כניסה לחשבון פתח חשבון
powered by

תעודות סל על אג"ח כאלטרנטיבה להשקעה

 

מאת: עומר זילבר, חדר מסחר אינטראקטיב ישראל

 

תעודת סל היא נייר ערך המונפקת על ידי גוף פיננסי. התעודה מאפשרת למשקיע לעקוב אחרי מדדי מניות, מדדי איגרות חוב ועוד.
בשנים האחרונות תעודות הסל הופכות להיות יותר ויותר פופולאריות שכן המשקיעים מבינים את היתרונות הרבים בהם, דבר הבא לידי ביטוי בכך שבשבוע של ה25- למאי 2016 עד הראשון ביוני 2016 הושקעו בתעודות סל שונות יותר מ-60 מיליארד דולר ברחבי העולם- שיא של 14 שנים.
ישנם יתרונות רבים לתעודות סל, שכוללים תמחור במחיר זול יחסית לעומת קנייה של כל מוצר בנפרד ממה שכלול בתעודה, לדוגמא תעודת הסל הפופולארית בעולם שעוקבת אחרי מדד ה-S&P500 ((SPY המכיל את 500 החברות בעלות השווי שוק הגדול ביותר בארה"ב והעלות שלו היא כ-$216.15 ומחושבת כעשירית מהמדד פחות הוצאות אחזקה.
בנוסף, תעודת סל נסחרת כמנייה ומאפשרת למכור את התעודה ולקנות אותה בכל עת. זהו יתרון משמעותי המאפשר למשקיע לצאת מעסקה או להכנס אליה לפי בחירתו. זה לא מובן מאליו כשמדובר על תעודות של מוצרים עם נזילות נמוכה יחסית.

 

אז למה לסחור דווקא על תעודות סל על מדדי אג"ח?אג"ח הינו נייר ערך המהווה תעודת התחייבות לתשלום חוב (חוב סחיר), שבעזרתו לווים גופים שונים כסף. האג"ח מדורג ע"י שלוש חברות בארה"ב: סטנדרט אנד פורס (S&P), מודיס (Moody's) ופיץ' (Fitch). הוא מדורג ברמות שונות ע"י חברות הדירוג שבסוף קובעים מה הסיכוי של כל גוף להחזיר את ההתחייבות, בתוספת ריבית (נקרא גם קופון).
הדירוג של האג"ח נועד לעזור למשקיעים לדעת מה הסיכוי של חברה להחזיר את החוב בתוספת הריבית, כאשר הדירוג הגבוהה ביותר הוא AAA והנמוך ביותר הוא BBB. אג"חים ברמות דירוג נמוכות מ-BB נקראים "אג"ח זבל" המפתים משקיעים רבים לקנות אותם עם תשואה גבוהה של ריבית, עובדה שלעיתים יכולה להשתלם למרות הסיכון הכרוך בה.
בזמנים של חוסר וודאות כמו בחודשים האחרונים, משקיעים רבים בוחרים להוסיף לתיק שלהם תעודות סל על מדדי אג"ח, שכן חלק ממחירי האג"ח ירדו בשנה האחרונה, וניתן לקנות אותם במחיר אטרקטיבי ולהנות גם מעליית ערך הנכס, וגם מהריבית על האג"ח שמחולקת כדיבידנדים כל תקופה בהתאם לתעודת סל.
כמו כן, במידה ומשקיע בוחר לקנות אג"ח ספציפי, התשואה שלו תלויה בנתונים מסויימים כמו מצבה הכלכלי של חברה או של מדינה- במידה והאג"ח ממשלתי, ובעקבות זאת רמת הסיכון גדלה. לעומת זאת, תעודות סל פחות רגישות לתנודתיות באג"ח מסויים שכן התעודה מכילה מספר רב של אג"חים מסוגים שונים.
ישנן מספר תעודות סל עיקריות על אג"ח, המחולקים לפי סקטורים.


אג"ח זבל (תשואה גבוהה, סיכון גבוה)


SPDR BARCLAYS HIGH YIELD BOND ETF – JNK -
תעודת סל זו מכילה אג"ח קונצרני בארה"ב מדירוג של BB ומטה בעיקר מסקטור הפיננסים.
תשואה שנתית נוכחית עומדת על כ-6.28%.
מחזור יומי ממוצע: M10.82.


להלן גרף חודשי של JNK. ניתן לראות שהתעודה ירדה לשפל של השנים האחרונות דבר היכול למשוך משקיעים פוטנציאלים עם מחיר אטרקטיבי:

 

ISHARES IBOXX $ HIGH YIELD CORP BOND – HYG -
תעודת סל נוספת שמחזיקה אג"ח זבל בעיקר מסקטור התקשורת, שירותי הציבור והאנרגיה.
תשואה שנתית נוכחית עומדת על כ-5.20%.
מחזור יומי ממוצע: M12.9.


ISHARES IBOXX $ HIGH YIELD CORP BOND – SHYG -
תעודת סל המכילה אג"ח קונצרני עם תשואה גבוהה של פרעון עד 5 שנים. השוני של התעודה הזו מהקודמת זה שהאג"חים שלה מפוזרים באופן רחב בין הסקטורים השונים.
תשואה שנתית נוכחית עומדת על כ-4.95%.
מחזור יומי ממוצע:  446K.

 

ISHARES IBOXX $ INVEST GRADE CORP BOND – LQD -
תעודת סל שעוקבת אחרי יותר מכ-1000 אג"חים קונצרנים שונים מכמה סקטורים שהעיקרי ביניהם הוא הפיננסים.
תשואה שנתית נוכחית עומדת על כ-3.01%.
מחזור יומי ממוצע: M3.92.

 

אג"ח ממשלתי

אג"ח ממשלתי הינו אג"ח בעל סיכון שכרוך בכמה פרמטרים כמו אינפלציה של אותה מדינה, ריבית המדינה ונתונים כלכליים שונים. נראה בעיקר תעודות סל ממשלתיות על אג"ח ארה"ב שהוא יחסית יציב. כמובן שהתשואות באג"ח זה יותר נמוכות מהקודמות.

 

ISHARES CORE U.S. AGGREGATE BOND - AGG -
תעודת סל זו מכילה ברובה אג"ח ממשלתי בארה"ב.
תשואה השנתית נוכחית עומדת על כ-2.13%.
מחזור יומי ממוצע: M2.68.


ISHARES CORE INTERNATIONAL AGGREGATE - IAGG -
תעודת סל ייחודית זו מכילה אג"חים ממשלתיים מ-10 מדינות שונות, ובכך מפחיתה את התנודות של דולר ארה"ב. 13% מהאג"ח מדינה בתעודה זו הינו אג"ח ממשלתי יפני.
תשואה שנתית נוכחית עומדת על כ-0.40%.
מחזור יומי ממוצע: K12.3.


Vanguard Extended Duration Treasury - EDV-
תעודת סל המכילה 75 אג"חים שונים של ממשלת ארה"ב לתקופות ארוכות בין 20 ל-30 שנים. הוצאות התחזוקה של תעודה זו הינם 0.10% לשנה. הוצאות התחזוקה בתעודה זו הם כ 84% נמוכות יותר מתעודות סל אחרות בעלות אחזקות דומות. הוצאות תחזוקה נמוכות עוזרות מטיבות עם המשקיעים שכן הם משלמים פחות דמי ניהול ועוזרות לשמר את הערך של התעודה.
תשואה שנתית נוכחית עומדת על כ-2.40%.
מחזור יומי ממוצע: K108.


TLT- ISHARES 20+ YEAR TREASURY BOND -
תעודת סל זו מכילה רק אג"ח ממשלתי בארה"ב לתקופה של מעל 20 שנה לפירעון. יש להזכיר שמכיוון שהתקופה של האג"ח היא ארוכה אז הרמת סיכון, בגלל החוסר וודאות, היא גבוהה גם כן.
תשואה שנתית נוכחית עומדת על כ-2.29%.

מחזור יומי ממוצע: M7.15.


SHY-  ISHARES 1-3 YEAR TREASURY BOND -
תעודת סל זו מכילה רק אג"ח ממשלתי של ארה"ב, אך בניגוד לקודמת האג"ח כאן או לתקופה של בין 1-3 שנים בלבד.
תשואה שנתית נוכחית עומדת על כ-0.55%.
מחזור יומי ממוצע: M1.53.

 

אג"ח ממגזרים שונים


תעודת סל, משמע תעודה המכילה מספר מוצרים פיננסים. כאן נציג תעודות סל של אג"ח ממספר סקטורים שונים, מה שיכול להקטין את התנודתיות של אותה תעודה.
NEAR - ISHARES SHORT MATURITY BOND -
תעודת סל המכילה מספר סקטורים שהעיקריים בהם הם אג"חים מגובי נכסים ואג"חים של גופים פיננסים ששניהם ביחד מכילים יותר מכ-50% מהתעודה. רוב האג"חים בתעודה זו הן לטווח של עד שנה, והתקופה המקסימאלית זה 3 שנים.
תשואה שנתית נוכחית עומדת על כ-0.81%.
מחזור יומי ממוצע: K469.


BND- VANGUARD TOTAL BOND MARKET ETF -
תעודה של בית ההשקעות ואנגארד. תעודת סל זו משקיעה באג"ח מסוגים שונים בשוק של ארה"ב החל מאג"ח דולרי ועד אג"ח מגובה משכנתא.
תשואה שנתית נוכחית עומדת על כ -2.44%.
מחזור יומי ממוצע: M1.84.


VCLT-  VANGUARD LONG-TERM CORP BOND ETF-
תעודת סל של אג"ח קונצרני לטווח של 10 שנים ומעלה, ומשקיעה בסקטורים של התעשייה, פיננסים, ושרותי הציבור. הסקטורים שהאג"ח מתמקד בהם הם יחסית תנודתיים ולכן הרמת סיכון בהתאם.
תשואה שנתית נוכחית עומדת על כ -4.35%
מחזור יומי ממוצע: K216.

לסיכום, הייתי רוצה לשתף אתכם עם משפט המסכם את נושא האג"ח מפי המשקיע הטוב בעולם, וורן באפט:

הצהרת סיכון וגילוי נאות: אינטראקטיב ישראל מציעה סוגים שונים של השקעות באמצעות רכישת כלים פיננסים מגוונים: בנוגע לכלים פיננסים מגוונים, ביניהם מניות, אופציות, חוזים עתידיים, כתבי אופציות, אג"ח, אופציות חוזים, חוזה מנייה בודדת, תעודות סל, מוצרים מובנים וקרנות נאמנות. כל סוגי ההשקעות והמסחר מערבים סיכון להון המושקע, לרבות אלה המוצעים על ידי אינטראקטיב ישראל, ולכן, הם דורשים מיומנות, ידע והבנת הסיכונים, ואינם מתאימים לכל אדם.
לפני קבלת החלטה על השקעה או מסחר באמצעות אינטראקטיב ישראל, עליך לקחת בחשבון את מטרות ההשקעה ו/או המסחר, רמת הניסיון שלך ויכולתך לספוג הפסדים כתוצאה מכך. בנוסף, עליך לקחת בחשבון שביצועים קודמים אינם יכולים להוות מדד על ביצועיהם העתידיים של הכלים הפיננסים.
מוצרים פינננסים כגון אופציות על מניות וחוזים אינם מתאימים עבור כל משקיע. לפני השקעה באופציות אנא קרא את "מאפיינים וסיכונים של הסטנדרטים באופציות" לקריאה אנא כנס ל- http://www.theocc.com/about/publications/character-risks.jsp.
לפני תחילת מסחר לקוחותינו חייבים לקרוא את הגילויים הרלוונטים אודות הסיכונים בעמוד הגילוי הנאות אודות הסיכון

המסחר במינוף הינו מיועד עבור משקיעים מתוחכמים בעלי סובלנות גבוהה לסיכון. קיים סיכון בו ההפסד הינו יכול לגבור מסכום ההשקעה הראשוני. לפני מסחר בחוזים עתידיים אנו ממליצים לקרוא את גילוי נאות בגין הסיכון בחוזים עתידיים.
תאריכי הסליקה של עסקאות מט"ח יכול להשתנות בשל הבדלים באיזורי זמן ומועדים בבנקים ברחבי העולם. במסחר בין בורסות ברחבי העולם ייתכן ויושאלו מטבעות שונים על מנת לבצע את העסקאות במטבעות שונים.

  

חברת אינטראקטיב ישראל משמשת כברוקר לאינטראקטיב ברוקרס בישראל.  אינטרקטיב ישראל אינה נשלטת ואינה חברה נספחת לאינטרקטיב ברוקרס בשום צורה. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬אתר זה איננו האתר של אינטרקטיב ברוקרס והוא אינו מופעל על ידה. כל המידע בדף זה, או חלקים ממנו, נלקחו ע"י חברת אינטרקאטיב ישראל מסחר מאתר האינטרנט של אינטראקטיב ברוקרס ותורגמו לעברית לנוחיותך. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬על מנת לצפות באתר אינטראקטיב ברוקרס בצורה מלאה הנכם מוזמנים היכנס לבקר באתר אינטראקטיב ברוקרס הנמצא בתחתית העמוד. על מנת לצפות באתר אינטראקטיב ברוקרס בצורה מלאה הנכם מוזמנים היכנס לבקר בכתובת:‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬ https://www.interactivebrokers.com

‬‬אינטראקטיב ברוקרס הינם ברוקר דילר רשום המפוקח ע"י הרשות האמריקאית לני"ע וזירות מסחר (SEC) הרשות למסחר חוזי סחורות (CFTC) ואגודת החוזים הלאומית (NFA) וכמו כן חבר ברשות המפקחת לתעשיית הפיננסים האמריקאית (FINRA) ובעוד גופי פיקוח עצמאיים.
אינטרקטיב ברוקרס מספקת שירותי ביצוע וסליקה ללקוחותיה
אינטראקטיב ברוקרס אינו ממליץ על שום גוף פיננסי,יועץ השקעות,משווק השקעות או קרן גידור.
אינטראקטיב ברוקרס אינו  מייעץ להשקעות או ממליץ לקנות או למכור את ניירות הערך המוזכרים באתר זה ו/או ניירות ערך אחרים או מטבעות. העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.המידע באתר מתבסס אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור ועל הערכות ואומדנים. הכתוב באתר זה אינו מהווה יעוץ או הזמנה לרכוש או למכור את ניירות הערך הנזכרים בו ואין בו משום תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל משקיע.

אינטראקטיב ישראל הינה ברנד של חברת Mexem Ltd אשר בעלת רישיון אירופאי ומפוקחת ע" הרגולטור CySec, מספר רישיון 325/17, וכמו כן חברת בקרן לפיצויי משקיעים.
החברה רשומה ברגולטורים הבאים: בריטניה- FCA | גרמניה - BAFIN | איטליה - CONSOB | הולנד -AFM | צרפת - ACPR | ספרד - CNMV | שוודיה - FI | בלגיה - FSMA.

RIsk Disclosure : Israel Interactive Trading offers various types of investments through the acquisition of various financial instruments: various financial instruments, including shares, options, futures contracts, options, bonds, options, contracts, individual share contracts, ETFs, structured products and mutual funds. Investments and trade involve the risk of invested capital, including those offered by Interactive Israel, and therefore require skill, knowledge and understanding of risks, and are not suitable for everyone.
Before deciding on investing or trading with Israel Interactive Trading, you must consider your investment and / or trading goals, your level of experience, and your ability to absorb losses as a result. In addition, you should consider that past performance cannot be a measure of the future performance of financial instruments.
Options involve risk and are not suitable for all investors. Before investing in options, read the "Characteristics and Risks of Standardized Options". For a copy visit http://www.theocc.com/about/publications/character-risks.jsp. Before trading, clients must read the relevant risk disclosure statements on our Warnings and Disclosures page - http://www.interactivebrokers.com/disclosures. Trading on margin is only for sophisticated investors with high-risk tolerance. You may lose more than your initial investment. For additional information regarding margin loan rates, see http://www.interactivebrokers.com/interest. Security futures involve a high degree of risk and are not suitable for all investors. The amount you may lose may be greater than your initial investment. Before trading security futures, read the Security Futures Risk Disclosure Statement. For a copy visit http://www.interactivebrokers.com/disclosures. There is a substantial risk of loss in foreign exchange trading. The settlement date of foreign exchange trades can vary due to time zone differences and bank holidays. When trading across foreign exchange markets, this may necessitate borrowing funds to settle foreign exchange trades. The interest rate on borrowed funds must be considered when computing the cost of trades across multiple markets.

Israel Interactive Trading is acting as an introducer broker to Interactive Brokers LLC in Israel. The company is not owned by or affiliated with Interactive brokers in any form. This website is not an  Interactive Brokers LLC website and is not operated by it. Some or all of the information on this page has been taken by Israel Interactive Trading from the Interactive Brokers website and translated to Hebrew for your convenience.
To view the Interactive Brokers website directly and in its entirety, please visit:
https://www.interactivebrokers.com
“Interactive Brokers LLC” is a registered Broker-Dealer, Futures Commission Merchant and Forex Dealer Member, regulated by the U.S. Securities and Exchange Commission (SEC), the Commodity Futures Trading Commission (CFTC) and the National Futures Association (NFA), and is a member of the Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) and several other self-regulatory organizations.  Interactive Brokers does not endorse or recommend any financial institutions or financial service providers, including brokers, introducing brokers, third-party financial advisors, or hedge funds.  Interactive Brokers provides execution and clearing services to customers.  None of the information contained herein constitutes a recommendation, offer, or solicitation of an offer by Interactive Brokers to buy, sell or hold any security, financial product or instrument or to engage in any specific investment strategy. Interactive Brokers makes no representation and assumes no liability to the accuracy or completeness of the information provided on this website.

Israel Interactive Trading is a brand of Mexem LTD. The company is authorized and regulated by the Cyprus Securities and Exchange Commission – CySEC (Licence number: 325/17) and is a member of the Investor Compensation Fund (ICF).
In addition to that Mexem Ltd is registered with the following regulators: UK - FCA | Germany - BAFIN | Italy - CONSOB | France - ACPR | Spain - CNMV | Sweeden - FI | Belgium - FSMA.