כניסה לחשבון פתח חשבון
powered by

איך לסחור בנפט?

כתבה מאת רועי בן חיים, חדר מסחר אינטראקטיב ישראל

 

 

אנו עדים לתקופה בה מחירי הנפט כבר הגיעו בשפל היסטורי ונסחרו עד לפני כחודש במחיר של 29$ לחבית. המחיר כבר הספיק לצמוח בכ-36% לרמה של 39.50$ לחבית נפט, נכון לכתיבת שורות אלו. מחירי הנפט הנמוכים מאפשרים גם לסוחרים הקטנים להימנות מבין הספקולנטים שמנסים להשיא רווחים כתוצאה מהתנודתיות הגבוהה בנפט המלווה אותנו בעת האחרונה. לשינויים התכופים במחירי הנפט יש סיבות רבות, וסוחרים רבים מנצלים זאת על מנת ליהנות מפירות התנודתיות.

 

שוק הנפט מושפע בעיקר מהיצע וביקוש, כמו גם מגורמים פוליטיים שונים ומגוונים. הירידה החדה במחירי הנפט לאחרונה נובעת בעיקר מגידול משמעותי בהיצע הנפט העולמי בשנת 2015 והמשך הגידול הצפוי גם בשנת 2016. הגידול המשמעותי בהיצע נובע בעיקר מעקשנותה של ערב הסעודית להמשיך לייצר נפט בכמויות אדירות, וכמו כן, הסרת הסנקציות הכלכליות על איראן, שחקנית חזקה בשוק הנפט העולמי כשלעצמה, הובילו לתחזית לעלייה משמעותית נוספת בהיצע חביות הנפט העולמי. אם נוסיף לעלייה המשמעותית בהיצע את הירידה ההדרגתית בביקוש, בעיקר מצד המדינות המפותחות, נקבל את המתכון המושלם לירידות השערים החדות במחירי הנפט לאחרונה. ההתפתחות המשמעותית לאחרונה הייתה הסכם זמני על הקפאת התפוקה שנחתם בין הסעודים לרוסיה, מה שתרם לעלייה המשמעותית במחירי הנפט לאחרונה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

היצע הנפט הרבעוני ביבשת אמריקה בכלל ובארה"ב בפרט בין השנים 2014-2016:

*** הנתונים עבור שנת 2015 – הערכה, ועבור 2016 – תחזית. לקוח מסקירה חודשית של אופ"ק לחודש פברואר.

 

 

מחיר חבית נפט ב-5 השנים האחרונות:

 

המכשירים הפיננסיים שבאמצעותם ניתן להשתתף במסחר על מחירי הנפט:

1.      תעודת סל: זהו המכשיר הפיננסי הנפוץ ביותר. באינטראקטיב ברוקרס תוכלו למצוא מגוון רחב של תעודות סל, גם ממונפות, שמאפשרות להשתתף במסחר על מחירי הנפט:

 

·         תעודות סל לשוק עולה:

 • USO - תעודת הסל הנפוצה ביותר, העוקבת אחר מחירי הנפט המתוק (WTI) באמצעות קנייה של החוזה העתידי הקרוב בכל חודש. עקב כך, התעודה מיועדת בעיקר לאחזקה לטווח קצר משום שעלויות הגלגול גורמים לשחיקה מסיבית במחיר תעודת הסל.
 • USL – תעודת סל זו עוקבת גם כן אחר מחירי הנפט מסוג WTI, אך בניגוד ל-USO, עושה זאת באמצעות רכישת 12 החוזים העתידיים הקרובים ולכן מתאימה למסחר לטווח ארוך יותר. היתרון בחשיפה ארוכת טווח זו היא הפחתת הסיכון, וכמו כן, הפחתת עלויות הגלגול שגורמות לשחיקה קטנה יותר בתעודה. תעודת סל זו ירדה בשיעור הנמוך ביותר מתחילת השנה (0.1%( מבין כל תעודות הסל על מחירי הנפט.
 • DBO – תעודת סל זו עוקבת אחר מחירי הנפט מסוג WTI באמצעות חוזים עתידיים ובעלת אסטרטגיה מיוחדת. התעודה משנה את תהליך גלגול החוזים העתידיים בהתאם למצבי השוק המשתנים.
 • BNO – תעודת סל זו עוקבת אחר מחירי הנפט מסוג Brent באמצעות רכישת חוזים עתידיים.
 • UCO – תעודת סל ממונפת פי 2 העוקבת אחר מחירי הנפט מסוג WTI.
 • UWTI – תעודת סל ממונפת פי 3 העוקבת אחר מחירי הנפט מסוג WTI. תעודה זו בעלת סחירות ונזילות גבוהה במיוחד ולכן מוכרת ונפוצה מאוד בקרב הסוחרים.

 

·         תעודות סל לשוק יורד:

 • SZO – תעודת סל בחשיפה הפוכה למחירי הנפט.
 • SCO – תעודת סל בחשיפה הפוכה ממונפת פי 2.
 • DWTI – תעודת סל בחשיפה הפוכה ממונפת פי 3.

 

טבלת השוואה בין תעודות הסל על הנפט, נכון ל-18.03.2106:

סימול

שם התעודה

מחיר

תשואה מתחילת השנה

OLO

DB Crude Oil Long ETN

$5.85

26.4%

OLEM

Pure Beta Crude Oil ETN

$15.14

1.6%

SZO

DB Crude Oil Short ETN

$91.86

0.2%

USL

United States 12 Month Oil

$17.00

-0.1%

DNO

United States Short Oil Fund

$78.00

-4.2%

USO

United States Oil Fund

$10.48

-4.7%

DTO

DB Crude Oil Dble Short ETN

$147.39

-6.8%

OIL

S&P GSCI Crude Oil Tot Ret Idx ETN

$5.66

-9.2%

DBO

DB Oil Fund

$7.96

-12%

SCO

UltraShort DJ-UBS Crude Oil

$113.08

-15.4%

UCO

Ultra DJ-UBS Crude Oil

$10.43

-16.8%

UWTI

VelocityShares 3x Long Crude Oil ETN

$27.10

-31.4%

DWTI

VelocityShares 3x Inverse Crude Oil ETN

$128.46

-35.7%

 

 

·         תעודות סל החשופות לסקטור הנפט:

 • XLE – תעודת הסל המחלקת את נכסיה בין חברות חיפוש והפקת הנפט הגדולות בארה"ב כגון שברון ואקסון מובייל.
 • IXC – תעודת סל דומה לXLE אך חשופה גם כן לחברות מחוץ לארה"ב, כגון בריטניה, קנדה, וצרפת.

 

2.      חוזים עתידיים: החוזים העתידיים הם כלי לגידור העסקים הריאליים של גופים כגון בתי זיקוק וחברות הפקת נפט, וכמו כן, גופים המעוניינים לסחור בנפט כספקולציה, כמו גופי השקעה, קרנות גידור ועוד. דרישת הביטחונות עבור מסחר בחוזים עתידיים גבוהה במיוחד ולכן יש לבדוק קודם כל האם אתם מסוגלים לעמוד בעלויות העסקה.

 

להלן סוגי החוזים העתידיים הנפוצים:

 

CL – חוזה עתידי עבור 1000 חביות נפט גולמי (Crude-WTI).

QM – חוזה עתידי עבור 500 חביות נפט גולמי (Crude-WTI).

BZ - חוזה עתידי עבור 1000 חביות נפט מסוג ברנט (Brent).

 

3.      אופציות: ניתן לסחור על מחירי הנפט גם באמצעות אופציות על כל המכשירים הפיננסיים שהוזכרו לעיל.

 

4.      השקעה במדינות החשופות באופן משמעותי לשינוי במחירי הנפט: ישנן לא מעט מדינות בעולם שרוב הכלכלה שלהן מבוססת על ייצור נפט ומושפעות בעיקר משינויים במחירו. מדינות כמו ונצואלה ואינדונזיה (חברות בקרטל אופ"ק – ארגון המדינות המייצאות נפט), וכמו כן נורבגיה, רוסיה וברזיל הן רק חלק מהדוגמאות למדינות אלו.

 

ניתן להשקיע במדינות אלו באמצעות תעודות הסל הבאות:

 

EMHY – iShares Emerging Markets High Yield Bond ETF, זוהי תעודת סל שמשקיעה מבין 10 האחזקות הגדולות בנכסיה ברוסיה (8.59% מנכסיה), באינדונזיה (7.75% מנכסיה) ובוונצואלה (2.21% מנכסיה).

NORW – תעודת סל העוקבת אחר 30 המניות המובילות בנורבגיה.

RSX – תעודת סל על הבורסה ברוסיה.

EWZ – תעודת סל על הבורסה בברזיל.

 

 

 

 

 

 

 

 

גרף המתאר את ההתנהגות הדומה בין תעודת הסל NORW מול תעודת הסל USO:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.      חברות החשופות לשינויים במחירי הנפט:

·         חברות חיפוש והפקת נפט: XOMBPCVXRDS-ARIGAPCPTRPBRHALAPA.

·         חברות תעופה: DALAALUALLUVJBLUHAALKSKYWRYAAYALGT.

 

 

לסיכום, מחירי הנפט הנמוכים בעת הנוכחית, מאפשרים גם למשקיעים ה"קטנים" לסחור ולהשיא רווחים מתנודתיות מחירי הנפט, באמצעות מכשירים פיננסיים שונים ומגוונים, באופן ישיר ובאופן עקיף. הסוחרים בעולם נהנים ממסחר מגוון על מחירי הנפט אשר מתאים גם למסחר תוך יומי (Day Trade) וגם למסחר לטווח הארוך (Swing). אני צופה כי המסחר בנפט ימשיך להיות תנודתי, בעיקר עקב הגורמים הפוליטיים סביבו, אשר גורמים להיצע הנפט הגולמי להמשיך ולעלות בזמן שהביקוש לנפט הולך וקטן באופן הדרגתי

 

 

 


 

 

הצהרת סיכון וגילוי נאות: אינטראקטיב ישראל מציעה סוגים שונים של השקעות באמצעות רכישת כלים פיננסים מגוונים: בנוגע לכלים פיננסים מגוונים, ביניהם מניות, אופציות, חוזים עתידיים, כתבי אופציות, אג"ח, אופציות חוזים, חוזה מנייה בודדת, תעודות סל, מוצרים מובנים וקרנות נאמנות. כל סוגי ההשקעות והמסחר מערבים סיכון להון המושקע, לרבות אלה המוצעים על ידי אינטראקטיב ישראל, ולכן, הם דורשים מיומנות, ידע והבנת הסיכונים, ואינם מתאימים לכל אדם.
לפני קבלת החלטה על השקעה או מסחר באמצעות אינטראקטיב ישראל, עליך לקחת בחשבון את מטרות ההשקעה ו/או המסחר, רמת הניסיון שלך ויכולתך לספוג הפסדים כתוצאה מכך. בנוסף, עליך לקחת בחשבון שביצועים קודמים אינם יכולים להוות מדד על ביצועיהם העתידיים של הכלים הפיננסים.
מוצרים פינננסים כגון אופציות על מניות וחוזים אינם מתאימים עבור כל משקיע. לפני השקעה באופציות אנא קרא את "מאפיינים וסיכונים של הסטנדרטים באופציות" לקריאה אנא כנס ל- http://www.theocc.com/about/publications/character-risks.jsp.
לפני תחילת מסחר לקוחותינו חייבים לקרוא את הגילויים הרלוונטים אודות הסיכונים בעמוד הגילוי הנאות אודות הסיכון

המסחר במינוף הינו מיועד עבור משקיעים מתוחכמים בעלי סובלנות גבוהה לסיכון. קיים סיכון בו ההפסד הינו יכול לגבור מסכום ההשקעה הראשוני. לפני מסחר בחוזים עתידיים אנו ממליצים לקרוא את גילוי נאות בגין הסיכון בחוזים עתידיים.
תאריכי הסליקה של עסקאות מט"ח יכול להשתנות בשל הבדלים באיזורי זמן ומועדים בבנקים ברחבי העולם. במסחר בין בורסות ברחבי העולם ייתכן ויושאלו מטבעות שונים על מנת לבצע את העסקאות במטבעות שונים.

  

חברת אינטראקטיב ישראל משמשת כברוקר לאינטראקטיב ברוקרס בישראל.  אינטרקטיב ישראל אינה נשלטת ואינה חברה נספחת לאינטרקטיב ברוקרס בשום צורה. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬אתר זה איננו האתר של אינטרקטיב ברוקרס והוא אינו מופעל על ידה. כל המידע בדף זה, או חלקים ממנו, נלקחו ע"י חברת אינטרקאטיב ישראל מסחר מאתר האינטרנט של אינטראקטיב ברוקרס ותורגמו לעברית לנוחיותך. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬על מנת לצפות באתר אינטראקטיב ברוקרס בצורה מלאה הנכם מוזמנים היכנס לבקר באתר אינטראקטיב ברוקרס הנמצא בתחתית העמוד. על מנת לצפות באתר אינטראקטיב ברוקרס בצורה מלאה הנכם מוזמנים היכנס לבקר בכתובת:‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬ https://www.interactivebrokers.com

‬‬אינטראקטיב ברוקרס הינם ברוקר דילר רשום המפוקח ע"י הרשות האמריקאית לני"ע וזירות מסחר (SEC) הרשות למסחר חוזי סחורות (CFTC) ואגודת החוזים הלאומית (NFA) וכמו כן חבר ברשות המפקחת לתעשיית הפיננסים האמריקאית (FINRA) ובעוד גופי פיקוח עצמאיים.
אינטרקטיב ברוקרס מספקת שירותי ביצוע וסליקה ללקוחותיה
אינטראקטיב ברוקרס אינו ממליץ על שום גוף פיננסי,יועץ השקעות,משווק השקעות או קרן גידור.
אינטראקטיב ברוקרס אינו  מייעץ להשקעות או ממליץ לקנות או למכור את ניירות הערך המוזכרים באתר זה ו/או ניירות ערך אחרים או מטבעות. העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.המידע באתר מתבסס אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור ועל הערכות ואומדנים. הכתוב באתר זה אינו מהווה יעוץ או הזמנה לרכוש או למכור את ניירות הערך הנזכרים בו ואין בו משום תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל משקיע.

אינטראקטיב ישראל הינה ברנד של חברת Mexem Ltd אשר בעלת רישיון אירופאי ומפוקחת ע" הרגולטור CySec, מספר רישיון 325/17, וכמו כן חברת בקרן לפיצויי משקיעים.
החברה רשומה ברגולטורים הבאים: בריטניה- FCA | גרמניה - BAFIN | איטליה - CONSOB | הולנד -AFM | צרפת - ACPR | ספרד - CNMV | שוודיה - FI | בלגיה - FSMA.

RIsk Disclosure : Israel Interactive Trading offers various types of investments through the acquisition of various financial instruments: various financial instruments, including shares, options, futures contracts, options, bonds, options, contracts, individual share contracts, ETFs, structured products and mutual funds. Investments and trade involve the risk of invested capital, including those offered by Interactive Israel, and therefore require skill, knowledge and understanding of risks, and are not suitable for everyone.
Before deciding on investing or trading with Israel Interactive Trading, you must consider your investment and / or trading goals, your level of experience, and your ability to absorb losses as a result. In addition, you should consider that past performance cannot be a measure of the future performance of financial instruments.
Options involve risk and are not suitable for all investors. Before investing in options, read the "Characteristics and Risks of Standardized Options". For a copy visit http://www.theocc.com/about/publications/character-risks.jsp. Before trading, clients must read the relevant risk disclosure statements on our Warnings and Disclosures page - http://www.interactivebrokers.com/disclosures. Trading on margin is only for sophisticated investors with high-risk tolerance. You may lose more than your initial investment. For additional information regarding margin loan rates, see http://www.interactivebrokers.com/interest. Security futures involve a high degree of risk and are not suitable for all investors. The amount you may lose may be greater than your initial investment. Before trading security futures, read the Security Futures Risk Disclosure Statement. For a copy visit http://www.interactivebrokers.com/disclosures. There is a substantial risk of loss in foreign exchange trading. The settlement date of foreign exchange trades can vary due to time zone differences and bank holidays. When trading across foreign exchange markets, this may necessitate borrowing funds to settle foreign exchange trades. The interest rate on borrowed funds must be considered when computing the cost of trades across multiple markets.

Israel Interactive Trading is acting as an introducer broker to Interactive Brokers LLC in Israel. The company is not owned by or affiliated with Interactive brokers in any form. This website is not an  Interactive Brokers LLC website and is not operated by it. Some or all of the information on this page has been taken by Israel Interactive Trading from the Interactive Brokers website and translated to Hebrew for your convenience.
To view the Interactive Brokers website directly and in its entirety, please visit:
https://www.interactivebrokers.com
“Interactive Brokers LLC” is a registered Broker-Dealer, Futures Commission Merchant and Forex Dealer Member, regulated by the U.S. Securities and Exchange Commission (SEC), the Commodity Futures Trading Commission (CFTC) and the National Futures Association (NFA), and is a member of the Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) and several other self-regulatory organizations.  Interactive Brokers does not endorse or recommend any financial institutions or financial service providers, including brokers, introducing brokers, third-party financial advisors, or hedge funds.  Interactive Brokers provides execution and clearing services to customers.  None of the information contained herein constitutes a recommendation, offer, or solicitation of an offer by Interactive Brokers to buy, sell or hold any security, financial product or instrument or to engage in any specific investment strategy. Interactive Brokers makes no representation and assumes no liability to the accuracy or completeness of the information provided on this website.

Israel Interactive Trading is a brand of Mexem LTD. The company is authorized and regulated by the Cyprus Securities and Exchange Commission – CySEC (Licence number: 325/17) and is a member of the Investor Compensation Fund (ICF).
In addition to that Mexem Ltd is registered with the following regulators: UK - FCA | Germany - BAFIN | Italy - CONSOB | France - ACPR | Spain - CNMV | Sweeden - FI | Belgium - FSMA.