כניסה לחשבון פתח חשבון
powered by


החשיבות שברכישת ידע מקצועי גם ובעיקר עבור סוחרים עצמאיים


בשנים האחרונות אנחנו שומעים יותר ויותר על מוסדות שונים המציעים מסלולים ב"לימודי שוק ההון" – שם כללי יחסית, אשר מתקשר אצל אנשים רבים למקצועות הפופולאריים בעולם הכלכלה והפיננסיים הנוגעים ישירות לשוק ההון דוגמת ייעוץ השקעות, ביטוח פנסיוני וניהול תיקי השקעה.
בפועל, נכללים במסגרת לימודי שוק ההון גם קורסים טכניים ומקצועיים אשר אינם מכינים ייעודית את התלמידים למבחנים חיצוניים מטעם המדינה (דוגמת מסלולי לימודים להנפקת רישיון יועץ השקעות, למשל), אלא מיועדים פשוט להעניק לנרשמים אליהם ידע מקצועי מעמיק בכל הנוגע למסחר בורסאי. ידע מקצועי זה חשוב מאין כמוהו, למרות שסוחרים עצמאיים רבים מעדיפים ללמוד על בשרם תוך כדי מסחר וסיכון הונם האישי.

 

מהיסודות, דרך לימוד מעמיק של טכניקות מסחר ועד לתרגול מעשי
על מנת להבהיר את החשיבות של לימודים מקצועיים ומעמיקים גם ובעיקר עבור אלו המנסים לפתח עצמם כסוחרים עצמאיים בבורסה, ניקח כדוגמה מסלול המיועד בדיוק עבור אותם סוחרים עצמאיים, במסגרת הלימוד של בית ספר מקצועי ללימודי שוק ההון.
במסגרת מסלול זה מתחילים בלימוד היסודות ההכרחיים כל כך עבור כל ברוקר פעיל, יסודות אשר סוחרים עצמאיים רבים אינם משקיעים מספיק על מנת לסגל אותם. יסודות אלו כוללים בין היתר היכרות עם מגוון רחב של כלים פיננסיים שונים ושל טכניקות מסחר שונות הנפוצות בעולם. היכרות זו גם עם כלים וטכניקות בהם אינך מעדיף בהכרח להשתמש היא חשובה מאין כמוה – ככל שסוחר פרטי מכיר טוב יותר את השוק והאופן בו פועלים שחקנים שונים בו, כך הוא יכול לקבל החלטות טובות ומבוססות יותר.
בשלב השני של המסלול המדובר נלמדות טכניקות מסחר ספציפיות לעומק ובצורה פרטנית. בשלב זה לומדים התלמידים כיצד לשלב בין שיטות שונות, כיצד למשל לבצע ניתוח טכני מעמיק תוך התחשבות במכלול רחב של גורמים ובאופן כללי – כיצד ליישם בפועל חלק גדול מן החומר התיאורטי אשר נלמד בשלב הראשון של הלימודים.
שלב שלישי וחשוב לא פחות הוא שלב התרגול המעשי – במיוחד עבור סוחרים מתחילים, אך גם עבור מי שכבר סוחר בעצמו במשך שנים, לא יזיק לתרגל את החומר שנלמד זה עתה במערכות מסחר ממוחשבות, תוך השגחה וליווי צמוד של מורים מנוסים וסוחרים וותיקים ומצליחים.

 

ללמוד עוד ולראות את הדברים מזווית שונה – קורסים בשוק ההון לסוחר העצמאי
גם אם אתם סוחרים עצמאיים בפועל מזה תקופה, הצצה קצרה בסילבוס של אחד מאותם קורסים בשוק ההון המיועדים ספציפית לסוחרים עצמאיים יכולה להבהיר לכם כי יש לכם עוד הרבה מה ללמוד. כמות החומר, השיטות והכלים השונים הקיימים בתחום זה היא עצומה, וגם למי שפועל בתחום כבר שנים יש עוד הרבה מה ללמוד.
לדוגמה, בקורס למשקיעים עצמאיים מתחילים נלמדים לעומק הנושאים הבאים, ועוד רבים נוספים – קרנות נאמנות, מימון ובחירת מניות, ניתוח טכני, ניהול תיקי השקעה, אגרות חוב, קרנות נאמנות, תעודות סל, אופציות ונגזרים פיננסיים, קריאת דוחות כספיים ועוד.
גם אם אתם מכירים כל אחד מהנושאים האלו (ועוד עשרות נושאים נוספים המועברים בקורסים בשוק ההון לסוחרים עצמאיים), וודאי אינכם מבינים בו לעומק, כך שתמיד יש עוד מה ללמוד. כאשר אתם פועלים כסוחרים עצמאיים, הידע הזה קריטי מאין כמוהו, שכן אין מי שיפקח עליכם, יצביע בשבילכם על טעויות שאתם עושים ויסייע לכם להתפתח ולהתקדם כסוחרים.