעיקר תעודות סל ממשלתיות על אג"ח ארה"ב שהוא יחסית יציב. כמובן שהתשואות באג"ח זה יותר נמוכות מהקודמות.

 

ISHARES CORE U.S. AGGREGATE BOND - AGG -
תעודת סל זו מכילה ברובה אג"ח ממשלתי בארה"ב.
תשואה השנתית נוכחית עומדת על כ-2.13%.
מחזור יומי ממוצע: M2.68.


ISHARES CORE INTERNATIONAL AGGREGATE - IAGG -
תעודת סל ייחודית זו מכילה אג"חים ממשלתיים מ-10 מדינות שונות, ובכך מפחיתה את התנודות של דולר ארה"ב. 13% מהאג"ח מדינה בתעודה זו הינו אג"ח ממשלתי יפני.
תשואה שנתית נוכחית עומדת על כ-0.40%.
מחזור יומי ממוצע: K12.3.


Vanguard Extended Duration Treasury - EDV-
תעודת סל המכילה 75 אג"חים שונים של ממשלת ארה"ב לתקופות ארוכות בין 20 ל-30 שנים. הוצאות התחזוקה של תעודה זו הינם 0.10% לשנה. הוצאות התחזוקה בתעודה זו הם כ 84% נמוכות יותר מתעודות סל אחרות בעלות אחזקות דומות. הוצאות תחזוקה נמוכות עוזרות מטיבות עם המשקיעים שכן הם משלמים פחות דמי ניהול ועוזרות לשמר את הערך של התעודה.
תשואה שנתית נוכחית עומדת על כ-2.40%.
מחזור יומי ממוצע: K108.


TLT- ISHARES 20+ YEAR TREASURY BOND -
תעודת סל זו מכילה רק אג"ח ממשלתי בארה"ב לתקופה של מעל 20 שנה לפירעון. יש להזכיר שמכיוון שהתקופה של האג"ח היא ארוכה אז הרמת סיכון, בגלל החוסר וודאות, היא גבוהה גם כן.
תשואה שנתית נוכחית עומדת על כ-2.29%.

מחזור יומי ממוצע: M7.15.


SHY-  ISHARES 1-3 YEAR TREASURY BOND -
תעודת סל זו מכילה רק אג"ח ממשלתי של ארה"ב, אך בניגוד לקודמת האג"ח כאן או לתקופה של בין 1-3 שנים בלבד.
תשואה שנתית נוכחית עומדת על כ-0.55%.
מחזור יומי ממוצע: M1.53.

 

אג"ח ממגזרים שונים


תעודת סל, משמע תעודה המכילה מספר מוצרים פיננסים. כאן נציג תעודות סל של אג"ח ממספר סקטורים שונים, מה שיכול להקטין את התנודתיות של אותה תעודה.
NEAR - ISHARES SHORT MATURITY BOND -
תעודת סל המכילה מספר סקטורים שהעיקריים בהם הם אג"חים מגובי נכסים ואג"חים של גופים פיננסים ששניהם ביחד מכילים יותר מכ-50% מהתעודה. רוב האג"חים בתעודה זו הן לטווח של עד שנה, והתקופה המקסימאלית זה 3 שנים.
תשואה שנתית נוכחית עומדת על כ-0.81%.
מחזור יומי ממוצע: K469.


BND- VANGUARD TOTAL BOND MARKET ETF -
תעודה של בית ההשקעות ואנגארד. תעודת סל זו משקיעה באג"ח מסוגים שונים בשוק של ארה"ב החל מאג"ח דולרי ועד אג"ח מגובה משכנתא.
תשואה שנתית נוכחית עומדת על כ -2.44%.
מחזור יומי ממוצע: M1.84.


VCLT-  VANGUARD LONG-TERM CORP BOND ETF-
תעודת סל של אג"ח קונצרני לטווח של 10 שנים ומעלה, ומשקיעה בסקטורים של התעשייה, פיננסים, ושרותי הציבור. הסקטורים שהאג"ח מתמקד בהם הם יחסית תנודתיים ולכן הרמת סיכון בהתאם.
תשואה שנתית נוכחית עומדת על כ -4.35%
מחזור יומי ממוצע: K216.

לסיכום, הייתי רוצה לשתף אתכם עם משפט המסכם את נושא האג"ח מפי המשקיע הטוב בעולם, וורן באפט: