כניסה לחשבון פתח חשבון
powered by

כתבה מאת רועי בן חיים, חדר מסחר אינטראקטיב ישראל

 

רוצים להיות בעלים של קבוצת כדורגל?

 

מאז ומתמיד, הבורסה היוותה מקום למשקיעים אשר רוצים לקחת חלק במניות הגז, האנרגיה, ההיי-טק או הנדל"ן, אך האם ידעתם שאפשר גם להיות חלק מהבעלים של קבוצת הכדורגל האהובה עליכם? אם כן, וגם אם לא, כדאי לדעת שניתן לעשות זאת היום, ואפילו די בקלות. ישנן כמה קבוצות כדורגל גדולות באירופה שנסחרות בבורסה ומאפשרות לקנות את מניותיהן לכל מי שחפץ בכך.

 

אנו נמצאים בעיצומו של טורניר יורו 2016, המספק דרמה וריגוש לכל חובבי הכדורגל, אך גם בפן הכלכלי הטורניר משחק תפקיד. בטורנירים מסוג זה, מתגלים כוכבים צעירים חדשים שעוברים לקבוצות הגדולות ומובילים אותם להישגים ותארים, שמובילים להכנסות ורווחים מכובדים עבור הקבוצות, מהם יכולים ליהנות גם המשקיעים.

מספר הקבוצות הנסחרות בבורסות השונות עומד על כ-14. חלקן נסחרות בבורסות קטנות בלבד, כמו טורקיה או ליסבון. קבוצות אלו נחשבות ל"חלוצות" בתחום, כשהבולטת שבהן היא מנצ'סטר יונייטד האנגלית שנסחרת בבורסת NYSE בוול-סטריט.

 

מדובר במסחר בורסאי לכל דבר ולכן תנודתיות ביצועי המניות הללו מושפעות מגורמים כמו מאזנים ודוחות כספיים שהמועדון מפרסם, אך לא רק. זאת בעיקר משום שהרכב המשקיעים הוא שונה: חלק גדול מרוכשי המניות הם אוהדי הקבוצה עצמה, שרוצים להרגיש חלק מהקבוצה שלהם ע"י החזקת מניות של הקבוצה. בנוסף, ניתן לראות כי לביצועי המניה יש קשר ישיר גם לביצועי הקבוצות על המגרש.

 

לדוגמא, אחת הליגות הבכירות באירופה מעפילה לליגת האלופות ובהכרח מנצחת בטורניר - הרי לכם הכנסה לשווי הקבוצה מהניצחון, ולאחר מכן קונצנזוס חברתי מלווה מכורח הנסיבות. כל זה ועוד יכול להוות עליה לביצועי המניה. הרי אחרי הכל, איזה משקיע לא ירצה לעלות על הגל ?

 

 

 

 

 

להלן מספר דוגמאות לקבוצות הכדורגל שתוכלו לסחור בהן דרך אינטראקטיב ברוקרס:

 


מנצ'סטר יונייטד (סימול: MANU): המועדון נסחר בבורסת NYSE והוא הגדול ביותר מבין המועדונים הנסחרים בבורסה. נכון להיום, מנצ'סטר יונייטד שווה 2.7 מיליארד דולר.

מנצ'סטר יונייטד היא אחת מהקבוצות המעוטרות ביותר באירופה כשבאמתחתה 20 אליפויות, 12 גביעים ו-4 גביעי אלופות. המניה ירדה כ-8.80% מתחילת השנה בעוד היא ירדה אף יותר לפני שנודע כי ז'וזה מוריניו ימונה למאמן הקבוצה, מה שגרם לקיזוז קטן בהפסדים מתחילת השנה.

בעונה החולפת, מנצ'סטר יונייטד סיימה במקום ה-5 בליגה האנגלית ותשחק במסגרת הליגה האירופאית (המפעל ה-2 בחשיבותו באירופה). המועדון החל לעבוד וכבר צירף את הבלם ויאריאל ביילי, תמורת 38 מיליון יורו. ישנם שמות נוספים שמוזכרים כמועמדים להצטרף כמו אמבולו, בונוצ'י ונאני, אך כרגע חלון העברות לא פעיל במיוחד עקב טורניר היורו שנערך בצרפת. מינוי מוריניו כמאמן העלה את רף הציפיות מהקבוצה, והציפייה היא שמנצ'סטר תחזור לימי הזוהר שלה כבר העונה, ותחזור להשתתף בליגת האלופות כבר בעונה הבאה.

אם בצפי להכנסות עסקינן, נקודת מבט נוספת היא שהליגה האנגלית, ה Premier League, מניבה את ההכנסות הגבוהות ביותר באירופה מזכויות שידור ופרסום.

 

גרף המניה MANU בשנה האחרונה:

 

בורוסיה דורטמונד (סימול: BVB): מניות המועדון נסחרות בגרמניה בבורסת Xetra. בשנות ה-80 דורטמונד סבלה מבעיות פיננסיות קשות, אך חזרה לאיתנות פיננסית בשנות ה-90 כשזכתה ב-2 אליפויות גרמניה והוסיפה גם זכיה לראשונה (והאחרונה עד היום) בליגת האלופות ב-1997. הקבוצה משחקת באיצטדיונה הביתי לעיני 80,000 איש בכל משחק. הקהל של דורטמונד נחשב לאחד מהקהלים הנאמנים ביותר באירופה ומהווה אחוז נכבד מהכנסות הקבוצה. כ-81.05% ממניות הקבוצה מוחזקים ע"י מוסדות ומשקיעים פרטיים שלא קשורים לקבוצה עצמה – חוץ מהיותם אוהדי הקבוצה ככל הנראה.

 

80 אלף בכל משחק. "הקהל הנאמן ביותר באירופה"

 

יובנטוס (סימול: JUVE): נסחרת בבורסת איטליה ושוויה נכון להיום הוא 247 מיליון דולר. יובנטוס, או בכינוייה הידוע, "הגברת הזקנה", היא הקבוצה המעוטרת ביותר באיטליה עם 32 אליפויות, 11 גביעים ו-2 זכיות בליגת האלופות. בשנת 2006, יובנטוס הורדה לליגה השנייה לאחר שהורשעה בפרשת מכירת משחקים, אך כבר כעבור שנה חזרה לליגה הבכירה, במטרה להגיע לצמרת הליגה הראשונה.
יובנטוס סיימה את העונה החולפת כאלופת איטליה למרות פתיחה רעה מאוד של העונה.
בשליש האחרון של העונה הקבוצה החלה לחזור לכושר ויצרה רצף של 10 נצחונות בליגה, נצחונות אלו העלו אותה למקום הראשון בטבלה. בשיאה של רצף הנצחונות, בסוף חודש אפריל 2016, המניה טיפסה עד לשער של 0.285 יורו, עלייה של 23% מהשפל שאליו הגיעה המניה בינואר 2016.
הקבוצה צפויה לשחק בליגת האלופות בעונה הבאה וככל הנראה הקבוצה תגיע לשלבים הגבוהים, מה שמבטיח למועדון הכנסה גבוהה מאופ"א.

 

 

להלן גרף מניית JUVE מתחילת השנה:

 

 

קבוצות כדורגל נוספות שנסחרות בבורסות השונות וסימוליהן:

 

לסיכום, רובנו מכירים היטב את האתרים השונים בהם ניתן להרוויח מתוצאות המשחקים. הרי לפניכם עוד אופציה להשקיע במניית הקבוצה האהובה עליכם באמצעות הבורסה מלמעלה מ-100 שווקים, וברחבי 24 מדינות בעולם. העניין המרכזי הוא להבין כיצד מתנהגות מניות אלו שלרוב מושפעות מביצועי הקבוצות על המגרש, בנוסף להשפעת הגורמים הידועים כמו ניתוח דוחות כספיים ומאזנים.

הצהרת סיכון וגילוי נאות: אינטראקטיב ישראל מציעה סוגים שונים של השקעות באמצעות רכישת כלים פיננסים מגוונים: בנוגע לכלים פיננסים מגוונים, ביניהם מניות, אופציות, חוזים עתידיים, כתבי אופציות, אג"ח, אופציות חוזים, חוזה מנייה בודדת, תעודות סל, מוצרים מובנים וקרנות נאמנות. כל סוגי ההשקעות והמסחר מערבים סיכון להון המושקע, לרבות אלה המוצעים על ידי אינטראקטיב ישראל, ולכן, הם דורשים מיומנות, ידע והבנת הסיכונים, ואינם מתאימים לכל אדם.
לפני קבלת החלטה על השקעה או מסחר באמצעות אינטראקטיב ישראל, עליך לקחת בחשבון את מטרות ההשקעה ו/או המסחר, רמת הניסיון שלך ויכולתך לספוג הפסדים כתוצאה מכך. בנוסף, עליך לקחת בחשבון שביצועים קודמים אינם יכולים להוות מדד על ביצועיהם העתידיים של הכלים הפיננסים.
מוצרים פינננסים כגון אופציות על מניות וחוזים אינם מתאימים עבור כל משקיע. לפני השקעה באופציות אנא קרא את "מאפיינים וסיכונים של הסטנדרטים באופציות" לקריאה אנא כנס ל- http://www.theocc.com/about/publications/character-risks.jsp.
לפני תחילת מסחר לקוחותינו חייבים לקרוא את הגילויים הרלוונטים אודות הסיכונים בעמוד הגילוי הנאות אודות הסיכון

המסחר במינוף הינו מיועד עבור משקיעים מתוחכמים בעלי סובלנות גבוהה לסיכון. קיים סיכון בו ההפסד הינו יכול לגבור מסכום ההשקעה הראשוני. לפני מסחר בחוזים עתידיים אנו ממליצים לקרוא את גילוי נאות בגין הסיכון בחוזים עתידיים.
תאריכי הסליקה של עסקאות מט"ח יכול להשתנות בשל הבדלים באיזורי זמן ומועדים בבנקים ברחבי העולם. במסחר בין בורסות ברחבי העולם ייתכן ויושאלו מטבעות שונים על מנת לבצע את העסקאות במטבעות שונים.

  

חברת אינטראקטיב ישראל משמשת כברוקר לאינטראקטיב ברוקרס בישראל.  אינטרקטיב ישראל אינה נשלטת ואינה חברה נספחת לאינטרקטיב ברוקרס בשום צורה. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬אתר זה איננו האתר של אינטרקטיב ברוקרס והוא אינו מופעל על ידה. כל המידע בדף זה, או חלקים ממנו, נלקחו ע"י חברת אינטרקאטיב ישראל מסחר מאתר האינטרנט של אינטראקטיב ברוקרס ותורגמו לעברית לנוחיותך. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬על מנת לצפות באתר אינטראקטיב ברוקרס בצורה מלאה הנכם מוזמנים היכנס לבקר באתר אינטראקטיב ברוקרס הנמצא בתחתית העמוד. על מנת לצפות באתר אינטראקטיב ברוקרס בצורה מלאה הנכם מוזמנים היכנס לבקר בכתובת:‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬ https://www.interactivebrokers.com

‬‬אינטראקטיב ברוקרס הינם ברוקר דילר רשום המפוקח ע"י הרשות האמריקאית לני"ע וזירות מסחר (SEC) הרשות למסחר חוזי סחורות (CFTC) ואגודת החוזים הלאומית (NFA) וכמו כן חבר ברשות המפקחת לתעשיית הפיננסים האמריקאית (FINRA) ובעוד גופי פיקוח עצמאיים.
אינטרקטיב ברוקרס מספקת שירותי ביצוע וסליקה ללקוחותיה
אינטראקטיב ברוקרס אינו ממליץ על שום גוף פיננסי,יועץ השקעות,משווק השקעות או קרן גידור.
אינטראקטיב ברוקרס אינו  מייעץ להשקעות או ממליץ לקנות או למכור את ניירות הערך המוזכרים באתר זה ו/או ניירות ערך אחרים או מטבעות. העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.המידע באתר מתבסס אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור ועל הערכות ואומדנים. הכתוב באתר זה אינו מהווה יעוץ או הזמנה לרכוש או למכור את ניירות הערך הנזכרים בו ואין בו משום תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל משקיע.

אינטראקטיב ישראל הינה ברנד של חברת Mexem Ltd אשר בעלת רישיון אירופאי ומפוקחת ע" הרגולטור CySec, מספר רישיון 325/17, וכמו כן חברת בקרן לפיצויי משקיעים.
החברה רשומה ברגולטורים הבאים: בריטניה- FCA | גרמניה - BAFIN | איטליה - CONSOB | הולנד -AFM | צרפת - ACPR | ספרד - CNMV | שוודיה - FI | בלגיה - FSMA.

RIsk Disclosure : Israel Interactive Trading offers various types of investments through the acquisition of various financial instruments: various financial instruments, including shares, options, futures contracts, options, bonds, options, contracts, individual share contracts, ETFs, structured products and mutual funds. Investments and trade involve the risk of invested capital, including those offered by Interactive Israel, and therefore require skill, knowledge and understanding of risks, and are not suitable for everyone.
Before deciding on investing or trading with Israel Interactive Trading, you must consider your investment and / or trading goals, your level of experience, and your ability to absorb losses as a result. In addition, you should consider that past performance cannot be a measure of the future performance of financial instruments.
Options involve risk and are not suitable for all investors. Before investing in options, read the "Characteristics and Risks of Standardized Options". For a copy visit http://www.theocc.com/about/publications/character-risks.jsp. Before trading, clients must read the relevant risk disclosure statements on our Warnings and Disclosures page - http://www.interactivebrokers.com/disclosures. Trading on margin is only for sophisticated investors with high-risk tolerance. You may lose more than your initial investment. For additional information regarding margin loan rates, see http://www.interactivebrokers.com/interest. Security futures involve a high degree of risk and are not suitable for all investors. The amount you may lose may be greater than your initial investment. Before trading security futures, read the Security Futures Risk Disclosure Statement. For a copy visit http://www.interactivebrokers.com/disclosures. There is a substantial risk of loss in foreign exchange trading. The settlement date of foreign exchange trades can vary due to time zone differences and bank holidays. When trading across foreign exchange markets, this may necessitate borrowing funds to settle foreign exchange trades. The interest rate on borrowed funds must be considered when computing the cost of trades across multiple markets.

Israel Interactive Trading is acting as an introducer broker to Interactive Brokers LLC in Israel. The company is not owned by or affiliated with Interactive brokers in any form. This website is not an  Interactive Brokers LLC website and is not operated by it. Some or all of the information on this page has been taken by Israel Interactive Trading from the Interactive Brokers website and translated to Hebrew for your convenience.
To view the Interactive Brokers website directly and in its entirety, please visit:
https://www.interactivebrokers.com
“Interactive Brokers LLC” is a registered Broker-Dealer, Futures Commission Merchant and Forex Dealer Member, regulated by the U.S. Securities and Exchange Commission (SEC), the Commodity Futures Trading Commission (CFTC) and the National Futures Association (NFA), and is a member of the Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) and several other self-regulatory organizations.  Interactive Brokers does not endorse or recommend any financial institutions or financial service providers, including brokers, introducing brokers, third-party financial advisors, or hedge funds.  Interactive Brokers provides execution and clearing services to customers.  None of the information contained herein constitutes a recommendation, offer, or solicitation of an offer by Interactive Brokers to buy, sell or hold any security, financial product or instrument or to engage in any specific investment strategy. Interactive Brokers makes no representation and assumes no liability to the accuracy or completeness of the information provided on this website.

Israel Interactive Trading is a brand of Mexem LTD. The company is authorized and regulated by the Cyprus Securities and Exchange Commission – CySEC (Licence number: 325/17) and is a member of the Investor Compensation Fund (ICF).
In addition to that Mexem Ltd is registered with the following regulators: UK - FCA | Germany - BAFIN | Italy - CONSOB | France - ACPR | Spain - CNMV | Sweeden - FI | Belgium - FSMA.