כניסה לחשבון פתח חשבון
powered by

כתבה מאת רועי בן חיים, חדר מסחר אינטראקטיב ישראל

 

רוצים להיות בעלים של קבוצת כדורגל?

 

מאז ומתמיד, הבורסה היוותה מקום למשקיעים אשר רוצים לקחת חלק במניות הגז, האנרגיה, ההיי-טק או הנדל"ן, אך האם ידעתם שאפשר גם להיות חלק מהבעלים של קבוצת הכדורגל האהובה עליכם? אם כן, וגם אם לא, כדאי לדעת שניתן לעשות זאת היום, ואפילו די בקלות. ישנן כמה קבוצות כדורגל גדולות באירופה שנסחרות בבורסה ומאפשרות לקנות את מניותיהן לכל מי שחפץ בכך.

 

אנו נמצאים בעיצומו של טורניר יורו 2016, המספק דרמה וריגוש לכל חובבי הכדורגל, אך גם בפן הכלכלי הטורניר משחק תפקיד. בטורנירים מסוג זה, מתגלים כוכבים צעירים חדשים שעוברים לקבוצות הגדולות ומובילים אותם להישגים ותארים, שמובילים להכנסות ורווחים מכובדים עבור הקבוצות, מהם יכולים ליהנות גם המשקיעים.

מספר הקבוצות הנסחרות בבורסות השונות עומד על כ-14. חלקן נסחרות בבורסות קטנות בלבד, כמו טורקיה או ליסבון. קבוצות אלו נחשבות ל"חלוצות" בתחום, כשהבולטת שבהן היא מנצ'סטר יונייטד האנגלית שנסחרת בבורסת NYSE בוול-סטריט.

 

מדובר במסחר בורסאי לכל דבר ולכן תנודתיות ביצועי המניות הללו מושפעות מגורמים כמו מאזנים ודוחות כספיים שהמועדון מפרסם, אך לא רק. זאת בעיקר משום שהרכב המשקיעים הוא שונה: חלק גדול מרוכשי המניות הם אוהדי הקבוצה עצמה, שרוצים להרגיש חלק מהקבוצה שלהם ע"י החזקת מניות של הקבוצה. בנוסף, ניתן לראות כי לביצועי המניה יש קשר ישיר גם לביצועי הקבוצות על המגרש.

 

לדוגמא, אחת הליגות הבכירות באירופה מעפילה לליגת האלופות ובהכרח מנצחת בטורניר - הרי לכם הכנסה לשווי הקבוצה מהניצחון, ולאחר מכן קונצנזוס חברתי מלווה מכורח הנסיבות. כל זה ועוד יכול להוות עליה לביצועי המניה. הרי אחרי הכל, איזה משקיע לא ירצה לעלות על הגל ?

 

 

 

 

 

להלן מספר דוגמאות לקבוצות הכדורגל שתוכלו לסחור בהן דרך אינטראקטיב ברוקרס:

 


מנצ'סטר יונייטד (סימול: MANU): המועדון נסחר בבורסת NYSE והוא הגדול ביותר מבין המועדונים הנסחרים בבורסה. נכון להיום, מנצ'סטר יונייטד שווה 2.7 מיליארד דולר.

מנצ'סטר יונייטד היא אחת מהקבוצות המעוטרות ביותר באירופה כשבאמתחתה 20 אליפויות, 12 גביעים ו-4 גביעי אלופות. המניה ירדה כ-8.80% מתחילת השנה בעוד היא ירדה אף יותר לפני שנודע כי ז'וזה מוריניו ימונה למאמן הקבוצה, מה שגרם לקיזוז קטן בהפסדים מתחילת השנה.

בעונה החולפת, מנצ'סטר יונייטד סיימה במקום ה-5 בליגה האנגלית ותשחק במסגרת הליגה האירופאית (המפעל ה-2 בחשיבותו באירופה). המועדון החל לעבוד וכבר צירף את הבלם ויאריאל ביילי, תמורת 38 מיליון יורו. ישנם שמות נוספים שמוזכרים כמועמדים להצטרף כמו אמבולו, בונוצ'י ונאני, אך כרגע חלון העברות לא פעיל במיוחד עקב טורניר היורו שנערך בצרפת. מינוי מוריניו כמאמן העלה את רף הציפיות מהקבוצה, והציפייה היא שמנצ'סטר תחזור לימי הזוהר שלה כבר העונה, ותחזור להשתתף בליגת האלופות כבר בעונה הבאה.

אם בצפי להכנסות עסקינן, נקודת מבט נוספת היא שהליגה האנגלית, ה Premier League, מניבה את ההכנסות הגבוהות ביותר באירופה מזכויות שידור ופרסום.

 

גרף המניה MANU בשנה האחרונה:

 

בורוסיה דורטמונד (סימול: BVB): מניות המועדון נסחרות בגרמניה בבורסת Xetra. בשנות ה-80 דורטמונד סבלה מבעיות פיננסיות קשות, אך חזרה לאיתנות פיננסית בשנות ה-90 כשזכתה ב-2 אליפויות גרמניה והוסיפה גם זכיה לראשונה (והאחרונה עד היום) בליגת האלופות ב-1997. הקבוצה משחקת באיצטדיונה הביתי לעיני 80,000 איש בכל משחק. הקהל של דורטמונד נחשב לאחד מהקהלים הנאמנים ביותר באירופה ומהווה אחוז נכבד מהכנסות הקבוצה. כ-81.05% ממניות הקבוצה מוחזקים ע"י מוסדות ומשקיעים פרטיים שלא קשורים לקבוצה עצמה – חוץ מהיותם אוהדי הקבוצה ככל הנראה.

 

80 אלף בכל משחק. "הקהל הנאמן ביותר באירופה"

 

יובנטוס (סימול: JUVE): נסחרת בבורסת איטליה ושוויה נכון להיום הוא 247 מיליון דולר. יובנטוס, או בכינוייה הידוע, "הגברת הזקנה", היא הקבוצה המעוטרת ביותר באיטליה עם 32 אליפויות, 11 גביעים ו-2 זכיות בליגת האלופות. בשנת 2006, יובנטוס הורדה לליגה השנייה לאחר שהורשעה בפרשת מכירת משחקים, אך כבר כעבור שנה חזרה לליגה הבכירה, במטרה להגיע לצמרת הליגה הראשונה.
יובנטוס סיימה את העונה החולפת כאלופת איטליה למרות פתיחה רעה מאוד של העונה.
בשליש האחרון של העונה הקבוצה החלה לחזור לכושר ויצרה רצף של 10 נצחונות בליגה, נצחונות אלו העלו אותה למקום הראשון בטבלה. בשיאה של רצף הנצחונות, בסוף חודש אפריל 2016, המניה טיפסה עד לשער של 0.285 יורו, עלייה של 23% מהשפל שאליו הגיעה המניה בינואר 2016.
הקבוצה צפויה לשחק בליגת האלופות בעונה הבאה וככל הנראה הקבוצה תגיע לשלבים הגבוהים, מה שמבטיח למועדון הכנסה גבוהה מאופ"א.

 

 

להלן גרף מניית JUVE מתחילת השנה:

 

 

קבוצות כדורגל נוספות שנסחרות בבורסות השונות וסימוליהן:

 

לסיכום, רובנו מכירים היטב את האתרים השונים בהם ניתן להרוויח מתוצאות המשחקים. הרי לפניכם עוד אופציה להשקיע במניית הקבוצה האהובה עליכם באמצעות הבורסה מלמעלה מ-100 שווקים, וברחבי 24 מדינות בעולם. העניין המרכזי הוא להבין כיצד מתנהגות מניות אלו שלרוב מושפעות מביצועי הקבוצות על המגרש, בנוסף להשפעת הגורמים הידועים כמו ניתוח דוחות כספיים ומאזנים.