כניסה לחשבון פתח חשבון
powered by

ריו 2016 - אולימפיאדה ושוק ההון 

 

מאת רועי בן חיים, חדר מסחר אינטראקטיב ישראל

 

ביום שישי האחרון נפתח אירוע הספורט הגדול בתבל, אולימפיאדת ריו 2016, האולימפיאדה ה-31 במספר. המשחקים האולימפיים נחשבים בעיני רבים כאירוע שמהווה הזדמנות לצמיחה כלכלית, בעיקר עקב זרימת התיירים הגדולה שאמורה לפקוד את המדינה, וכמו כן, ההכנות לאולימפיאדה צפויות לשפר את התשתיות והמצב הכלכלי במדינה.

 

 

המשחקים האולימפיים מהווים הזדמנות למשקיעים לחפש ולאתר הזדמנויות השקעה, בעיקר משום שההיסטוריה מלמדת שבתקופת המשחקים האולימפיים ישנה תנודתיות רבה בשוק המניות המקומי של המדינה המארחת.


אז נותר לנו לשאול את השאלה, האם זה הזמן להשקיע בוול סטריט?
 

התשובה היא לא חד משמעית, אך להלן כמה אנקדוטות מעניינות בנוגע לביצועי הבורסה בזמן המשחקים האולימפיים:


• מאז 1928, מדד ה-S&P 500 רושם עלייה ממוצעת של 1.8% במהלך האולימפיאדה. כמו כן, גם מדד הדאו ג'ונס מציג ביצועים יפים בזמן התרחשות המשחקים האולימפיים, עם עלייה ממוצעת של 3.9%.

• הענפים המובילים שמציגים את הביצועים הטובים ביותר במהלך האולימפיאדה הם אופנה ומשקאות, עם עלייה ממוצעת של 2.8% ו-2% בהתאמה.

• מאז אולימפיאדת 1984, 6 מבין 8 המארחות של האולימפיאדות רשמו עלייה במדדי המניות המקומיים שלהן במהלך המשחקים. העלייה הממוצעת עמדה על 1.8%.
 

תרשים המציג את ביצועי מדדי המניות במדינות המארחות את המשחקים האולימפיים:


            


• עליות נוספות נרשמות במניות הספונסרים של האולימפיאדה. מאז סידני 2000, מניות החברות סמסונג, מקדונלד'ס, קוקה קולה ופנסוניק, רשמו עלייה גבוהה יותר משל מדד MSCI העולמי במהלך האולימפיאדה.
כל אחד מאיתנו יכול להשתתף גם כן במשחקים האולימפיים באמצעות מסחר בשוק המניות המקומי, בעיקר על ידי תעודות סל ומניות של חברות מקומיות גדולות. הבורסה הברזילאית נקראת BOVESPA, וניתן לסחור עליה באמצעות תעודות סל אמריקאיות שעוקבות אחר המדד. להלן כמה דוגמאות:

EWZ – תעודת סל העוקבת אחר מדד MSCI BRZIL.
BRF – תעודת סל העוקבת אחר חברות ברזילאיות קטנות.
BRZU – תעודת סל ממונפת פי 3 על השוק הבריזלאי.