כניסה לחשבון פתח חשבון
powered by

מאת : ניר קרטיס וחן דרסינובר אנליסטים בבית השקעות די.בי.אם.

 

סקירת חו"ל

 

 

  שער שינוי שבוע
ארה"ב
S&P 2,053.40

% 0.86-

NASDAQ 4,871.76

% 1.13-

DIA 17,749.31

% 0.60-

תשואת אג"ח ממשלת ארה"ב
US 10YR BOND %  2.11

% 5.80-

אירופה
DAX 11,901.61 

% 3.04

Euro STX 50 3,656.21

% 1.07

FTSE 6,740.58

% 2.48-

 

 

 

 

 

במרכז העיניינים:

מאקרו ארה"ב

לקראת פגישת ה FED

השבוע תתקיים פגישת הבנק המרכזי (FED) האמריקאי (יום ד' 18/03) שאחריה יתפרסמו תחזיות הנגידים והיו"ר לגבי העלאת הריבית בארה"ב, הפגישה מתקיימת על רקע חולשה בנתונים בארה"ב, למעט שוק העבודה אשר ממשיך להפגין עוצמה.

 

נתוני האינפלציה שהתפרסמו בשבוע האחרון לקראת הפגישה הצביעו שהיא עדיין לא מתרוממת אל הטווח שהבנק המרכזי קבע (2%) וזאת סיבה מספיק טובה שבעקבותיה הפד יחליט כי אין מקום לבצע את העלאת הריבית מוקדם מן הצפוי.  

מדד המחירים ליצרן בחודש החולף ירד אל מתחת לציפיות, גם בסקר העסקים הקטנים, מדד הציפיות לעליית המחירים רשם ירידה, למרות שהעסקים הקטנים משדרים אופטימיות גבוהה.

 

עם זאת, משקיעים רבים מצפים לשינוי נוסח ההודעה של ה FED ביום רביעי הקרוב, כאשר עד כה השתמשו במונח "סבלני", ובכך לשלוח איתות לגבי העלאת הריבית בקרוב.

כבר בשבועות האחרונים אנו עדים לירידה בשווקי המניות עקב החששות של המשקיעים בגין העלאת הריבית או לפחות שינוי הנוסח.

מאז השיא האחרון שנקבע ב 2 למרץ, לפני שבועיים, מדד ה S&P500 ירד ב 3% (ראה גרף 1).

 

במידה והנגידה, ג'נט ילן, תחליט לוותר על המילה "סבלני" הדבר יעלה את ההסתברות להעלאת ריבית כבר בחודש יוני הקרוב ויגרור ירידות נוספות במדדים המובילים בארה"ב.

 

מצדו השני של המטבע הפד נאמר בפגישות קודמות כי העלאת ריבית תהיה במידה ונתוני האינפלציה יתקדמו לכיוון ה 2% שנתי והדבר לא תואם למצב השוק נכון להיום כאשר אנחנו רק מתרחקים מיעד זה. (ראה גרף 2)

ביום שישי האחרון פורסם כי נתון מדד המחירים ליצרן בארה"ב לחודש פברואר רשם ירידה חדה של 0.5% (גרוע מהתחזיות שעמדו על ירידה של 0.3% בלבד). המשמעות היא אינפלציה נמוכה או במילים אחרות חולשה כלכלית, והדבר מאותת על דחייה אפשרית בתזמון העלאת הריבית.

אנו צופים כי השינוי במגמה יכול להיות רק לאחר פרסום הנתונים של חודש מרץ/אפריל.

לפיכך, הבנק המרכזי יוכל לראות שינוי בסביבת האינפלציה רק אחרי חודש אפריל, בחודש

יוני, השינוי כבר צפוי להיות ברור יותר. לכן, החל מפגישת ה FED שתתקיים בחודש יולי יעלה הסיכוי להעלאת הריבית.

 

אנחנו לא יודעים לאן הפד ינווט את שוק המניות לאחר הועידה הקרובה אבל מה שבטוח זה שביום רביעי הולך להיות מעניין.

 

 

 

 

 

גרף 1 – S&P500 לאחר הסגירה ביום שישי.

 

 

 

 

 

גרף 2

 

 

 

 

 

 

אירופה

ה QE החל ושוק המניות באירופה עולה בחוזקה, המשקיעים נהנים מאוד מפירותיה של התוכנית של דרגי, כאשר בורסת פרנקפורט סגרה בשיא כל הזמנים לאחר זינוק שבועי נוסף של 3% ושבוע חיובי תשיעי ברציפות (רצף העליות השבועי הארוך ביותר מאז שלהי 2013) – מדד הדאקס עלה מתחילת השנה בכ – 21.3%.

כמו כן שוק האג"ח באירופה נהנה מהפעולות של הבנק האירופאי גם הוא כאשר התשואות שם יורדות לרמות הנמוכות ביותר שהיו מעולם. תשואת אג"ח גרמניה ל 10 שנים נכון ליום שישי האחרון עומד על 0.24% (!)

עוד סיבה לעליות המרשימות באירופה היא היחלשות היורו אשר תומכת בעיקר במניות היצואניות. 

 

 

 

 

 

 

יורו/דולר

 

השבוע הדולר התחזק מול כל המטבעות המרכזיים בעולם, ואף טיפס בחוזקה מול היורו לשער של 1.0478 דולר ליורו. (ראה גרף 3)

היורו נחלש ב-13% מתחילת השנה, על רקע התחזקות הדולר וצעדי הבנק המרכזי של אירופה - ואנליסטים צופים כי שערו ימשיך לרדת, ואף יגיע לפחות מדולר ליורו.

לארה"ב גירעון גדול במאזן הסחר שלה מול כל העולם, ויורו חלש עלול רק להרחיב את הגירעון הזה, היות שמכוניות גרמניות, יינות, ספרים ומוצרי יוקרה צרפתיים ייהפכו לתחרותיים יותר מבחינת המחירים. אנו מזהירים כי דולר חזק יהיה "רוח נגדית חזקה" לחברות אמריקאיות.

היחלשות היורו היא רק חלק מהסיפור, הדולר נמצא בעלייה החדה ביותר שלו מאז אמצע שנות ה-90 - הוא התחזק ב-19% בשנה האחרונה מול סל של מטבעות שכולל את הין היפני והליש"ט הבריטית. אך המקרה של היורו יוצא דופן, ומומחים מעריכים כי הוא עלול עוד להמשיך ליפול. חלק מהירידה נובעת משאלות קיומיות שממשיכות לרחף מעל גוש היורו, על רקע המאבק המתמשך של יוון מול נושיה על תנאי החילוץ.

עם זאת, גורם חשוב יותר הוא תוכנית הבנק המרכזי של אירופה שיישומה התחיל ביום שני שעבר. המדיניות הזאת נועדה לעודד את הכלכלה, אך היא גורמת למשקיעים לחפש מקומות טובים יותר לתשואה על הכסף שלהם - כמו מניות ואג"ח נקובות בדולרים.

 

 

 

 

גרף 3 יורו/דולר (5 שנים)

 

 

 

 

 

 

 

נפט

המשך תפוקה גבוהה של הפקת הנפט מקפיצה את המלאים ומפילה שוב את מחירו. הירידות במחירי הנפט התחדשו ובסיכום שבועי צלל מחיר הנפט בניו יורק ב-9.6%- הנפילה השבועית החדה ביותר מאז דצמבר האחרון, וירידה שבועית רביעית ברציפות. (ראה גרף 4) למרות צמצום הקידוחים בארה"ב, מלאי הנפט בה ממשיך לזנק לרמות שיא של העשור האחרון, עד כדי סכנה של מחסור במתקני האחסון.

סוכנות האנרגיה הבינלאומית העלתה את תחזית הביקושים לנפט לשנה הקרובה בגלל שיפור בצמיחה העולמית, אך במקביל העלתה גם את תחזית התפוקה, בעיקר בגלל גידול בתפוקה

בארה"ב. לכן, התנאים בשוק עדיין תומכים בירידת המחירים.

בינתיים, מחירי הנפט במונחים שקליים ירדו מתחילת החודש כבר בכ 10% ואילו המחירים יישארו ברמות אלה, יעודכנו כלפי מטה התחזיות המדד של חודש אפריל.

 

גרף 4

 

 

 

 

 

 

 

 

אודות די.בי.אם

 

די.בי.אם בית השקעות מציעה ללקוחותיה מגוון רחב של פתרונות בהתאמה לצרכי הלקוח.

בדי.בי.אם ניתן למצוא מענה לצרכים הפיננסיים השונים באמצעות ניהול תיקי השקעות, ניהול השקעות בקרנות נאמנות ותיק השקעות בניהול עצמאי המסופקים ע"י חברת הבת BeTrader.

 

הצוות -

 

חברת די.בי.אם נוסדה בשנת 2000, ע"י אופיר בן נון שטיינברג ושלמה מאיר. החברה מתמחה בניהול תיקים, ללקוחות פרטיים ומוסדיים וניהול השקעות. 

לחברה צוות מקצועי של מנהלי תיקים  בכירים בעלי ניסיון רב בשוק ההון שבראשם אופיר בן נון שטיינברג בעלת ניסיון מקצועי בשוק ההון משנת 1992.

אופיר מתמחה בניהול תיקי השקעות ולשעבר כיהנה כמנהלת השקעות בכירה בהראל שוקי הון.

הצוות של די.בי.אם מתמחה בניהול אישי ממוקד לקוח ומחויב לשירות מקצועי, אישי ומהימן. החברה מנהלת תיקי השקעות ללקוחות מוסדיים ופרטיים תוך מתן שירות ותשומת לב אישית לכל לקוח ולקוח לימוד צרכיו ודרישותיו, תוך תפיסה מקצועית כי הלקוח הינו במרכז.

 

אי מתן ייעוץ ו/או חוות דעת - כל האמור בסקירה מטרתו לספק מידע ואין בו משום ייעוץ השקעות, ייעוץ מס, ייעוץ משפטי, המלצה לרכישת נכסים פיננסיים ו/או ניירות ערך וכד', ואין להסתמך עליו בכל צורה ו/או דרך שהיא מבלי לקבל חוות דעת מאנשי המקצוע הרלוונטיים.

העתקה, שידור, הפצה, פרסום, צילום, שיכפול או אחסון של חלק ו/או חלקים מהמידע ו/או התוכן בכל דרך ו/או צורה לצורך הפצה ו/או פרסום אסור בהחלטה, אלא אם ניתנה הסכמה מראש ובכתב מדי.בי.אם בית השקעות.