כניסה לחשבון פתח חשבון
powered by

מאת : ניר קרטיס וחן דרסינובר

 

מדדים מובילים בעולם

 

 

  מחיר שינוי שבוע
ארה"ב
S&P 1,994.99$

% 2.77-

NASDAQ 4,635.24$

% 2.58-

DIA 17,164.95$

% 2.87-

אג"ח ממשלת ארה"ב
US 10YR BOND %  1.68

% 7.82-

אירופה
DAX  €10,694.32 

% 0.42

Euro STX 50 3,351.44 €

% 0.92-

FTSE 6,749.40 £

% 1.22-

 

 

 

במרכז העניינים:

http://www.news1.co.il/uploadimages/NEWS1-13-333934962749482.jpgהסיכון היווני

השפעת תוצאות הבחירות ביוון על השווקים מורגשת בינתיים בעיקר ביוון עצמה.

הבורסה ביוון ירדה כבר בכ 14% - מאז הבחירות ועקום האג"ח הממשלתי התהפך בחדות, מה שמשקף עלייה ניכרת בסיכון לחדלות פירעון. (ראה תרשים 1)

מרווחי האג"ח של איטליה, ספרד ופורטוגל מעל גרמניה עלה

בינתיים בשיעור לא גדול. אולם, ניתן להעריך שאירוע זה משקף סיכון לא מבוטל לתקופה הקרובה לא רק ליוון עצמה, אלא גם למדינות דרום אירופה החלשות יותר כדוגמת ספרד ואיטליה.

לפי הצעדים הראשוניים וההתבטאויות של הממשלה החדשה ביוון, נראה כי היוונים צפויים "ללכת עד הסוף" ולסרב לקבל סיוע נוסף מהטרויקה. אי קבלת סיוע נוסף צפוי לדרדר את יוון לחדלות פירעון.

 

(תרשים 1)

 

 

מה צפוי לקרות בגוש האירו אם יוון תפרוש ממנו?

בטווח הקצר פרישה של יוון מגוש האירו צפויה ללחוץ כלפי מטה את השווקים, בעיקר השווקים האירופיים שחשופים לאג"ח יווניות וללויים יוונים. ייתכן כי גוש האירו ימצא מענה שיבלום את ההתפשטות המשבר, אך עד מציאת פיתרון שכזה השווקים צפויים להגיב בירידות שערים חדות נוכח חוסר הוודאות.

בטווח ארוך יותר, יציאת יוון צפויה לגרום לעלייה בעלויות המימון של מדינות דרום אירופה החלשות יותר ) ספרד, פורטוגל, איטליה) ולעלייה חדה בתשואות אגרות החוב הממשלתיות שם - קטליזטור שעשוי לגרור משבר חובות בגוש.

איום הפרישה של מדינות נוספות וחשש משמיטת חובות מצדן יגבירו מאוד את התנגדות מדינות מערב אירופה החזקות יותר בהובלת גרמניה להמשיך את תוכנית ההרחבה כמותית.

ב 28 - לפברואר מסתיים השלב הנוכחי של תוכנית הסיוע ליוון. הטרויקה (הבנק המרכזי האירופי, הנציבות האירופית וקרן המטבע) צפויים לדרוש הצהרת כוונות מסוימת מהממשל היווני הקיים לפני שניגשים למו"מ על המשך הסיוע. אם תיפסק תוכנית הזרמה לממשלת יוון גם תמיכתו של ה ECB בבנקים היוונים שסובלים מאז ההכרזה על הבחירות מיציאה מהירה של הפיקדונות, צפויה להיפסק.

לסיכום, הסיכון למשבר באירופה, כפי שהיה לפני שלוש שנים, די נמוך.

יחד עם זאת, תקופת אי הודאות ותנודתיות גדולה בשווקים עלולה ללוות את התפתחויות היחסים בין יוון לאיחוד האירופאי בתקופה הקרובה.

 

 

 

נתונים כלכליים בארה"ב (צמיחה של 2.6% בלבד)

לאחר נתונים חזקים מאוד שפורסמו בחודשיים הקודמים;

ביום שישי פורסם האומדן הראשוני של התוצר אשר צמח בשיעור שנתי של 2.6% ברבעון האחרון של 2014 כאשר נתון זה הינו נמוך מהצפי, אך לאחר צמיחה של 5% ברבעון הקודם.

הרכב הצמיחה היה מעורב, כנראה נוכח המגמה המתמשכת של התחזקות הדולר וירידת מחיר הנפט, המשפיעים באופן שונה על הרכב הביקוש לתוצר. (ראה תרשים 2)

 

בקצרה, לאחר צמיחה של 2.2% בשנת 2013 וצמיחה של 2.4% בשנת 2014 המבטאת האצה בפעילות הכלכלית, להערכתנו, המומנטום החיובי בכלכלה האמריקאית צפוי להתמיד גם במהלך השנה הנוכחית.

 

(תרשים 2)

 

תוצאות הדוחות הכספיים של החברות בארה"ב

עונת הדוחות ממשיכה והשבוע היה זה תורן של חברות הטכנולוגיה הענקיות לפרסם את דוחות הרבעון הרביעי של 2014 בין החברות שדיווחו MSFT, FB, YHOO, BABA שאכזבו בתוצאות הרבעוניות, כאשר המשקיעים ציפו לרווחים והכנסות גבוהים מאלו אשר התפרסמו.

לעומת זאת נציין את AMZN , AAPL שפשוט הפתיעו באופן חריג וניפצו את התחזיות, כאשר אפל רשמה את הרווח הרבעוני הגבוה ביותר של חברה ציבורית אי פעם(!).

 

השבוע.. ימשיכו חברות רבות לפרסם את תוצאות הרבעון האחרון של 2014 וביניהם יהיו GILD, DIS, GM, LNKD, TWTR, FOXA ועוד.. 

 

אודות די.בי.אם

 

די.בי.אם בית השקעות מציעה ללקוחותיה מגוון רחב של פתרונות בהתאמה לצרכי הלקוח.

בדי.בי.אם ניתן למצוא מענה לצרכים הפיננסיים השונים באמצעות ניהול תיקי השקעות, ניהול השקעות בקרנות נאמנות ותיק השקעות בניהול עצמאי המסופקים ע"י חברת הבת BeTrader.

 

הצוות -

 

חברת די.בי.אם נוסדה בשנת 2000, ע"י אופיר בן נון שטיינברג ושלמה מאיר. החברה מתמחה בניהול תיקים, ללקוחות פרטיים ומוסדיים וניהול השקעות. 

לחברה צוות מקצועי של מנהלי תיקים  בכירים בעלי ניסיון רב בשוק ההון שבראשם אופיר בן נון שטיינברג בעלת ניסיון מקצועי בשוק ההון משנת 1992.

אופיר מתמחה בניהול תיקי השקעות ולשעבר כיהנה כמנהלת השקעות בכירה בהראל שוקי הון.

הצוות של די.בי.אם מתמחה בניהול אישי ממוקד לקוח ומחויב לשירות מקצועי, אישי ומהימן. החברה מנהלת תיקי השקעות ללקוחות מוסדיים ופרטיים תוך מתן שירות ותשומת לב אישית לכל לקוח ולקוח לימוד צרכיו ודרישותיו, תוך תפיסה מקצועית כי הלקוח הינו במרכז.

 

 

http://static.wixstatic.com/media/fb4ebe_8dd1f72497534ecbbbaead279e9b92d4.png_srz_p_560_141_75_22_0.50_1.20_0.00_png_srz

 

 

 

 

אי מתן ייעוץ ו/או חוות דעת - כל האמור בסקירה מטרתו לספק מידע ואין בו משום ייעוץ השקעות, ייעוץ מס, ייעוץ משפטי, המלצה לרכישת נכסים פיננסיים ו/או ניירות ערך וכד', ואין להסתמך עליו בכל צורה ו/או דרך שהיא מבלי לקבל חוות דעת מאנשי המקצוע הרלוונטיים.

 

העתקה, שידור, הפצה, פרסום, צילום, שיכפול או אחסון של חלק ו/או חלקים מהמידע ו/או התוכן בכל דרך ו/או צורה לצורך הפצה ו/או פרסום אסור בהחלטה, אלא אם ניתנה הסכמה מראש ובכתב מדי.בי.אם בית השקעות.