הגדרה: מסחר בשוק ההון ע”י תוכנת מחשב, אשר שולחת הוראות בהתאם לנוסחת האלגוריתם שהוגדרה לתוכנה.

במאה ה-21 , עידן הטכנולוגיה בהתעצמות בלתי נתפסת , מהירות המחשבים מתעצמת בכל יום, ויחידות המחשוב הופכות לחזקות יותר וחכמות יותר !


סוג זה של מסחר נהפך לנפוץ מאוד בשנים האחרונות, בעיקר ע”י גופים גדולים כגון בנקים ובתי השקעות, אך גם ע”י סוחרים פרטיים. מערכות אלגו זכו להצלחה רבה בתחום ואנליסטים אף טוענים שמערכות אלו עוזרות לייצב את שוק ההון מכיוון שהן מספקות היקפי מסחר גדולים אשר מוסיפים נזילות לשוק ובכך מקטין את עלויות המסחר, בעיקר מכיוון שהן מקטינות את המרווחים בין הקונים למוכרים.

יש לומר בחיוב מוחלט כי הכול אפשרי בימינו , חברות ראשונות שהתחילו לסחור דרך אלגוריתם היו החברות בעלות ההפסד הנמוך ביותר אם בכלל . מסחר דרך מחשב מחפה על כל הכישלונות שהאדם לא יכול לצפות מראש. המחשב מנתח את המצב באופן שקול ללא מעורבות רגשית כל שהיא, מקום בו אדם בהיותו אנושי נועד להיכשל.
בנוסף, מהירות תגובה בזמן מסחר הוא תנאי הכרחי להצלחה, מחשב אשר מגדיר מראש הוראה מסוימת לעסקה בזמן אמת יבצע אותה במהירות באלפית שנייה, יתרון חד וברור. מסחר באמצעות אלגוריתם בבסיסו הוא ניתוח תנועות חזקות בשוק ניתנות לניבוי על ידי מודלים סטטיסטיים .

לאלגו טרייד יש מקום לגדול להתפתח לתפוס תאוצה ולבסס את מעמדה בשוק ההון. בנקים וקרנות גידור בעליי מערכות אלגו טרייד רושמים רווחים נאים, כדוגמת “בנק גולדמן סאקס” דיווח שמערכת המסחר שלו הצליחה להרוויח 100 מיליון דולר בחודש וחצי ימים בלבד.

 

מסחר האלגו הפך לנפוץ כל כך בשנים האחרונות כך שבנוסף להיותו גורם מכריע בשוק, נוצרו אף אפשרויות מסחר שונות ויש שיגידו מסוכנות, שלא באמת מהוות חלק משוק ההון, לדוגמא: חברות של אופציות בינאריות שהמסחר בהן מתבצע רק במערכת הפנימית של הברוקר, ולכן אותו הברוקר עלול לנצל זאת ולשנות את שערי מחיר המניות על מנת למנוע רווחים שהמערכת יוצרת ללקוחות (רווחים בחברות כאלה לעיתים מגיעים ישירות מכספי החברה).
יש לבדוק היטב היכן המסחר שהמערכת מבצעת מתנהל על מנת להחליט אם המערכת אמינה!
מסחר אלגו מתחלק לשני סוגים ראשיים:

 

1.  שיטת מסחר – סוג זה של מסחר אלגו מתבסס על אסטרטגיות מסחר כלליות אשר מוגדרות לתוכנה. האלגוריתם שמוגדר לתוכנה יכול להתבסס על גורמים שונים בשוק, לדוגמא: תנועות במחיר המוצר, מתנדים שונים, מחזורי מסחר חריגים וכו’.

לשיטת מסחר זו יש יתרון גדול על פני סוחר עצמאי מכיוון שבמידה ולאדם מסויים יש שיטת מסחר שהוכיחה את עצמה סטטיסטית לאורך זמן, המערכת תבצע את ההוראות בשבילו ובכל תחסוך לו זמן ומאמץ בחיפוש אחר אותם מוצרים אשר הוא רוצה לקנות, יתרון נוסף הוא שמערכת שכזו לא מוגבלת לתחום ההיכרות של אותו אדם עם השוק ויכולה לפעול על כל סוגי המוצרים ובכל רגע נתון.

ישנם גם חסרונות למסחר אלגו לא מפוקח מכיוון שעולם ההשקעות הוא תחום שמתפתח משנה לשנה, וכך גם הסוחרים מתפתחים איתו. שיטת מסחר אלגוריתמית שעובדת היום לאו דווקא תעבוד שנה הבאה או אפילו חודש הבא, לכן על יוצר המערכת לבדוק את המערכת לתקופה ארוכה בעבר (Back Testing) ולהתאים את המערכת לתנאי השוק המשתנים. חסרון נוסף של מערכות מסוג זה שבמידה והמערכת לא מתחשבת בגורמים פונדמנטלים בשוק, היא עלולה להיכנס לפוזיציות שסוחר עצמאי היה נמנע מהן. ולכן עלינו לברור היטב מערכת על פי קריטריונים נוספים חוץ מרווח, לדוגמא: הפסד מקסימלי בעסקה/תקופת זמן מסויימת.

שיטות המסחר מתחלקות לשני סוגים:

א) מסחר סווינג – רוב העסקאות שהמערכת תפתח יהיו לטווח של כמה ימים עד כמה שבועות (או יותר). מסחר זה מתאפיין לרוב במספר פוזיציות גדול ובהיקפי מסחר קטנים ביחס לגודל החשבון.

ב) מסחר תוך יומי (HFT – high frequency trading), – סוג זה של אלגרותמים מיועד למצוא מידע “חריג”  בתנועת המוצר בתוך היום, לרוב מאופיין בהיקפי מסחר גדולים כך שכל פוזיציה נסגרת תוך זמן קצר. מערכות אלו בדרך כלל נוטות להיות יותר קיצוניות מבחינת הרווחים וההפסדים.

 

2. ביצוע – סוג זה של מערכת לא “בוחרת” את הפוזיציות שאותן היא קונה אלא מקבלת הוראה שאותה היא מחלקת להוראות שונות על מנת לגרום לבעל המערכת לקבל את המוצר שאותו הוא רוצה בדרך יעילה יותר מאשר קנייה בפקודות בסיסיות. מערכת זו יכולה לחלק את הוראות הקנייה/מכירה לתת-הוראות מסיבות שונות, לדוגמא: הסתרת היקפי מסחר גדולים ע”י חילוק להוראות קטנות ואקראיות, קנייה/מכירה בצורה שתוזיל את עמלות המסחר, קנייה בהתאם להוראות גדולות אחרות שקיימות בשוק וכו’.

אופטימה אלגו טריידינג תוכנה המאפשרת לסוחרים לבנות אסטרטגיה למסחר אוטומטי ללא ידע קודם בתכנות.