כניסה לחשבון פתח חשבון
powered by

השפעות פסיכולוגיות על המסחר


מטבע הדברים סוחר בבורסה יכול להוות אבן נגף לעצמו, הפסדים בשוק מצויים לאו דווקא בניתוח שגוי של המצב. גורם מרכזי ואף חורץ נמצא בכשלים הפסיכולוגיים שסוחר מעמיד את עצמו. סיטואציה בה הסוחר מפסיד את כספו עקב החלטות פזיזות ולא מתעמקות על סמך רגשות רגעיים בלבד. למשל, הפסד בעקבות עסקה שכבר מלכתחילה הייתה ברווח, או לחלופין עסקה מופסדת הנהפכת לרווחית לאחר זמן מה.


הבנה טכנית וניסיון של שנים בא לידי ביטוי כאשר הסוחר מצליח לסחור באופן אינטואיטיבי, מתי להיכנס לעסקה ומתי להימנע ממצב בו השוק לא יציב. כמובן לכל שבת יש מוצאי שבת, גם הסוחר הטוב ביותר יכול להפסיד. חשש מפאת טעות שתעלה לסוחר מאות עד מיליוני שקלים , מתחיל להשפיע על שיקול נטול אמוציות לא רלוונטיות. סטטיסטיקה בקרב הסוחרים בשוק ההון נמצא כי סבירות של 95% מהם, יפסידו את כספם מהסיבה הכי נפוצה והיא הרהורים חסרי משמעות.


"בטחון עצמי מופרז", הגדרה חורצת גורלות למשקיע לא חכם, וזאת בשל העובדה שהסוחר הקטן חושב שהוא בקנה מידה אחד גדול יותר מהשוק עצמו. כמה ניצחונות רצופים אינם מדד להמשך רווחים מובטחים. והתוצאה לביטחון עצמי מופרז הוא השקעה בעסקאות בצורה לא מבוקרת. לאחר הפסד מוחץ הסוחר נכנס למעגל תסכול ובכך יכנס לעוד עסקה בתקווה להשיב את מה שאבד, טעות נגררת וגרועה באותה מידה לקודם לה.


כפי הנטען לעיל השפעות פסיכולוגיות על המסחר בשוק ההון בעל משקל משמעותי . וכאן נכנס רובוט, מכונה, תוכנה שתשים את כל הלבטים הלא נחוצים של האדם, וישקיע בצורה מבוקרת, סכמתית, לא אמוציונאלית ועל פי ניתוחים בעזרת כלים מתמטיים וכמובן תוספת חכמה של הסתכלות כמה צעדים קדימה שמוגדר לו מראש. העקביות של הרובוט משיג תשואה גבוהה בהשוואה למשקיע האנושי. זהו הוא בעצם האלגו-טריידינג.