כניסה לחשבון פתח חשבון
powered by

מאת : ניר קרטיס וחן דרסינובר אנליסטים בבית השקעות די.בי.אם.

 

סקירת חו"ל

 

 

  שער שינוי שבוע
ארה"ב
S&P 2,108.10

% 2.66

NASDAQ 5,026.42

% 3.17

DIA 18,127.65

% 2.13

תשואת אג"ח ממשלת ארה"ב
US 10YR BOND %  1.93

% 8.53-

אירופה
DAX 12,039.37 

% 1.16

Euro STX 50 3,726.07

% 1.91

FTSE 7,022.51

% 4.18

 

 

 

 

 

במרכז העיניינים:

מאקרו ארה"ב

פגישת ה FED

בשבוע שעבר התקיימה פגישת הבנק המרכזי (FED) האמריקאי (יום ד' 18/03) שאחריה פורסמו תחזיות הנגידים והיו"ר לגבי העלאת הריבית בארה"ב, הפד החליט להשאיר את הריבית ב 0.25% וכן, הוריד את תחזיות הצמיחה שלו לכלכלת ארה"ב לשנת 2015, אך הכותרת הראשית של ה FED היא הורדת המילה "סבלנות" מההודעה המצורפת לגבי העלאת הריבית.

 

ילן (נגידת הבנק האמריקאי) : "העלאת ריבית בפגישה הבאה באפריל אינה סבירה. אדגיש עם זאת - לא החלטנו על מועד על העלאת הריבית הראשונה. זה שהורדנו את המילה 'סבלנות' מההודעה שלנו, לא אומר שנהיה 'חסרי סבלנות'"

 

מדדי ארה"ב ביצעו פניית פרסה מרשימה מרגע שחרור ההודעה של הפד ועד סוף שבוע המסחר, כאשר המדד S&P500 נסחר ביום רביעי דקות לפני ההודעה בשערי 2060 נק' וסגר את שבוע ב 2108 נק' (ראה גרף 1) – ברור לכולנו שהמשקיעים הריעו להחלטת הפד האחרונה.

 

נתוני המאקרו מהם מנסים להסיק המשקיעים מה יהיה כיוון הריבית הם בעיקר נתוני האבטלה, המדד, הצמיחה, שער הדולר מול מטבעות אחרים ותנודתיות שוק המניות. ככל שהפרמטרים הכלכליים האלה מראים יותר תמונה של צמיחה ויציבות, כך גוברות ההערכות להעלאת ריבית מוקדמת יותר.

 

כעת - המשקיעים מנתחים כי מועד העלאת הריבית יהיה מאוחר יותר - וההערכות נעות לקראת העלאת ריבית של 0.25% בספטמבר. זאת, לעומת הערכות קודמות להעלאת ריבית ביוני. זאת, לאור ההתבטאות של הפד בהודעתו על קצב הצמיחה בארה"ב, שנחלש מעט. כאשר הפד מודאג מקצב הצמיחה, ההנחות בשוק הן שלא יזדרזו להעלות את הריבית - מה שאומר מבחינת המשקיעים העלאת ריבית לקראת ספטמבר או נובמבר.

 

 

גרף 1- S&P500 גרף חצי שנתי. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אירופה

באירופה הנתונים הכלכליים ממשיכים להשתפר. יו"ר ה-ECB דראגי הביע השבוע ביטחון בהתאוששות הכלכלה האירופאית וציין לחיוב את השיפור שנרשם לאחרונה בנתונים הכלכליים בזכות תוכנית ה-QE.

 

בגזרת המאקרו נרשמו נתונים מעורבים. בצד החיובי נציין את מדד הציפיות לצמיחה כלכלית של מכון ZEW עלה לרמה שהייתה בתחילת שנת 2014, אולם בצד השלילי נתוני סחר החוץ שפורסמו הצביעו על כך שהפיחות בשער האירו מול המטבעות המובילים טרם בא לידי ביטוי בהתרחבות הייצוא האירופאי: ייצוא הסחורות ירד בשנה האחרונה בשיעור של 0.4% בעוד הייבוא צלל בשיעור של 5.6% - אינדיקציה לחולשת הביקושים בגוש האירו.

 

בעניין הסאגה היוונית נציין שהמתיחות בחזית היוונית ממשיכה להיות גבוהה עקב הקשיים במו"מ עם האיחוד האירופי. בסוף השבוע נפגשו נציגי ה-EU עם ראש ממשלת יוון ציפראס. בתום הפגישה סוכם כי ממשלת יוון תציג בימים הקרובים רשימה מלאה ומפורטת של רפורמות, זאת כתנאי הכרחי לקבלת כספי החילוץ. הפגישה בין הצדדים והסיכום תמכו בהתחזקות האירו מול הדולר בסופ"ש. בנוסף, התקשורת היוונית דיווחה השבוע כי ביום רביעי נמשכו מהמערכת הבנקאית במדינה פקדונות בהיקף של 350-400 מיליון אירו, זאת על רקע שמועות כי ממשלת יוון תטיל מגבלות על תנועת ההון כדי לייצב את המערכת הפיננסית. כפועל יוצא, ובניגוד למגמה לשאר מדינות הפריפריה באירופה, תשואות האג"ח של יוון עלו בשבועיים האחרונים בחדות יחסית (ראה גרף 2)

 

 

 

 

גרף 2 

תשואות האג"ח ל-10 שנים במדינות ה-PIGS, טווח של שנתיים 2013-2015

מקור : Bloomberg

 

 

 

 

 

סין

 

שוק הנדל"ן בסין ממשיך להעיב על הפעילות הכלכלית במדינה. בחודש פברואר ירדו מחירי הבתים בסין ב-66 מתוך 70 המדינות הנסקרות לרמה המצביעה על ירידה של 5.7% בשנה האחרונה. הצלילה בפעילות הנדל"ן בסין מעיבה באופן ישיר על הפעילות הכלכלית (השקעה בבנייה למגורים מהווה 5.7% מהתמ"ג) וגם באופן עקיף בדמות ירידה בהכנסות הממשל כפועל יוצא מהצניחה בהיקף שיווק הקרקעות. (ראה גרף 3)

למרות ההאטה בפעילות הכלכלית והמשך המגמה השלילית בשוק הנדל"ן, שוקי המניות בסין עלו השבוע בחדות יחסית על רקע הצהרת רוה"מ הסיני כי הממשל ישיק במהלך השנה תמריצים פיסקאליים ו/או מוניטריים נוספים במדיה והנתונים הכלכליים ימשיכו לאכזב. עוד הדגיש רוה"מ הסיני כי לממשל יש ארגז כלים מגוון מאוד.

 

גרף 3

תמ"ג שנתי בסין מול מדד ההשקעה בבנייה למגורים החזויה.

מקור : Bloomberg

 

 

 

 

 

 

 

 

אודות די.בי.אם

 

די.בי.אם בית השקעות מציעה ללקוחותיה מגוון רחב של פתרונות בהתאמה לצרכי הלקוח.

בדי.בי.אם ניתן למצוא מענה לצרכים הפיננסיים השונים באמצעות ניהול תיקי השקעות, ניהול השקעות בקרנות נאמנות ותיק השקעות בניהול עצמאי המסופקים ע"י חברת הבת BeTrader.

 

הצוות -

 

חברת די.בי.אם נוסדה בשנת 2000, ע"י אופיר בן נון שטיינברג ושלמה מאיר. החברה מתמחה בניהול תיקים, ללקוחות פרטיים ומוסדיים וניהול השקעות. 

לחברה צוות מקצועי של מנהלי תיקים  בכירים בעלי ניסיון רב בשוק ההון שבראשם אופיר בן נון שטיינברג בעלת ניסיון מקצועי בשוק ההון משנת 1992.

אופיר מתמחה בניהול תיקי השקעות ולשעבר כיהנה כמנהלת השקעות בכירה בהראל שוקי הון.

הצוות של די.בי.אם מתמחה בניהול אישי ממוקד לקוח ומחויב לשירות מקצועי, אישי ומהימן. החברה מנהלת תיקי השקעות ללקוחות מוסדיים ופרטיים תוך מתן שירות ותשומת לב אישית לכל לקוח ולקוח לימוד צרכיו ודרישותיו, תוך תפיסה מקצועית כי הלקוח הינו במרכז.

 

אי מתן ייעוץ ו/או חוות דעת - כל האמור בסקירה מטרתו לספק מידע ואין בו משום ייעוץ השקעות, ייעוץ מס, ייעוץ משפטי, המלצה לרכישת נכסים פיננסיים ו/או ניירות ערך וכד', ואין להסתמך עליו בכל צורה ו/או דרך שהיא מבלי לקבל חוות דעת מאנשי המקצוע הרלוונטיים.

העתקה, שידור, הפצה, פרסום, צילום, שיכפול או אחסון של חלק ו/או חלקים מהמידע ו/או התוכן בכל דרך ו/או צורה לצורך הפצה ו/או פרסום אסור בהחלטה, אלא אם ניתנה הסכמה מראש ובכתב מדי.בי.אם בית השקעות.